Kalabalığa değil ıssızlığa yolculuk zamanı… 2021 seyahat trendleri

Kalabalığa değil ıssızlığa yolculuk zamanı... 2021 seyahat trendleri

Kiralık tekne bulmak zor

Bu yazın en popüler tatil şekli tekneyle mavi turdu. Elbetteki bu yeni bir şey değil lakin günümüz koşullarında bundan böyle kendine özel steril bir alanda D vitamininden maksimumda faydalanmak, insanlara daha çekici gelmeye başladı. Kira fiyatlarının artmasına karşın tekne bulmak zorlaştı. Bu yaz sınırların da açılacağını varsayan deniz tutkunları şimdiden Hırvatistan, Yunanistan, İtalya ve İspanya kıyılarında tekne kiralamak üzere araştırmaya başladılar bile.

Gezen otel odaları

Bu yıl her şey dahil konforuna alışık olanlar bile karavana sıcak bakacak. Malum, otel havuzları sempatisini kaybetti. Kamping alanlarıysa artık tam teşekküllü hizmet veriyor. Hal böyle olunca da kendi mobil evinizle istediğiniz kıyıya seyahat yeni dönemin en popüler hareketlerinden biri oldu. Karavancılık sadece bizde revaçta değil, bu işin fazla popüler ve ayrı kiralama alternatiflerinin olduğu ABD gibi yerlerde bile artan talebe şirketler yetişemez oldu.

Kalabalığa değil ıssızlığa yolculuk zamanı... 2021 seyahat trendleri

Sisteminde 600 binden artı karavan yer alan ve kiralamak isteyenlerle karavan sahiplerini bir araya getiren RVshare 2020 Eylül ve Kasım aralarında rezervasyonlarda yıllık bazda yüzde 166 büyüme olduğunu açıkladı. Sıradan bir ailenin karavanının yılın yüzde 90’ında yerinden kıpırdamadığı düşünüldüğünde RVshare’in hem kiracı keza de karavan sahibi için bu dönemde en iyi hizmetlerden birini sunduğu muhakkak.

Ailece ağırbaşlı yerlere

Yalnız kovboylar bile bundan böyle seyahatlerini sevdikleriyle paylaşmaya başladı. Kısa süreli ev kiralama sitesi HomeToGo’nun verilerine göre tek şahsiyet konaklama rezervasyonlarının payı 2020’de bir yıl öncesine kadar yüzde 54 düşmüş. Gezginlerin birçok yanına ona eşlik edecek bir arkadaşı veya ailesiyle seyahat arkasında. Bunun arkasındaki en büyük sebep de gezi esnasında karşılaşılabilecek sağlık durumu sorunlarına karşısında yanında güvendiği birinin olması. Ayrıca sitenin yetkilileri bizi bekleyen yıl için şunları söylüyor: “2021 için arama ve rezervasyon trendlerinin birçok, aralıksız salgın göre tetikleniyor. COVID-19, yaşama ve çalışma şeklimizi açık açık değiştirdiğinden, keşfetme arzularını hoşnutluk etmek isteyen ama sorumluluk sahibi yollar arayan daha artı gezginin, kırsal, daha gürültüsüz yerlere yöneldiğini gözlemliyoruz .“

Dijital göçebelere özel vize

Uzaktan egzersiz önceleri bir acayip geldiyse de artık herkes fazlasıyla buna alıştı. Normalleşme sürecine girildiğinde bile büyük şirketler artık tüm elemanlarını ofiste bütün zamanlı çalıştırmayı düşünmediklerini şimdiden açıkladılar. Kendilerini ‘digital nomad’ yani ‘dijital göçebe’ diye adlandıran ve “Bana her yer ofis” diyenlerin savunduğu uzaktan çalışmanın normalleşmesi böylece çok bambaşka alternatifi de beraberinde getirdi. Ethos Remote Habitat, Remote Year ve Roam gibi üyelik sistemiyle çalışan firmalar, dünyanın her yerinde ideal egzersiz ortamı sunan oteller ve mekânları keşfetmenizi sağlıyor. Mesela Tulum gibi bir yerde egzotik bir üretkenlik kampında olmayı kim istemez ama?
Daha dramatik bir yaşam tarzı değişikliği arayanlar içinse Mauritius, Bermuda ve Barbados gibi ülkeler sene her tarafında uzun süreli dijital göçebe vizeleri sunuyor.

Kalabalığa değil ıssızlığa yolculuk zamanı... 2021 seyahat trendleri

Hızlı yolculuk testleri

Bundan sonra bilhassa yurtdışı uçuşlarda bizi bir süreliğine bambaşka bir işlem bekliyor. Özellikle Avrupa ve denizaşırı ülkelerin çoğunluğu tüm yolcular için kalkış öncesi PCR COVID-19 testi ve varışta da ilave kapsamlı deneme isteyecek. Oteller de bu deneme sonucuna göre rezervasyon alacak. Bunun öncülerinden İtalya’daki Rocco Forte Hotels grubu, Blue Horizon medikal şirketiyle anlaşarak 180 Euro olan ‘Fit to Travel’ ev test kitlerini otellerinde 40 Euro’ya satmaya başladı. Otele gelip de testini yapan müşterinin sonucu negatifse seyahatten sonraki 72 saat içinde bir sağlık durumu sertifikası oluşturuluyor. United Airlines, San Francisco’dan Hawaii’ye uçan yolcular için 15 dakikalık sonuçlarla acilen başı çekiyor; Londra Heathrow da sonuçları bir saat içinde alınabilen 80 sterlinlik testler satmaya başladı.

Yardım seyahatleri

Afrika’daki safari bölgelerine ziyaretçi olmamasının kaçak avcılığı arttırdığıyla alakalı çok can sıkıcı haberler aldık. Soruna tepki olarak, üst düzey serüven seyahat şirketi Pelorus, dünya çapında tehlike altındaki vahşi yaşamı ve doğal yaşam alanlarını gözetmek ve buralara seyahati desteklemek nedeniyle, koruma destek kuruluşu olan Pelorus Vakfı’nı kurdu. Yaz aylarında, lüks tur operatörü Yonder, yerel topluluklara ve hayvanlara yardım etmek için özel olarak tasarlanmış turlar başlattı. Ulusal doğal parklara yapılan bu seyahatlerin gelirleri barbar hayvanları avlanmadan korumaya karşın STK’larda kullanılıyor.

Keyif uçuşları

Seyahat etmek ne değin büyük bir tutkuysa uçakta geçirilen süre de bazıları için böylece vazgeçilmez bir şey, hatta tiryakilik. Umulan bu sene uçak tutkunları için hayatlarının belki de en fena senesiydi. ‘Keyif uçuşları’ trendi, ASIL, EVA Air ve Qantas gibi şirketler göre Asya-Pasifik bölgesinde başladı. EVA Air yolcuları, üç Michelin yıldızlı şef Motokazu Nakamura tarafından hazırlanan yemeklerle Taipei’den Hello Kitty temalı uçuş satın alabiliyor. Avustralyalı Qantas da Sydney’den Büyük Set Resifi’nin üstünde düşük seviyeli yedi saatlik uçuş paketleri satıyor. Önümüzdeki yıllarda, manzaralı hava yolculukları artacak.

Kalabalığa değil ıssızlığa yolculuk zamanı... 2021 seyahat trendleri

Esnek rezervasyonlar

Neredeyse jurnal olarak değişen yolculuk kuralları ve düzenlemeleri nedeniyle seyahat tutkunlarına kendilerini güvende hissettirmenin tek yolu, onlara otel ya da uçuş rezervasyonlarını hiçbir ekstra ücret ödemeden değişiklik esnekliği tahsis etmek. Pandemiden önce, standart bir bilete kadar daha fiyatı yüksek olan elastik tarihli biletlerin fiyatını dünyada böylece çok havayolu şirketi düşürmeye başladı. Lüks segmentteki otel grupları da misafirlerini etkilemek ve onlara kendilerini daha sıcacık sezdirmek için benzer bir yaklaşma benimsiyor.

Kalabalığa değil ıssızlığa yolculuk zamanı... 2021 seyahat trendleri

Hedonist ve dar tatiller

Airbnb, 25 yaşın altındaki şahısların Birleşik Krallık, Fransa ve İspanya’daki partiler için evlerin tamamını kiralamalarını yasakladı lakin Y kuşağının partileme isteğini bastıramadı. Turistik sahil beldelerinde otel kapatma modası daha da yaygınlaşıyor. Otellerin de bu alıcı organizasyonlara özel fiyat verdiğini düşünecek olursak önümüzdeki yaz, hatta kışın tropik yerlerde bu trend devam edecek. Geceliği 800 Euro’ya satın alınan Meksika Baja’daki 46 süitli Mar del Cabo ve Kolombiya’da Cartagena’nın 20 kişilik Blue Apple Beach oteli en favori organizasyon otelleri arasında gösteriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir