Kesici’den İslam düşmanlığının dozunun arttığı uyarısı

Kesici'den İslam düşmanlığının dozunun arttığı uyarısı

Kesici, 12 yıl önce Almanya’nın Dresden Eyalet Mahkemesi’nde ırkçı bir kavgacı tarafından duruşma esnasında öldürülen Mısırlı Marwa el-Sherbini’nin vefat yıl dönümü nedeniyle 1 Temmuz’da düzenlenen “Müslüman Karşıtı Irkçılıkla Çaba Günü” dolayısıyla AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

El-Sherbini öldürülmeden önce Almanya’da İslam düşmanlığının varlığını kaydettiklerini dile getiren Kesici, fakat siyasetçilerin ülkede İslam düşmanlığının olmadığını ve bunu yabancı düşmanlığının bir türü olarak gördüklerini anlattı.

Kesici, “Merwa el-Sherbini’nin katledilmesiyle ahali, Almanya’da İslam düşmanlığının olduğunu ve bunun üzerine konuşulması gerektiği kanaatine vardı. Ondan dolayı çok özel bir tarih. Müslümanlar açısından unutulmaması gereken bir tarih.” ifadesini kullandı.

Almanya’da 1 Temmuz’un “Müslüman Karşıtı Irkçılıkla Uğraş Günü” duyuru edildiğine değinen Kesici, şöyle devam etti:

“Bu fazla kayda değer. Çünkü birincil kere Almanya, dininden nedeniyle bir kişinin katledildiğini kabul ediyor. Bundan dolayı bir şeyler yapılması kanaatine varıyor. Biz Müslümanlar, bunu hatırımızda bulundurmamız gerekiyor ve bugünü iyi bir şekilde kullanarak mevcut İslam ve Müslüman düşmanlığına sinyâl etmemiz gerekiyor.”

Kesici, Müslümanların bu gününü gerektiği gibi anmadığını vurgulayarak, “Merwa el-Sherbini katliamından sonradan İslam düşmanlığı her yıl biraz daha artıyor, dozu da artıyor. Siyasetçiler, buna karşı yeterince yoğun uğraş vermiyor.” diye konuştu.

– “FAZLA CİDDİ BİR ÇALIŞMA OLMADIĞINI DA GÖRÜYORUZ”

Her ne dek ülkede fazla sağcılıkla çaba konusunda bir komisyon kurulsa da siyasetçilerin bunu ciddiye almadığını bildiren Kesici, bir durum olduğunda hatayı her zaman Müslümanlarda görmeye çalıştıklarını dile getirdi.

Kesici, son olarak Kanada’da meydana gelen İslamofobik saldırının Avrupa’da gündeme gelmediğine işaret ederek, şunları söyledi:

“Başka ülkelere bakmaya lüzum yok. Almanya’da da yeterince İslam düşmanlığı ya da Müslümanlara karşısında kuvvet var. Bunu Alman toplumu da fark etmiyor. Hatta camilerimize, ibadethanelerimize ve başörtülü kadınlara karşı şiddetin polis göre da kaydedilip artmasının görülmesine karşın Alman toplumunda konuşulmuyor.

Bu da şunu gösteriyor; Müslümanlar burada çok da ciddiye alınmıyor. Herhangi diğer bir ırka veya diğer dine mensup kişilere karşı bu olaylar olmuş olsaydı, çok daha büyük toplumsal karşılık bulurdu.”

Hükümetin bu konuda “bir şeyler” yapmaya çalıştığını gördüklerini bildiren Kesici, şu ifadeleri kullandı:

“Ama fazla önemli bir egzersiz olmadığını da görüyoruz. Çünkü hükümet içerisinde bir takım kesimlerin buna yardım verdiğini, siyasetçilerle de konuştuğumuzda siyasete ve hükümete yansımadığını ayrım ediyoruz. Milletvekilleriyle konuştuğumuzda, ‘Biz bu konuları gündeme aldığımızda kendi partimiz içerisinde bile çok büyük itirazlar geliyor, yalnız bırakılıyoruz ve harikulade bir şekilde bize karşı da mücadele ediyorlar’ şeklinde söylemlerde bulunmaktalar. Bu da bunun toplumsal bir karşılığı olmadığını gösteriyor.”

Kesici, siyasetçilerden gerçekleri yansıtıp, Müslümanlara sahip çıkmalarını istediklerini vurgulayarak, ülkedeki politikacılardan İslam düşmanlığına aleyhinde tek cisim olarak çaba edilmesini ve Müslümanların da toplumun bir parçası olduğunu anlamalarını beklediğini kaydetti.

– “İSLAM VE YABANCI DÜŞMANI” SUÇLAR ARTIŞ GÖSTERDİ

Almanya İçişleri Bakanlığı ve Federal Kriminal Dairesince (BKA) hazırlanan Siyasi Suçlar Raporu’na kadar, ülkede 2020’de işlenen “İslam düşmanı” suçlar, bir yıl öncesine tarafından yüzde 8 arttı.

2020’de toplam 1026 “İslam düşmanı” kabahat kayda geçerken, bu rakam 2019’da 950, 2018’de 910 ve 2017’de 1075 olarak saptama edildi.

2020’de camilere karşın 103, kiliselere yönelik 100, sinagoglara yönelik 24 saldırı gerçekleşti. Benzer sene “tanıdık olmayan düşmanı” suçlarda 2019’a göre yüzde 19,1 artış kaydedildi.

2019’da 7 bin 318 olarak kayda geçen “yabancı düşmanı” suçlar 2020’de 8 bin 706’ya yükseldi. Bu sayı 2018’de 7 bin 701, 2017’de de 6 bin 434 olarak belirtilmişti.