Jandarma’dan kaçak akaryakıt operasyonu

Jandarma’dan kaçak akaryakıt operasyonu

İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, yaptığı istihbarı incelemeler neticesinde; İstanbul’da piyasadan toplanan atık yağların kayıtlı işlemlerden geçirilerek piyasada 10 numara yağ olarak aşina akaryakıta dönüştürüldükten daha sonra piyasaya sürüldüğü bilgisini aldı.

Sanayi bölgeleri Jandarma takibinde

Alınan veri üzerine Organize Sanayi Bölgeleri öncelikle olmak üzere atık yağ elde edilen öteki sanayi bölgeleri ve tamirhaneleri takibe alan Jandarma ekipleri yaptıkları çalışmalarla, rutin olarak yağ toplayan şahısları tespit etti.

Tır garajına atık yağ taşıyordu

Atık yağları toplayan şahısları teknik ve maddesel olarak takibe devamlı Jandarma ekipleri yetkisi ve lisansı bulunmayan A.B. isimli şahsın toplamış olduğu atık yağları Sancaktepe’de yer alan bir Tır garajına götürdüğünü belirledi. Jandarma ekipleri atık yağların taşındığı tır garajını gece gündüz takibe aldı.

Düzenekler ve 60 Bin Litre Kaçak Mazot

Jandarma ekiplerince şüphelilerin sürekli olarak belirlenen adrese atık yağ taşıdıklarının saptama edilmesi üstüne adli makamlardan alınan arama kararına istinaden bütün da atık yağ getirildiği esnada meslek yerine egemen düzenlendi. Jandarma ekiplerince meslek yerinde yapılan aramalarda; operasyon tamamlanmak üzere bekletilen çok sayıda atık yağ doymuş varil, madeni yağı akaryakıta çevirmekte kullanılan kaynatma ve asit tankı, firari akaryakıtın araçlara aktarılması için motorlu pompa, kaçak akaryakıtın depolandığı akaryakıt tankı ile içerisinde 60.000 Litre mazot ele geçirildi.

Çevreyi kirletmekten 396 bin lira İdari Para Cezası

İşyeri mühürlenen A.B.’ye Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerince çevreye vermiş olduğu hasar sebebiyle 396 bin lira idari para cezası uygulanırken, Jandarma ekiplerince de adli operasyon başlatıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir