Kardeş cinayeti davası karara bağlandı

Kardeş cinayeti davası karara bağlandı

Güngören’de ağabeyi Ergin Has’ı (41) alacak verecek meselesi yüzünden meydana çıkan tartışmada öldüren Erdoğan Has (41) ve ona yardım eden 2 kararsız hakkında görülen dava karara bağlandı. 13. Ağır Canice Mahkemesi’nde görülen duruşmaya sanık Erdoğan Has, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi vasıtasıyla katılırken, avukatı Haysiyet Akçay duruşmada hazırlanmış bulundu. Pişman olduğunu belirten sanık Erdoğan Has, “Böyle bir sonun olacağını düşünmemiştim. defalarca ağabeyimin ardındaki durdum. Durum günü silahıma müdahale ettiği için patladı. Benim iradem haricen gerçekleşti. Keşke böyle bir şey olmasaydı. Keşke hasar bana gelseydi” dedi.
Mahkeme heyeti, “haksız tahrik altında kardeşe karşı kasten öldürme” suçundan yargılanan sanığın hileli tahrik aşağı kaldığı ve iyi hali göz önünde bulundurularak 15 yıl hapsine, “kasıtlı olarak öldürme suçuna destek” suçundan Serkan Şahin ile Yunus Hacıosmanoğlu’nun beraatlarına hükmetti.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı kadar hazırlanan iddianamede, kesin olmayan Erdoğan Has ile maktul Ergin Has’ın kardeş oldukları ve ortak dairede oturdukları aktarıldı. Kesin Olmayan Erdoğan ile maktul Ergin’in arasında yakın zamana dayalı kira ve mülk paylaşımı meselesinden nedeniyle husumet bulunduğu açıklanmış iddianamede, olaydan 4-5 gün önce maktul Ergin’in karşısında dairede oturan kardeşi Erdoğan’ın kapısına dayandığı, küfürler ederek bağırdığı ve bedensel ağız dalaşı yaşandığı anlatıldı. İddianamede olay günü maktul Ergin’in kardeşi Erdoğan’ı arayarak ganyan bayiine çağırdığı belirtilerek, kesin olmayan Erdoğan’ın buluşmaya bu vesileyle yanında ruhsatsız tabanca aldığı açıklandı. Maktul ile şüphelinin alacak verecek ve kira meseleleri yüzünden her yerde tartıştıklarının anlatıldığı iddianamede, Erdoğan Has’ın ağabeyi Ergin’i yan ruhsatsız silah ile 3 el ateş ederek öldürdüğü açıklama edildi. İddianamede olay uygun bulunan değişken Serkan Şahin ile Yunus Hacıosmanoğlu’nun da Erdoğan Has’a takviye ederek maktulü dışarı çıkardıkları belirtilerek, Erdoğan Has’ın silahı ile birlikte kolluk kuvvetlerine teslim olduğu aktarıldı. İddianamede güvenilmez Erdoğan Has’ın ‘kardeşi kasıtlı olarak öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapsi istenirken, diğer şüpheliler Serkan Şahin ile Yunus Hacıosmanoğlu’nun ‘tasarlayarak öldürmeye yardım’ suçundan 20 yıla değin hapsi istek edildi.

Didem Köseoğlu – Melike İnal
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir