Karadeniz’deki doğal gazın çıkarılmasında 2 bin kişi istihdam edilecek

Karadeniz'deki doğal gazın çıkarılmasında 2 bin kişi istihdam edilecek

İnşaatına 2016 yılında başlanılan ve üstteki yapısı yapılmak üzere olan Filyos Limanı, Türkiye’nin 3’üncü büyük limanı olarak milletlerarası ticarette kayda değer rol alacak. Aynı bölgedeki Filyos Endüstri Bölgesi’nde kurulması planlanan sanayi kuruluşlarına da hizmet edecek limanda, TPAO Karadeniz’deki doğal gaz arama çalışmalarını yönettiği merkez kurdu. TPAO’nın kurduğu merkezden, Fatih Sondaj Gemisi’nin lojistik ihtiyaçları karşılanıyor. Yakın zamanda Karadeniz’deki doğal gaz arama çalışmalarına katılacak Kanuni Sondaj Gemisi de Filyos Limanı’nda son hazırlıklarını sürdürüyor. Filyos Endüstri Bölgesi’nin takriben yüzde 40’ı da Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na görev edildi. Karadeniz’den çıkan doğal gaz, Filyos Limanı’ndan karaya çıkarılarak halkın hizmetine sunulacak.

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz da 11 Ocak’ta yaptığı basın toplantısındaki açıklamasında  Karadeniz açıklarında yer alan doğal gazın Filyos Limanı’ndan karaya çıkarılması için yapılacak çalışmalarda 2 bin kişinin istihdam edileceğini söyledi. Çalışmaların hızlanması, alan halkını da heyecanlandırdı. 

Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Yaşar Karaman, doğal gazın karaya çıkarılmasında yapılacak çalışmalarda 2 bin kişinin çalışacak olmasının alan için kayda değer bir istihdam kaynağı yarattığını belirterek, “Bu bizim için iyi bir sayı. Beraberinde limanın için biliyorsunuz lojistik üssü. Onun peşinde endüstri bölgesinde kurulacak fabrikalar. Çalışan birey sayısı olarak asgari 15 bin kişi. Zonguldak yalnızca taşkömürüne endeksli yok sanayimizle teknolojimizle ve doğal gazımızla inşallah taşkömürünün alternatif bir sektörle ilimizdeki işsizlere bir ümit olacaktır.” dedi. 

‘NİTELİKLİ ARA ELAMAN İÇİN ÇALIŞMALAR YAPACAĞIZ’ 

Karaman, Filyos’un bölgenin kalkınmasına en kayda değer bölge durumunda olduğunu açıklama etti. Sanayi kuruluşlarının nitelikli personel ihtiyacını karşılamak için birtakım çalışmalar planladıklarını açıklayan Karaman, şöyle dedi: 

“Gençlerimize kaliteli ara elaman olarak kendilerini yetiştirmelerini nasihat ediyoruz. Bizde üniversitemizle ulus ve sanayi işbirliğiyle projelere imza atacağız. Bakanlığımızda her türlü desteği vermeye hazır. Ara eleman bulmakta zorlanıyor firmalar. Biz Filyos’ta bir firmayı ziyaret ettik. Kaynakçı ve tornacı bulamadıklarını söylediler. Yetişmiş ve kaliteli ara elaman istiyorlar. Bizlerde buna öncü olacağız inşallah.” 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir