Kolombiya’da halk, şiddete rağmen mücadeleden vazgeçmiyor: “Fakire ekmek yoksa zengine huzur yok!”

Kolombiya'da halk, şiddete rağmen mücadeleden vazgeçmiyor:

Kolombiya’da sağcı Ivan Duque hükümetinin ücret soygunu içeren ‘ödenti reformu’na aleyhinde başlayan ve hükümet karşıtı eylemlere dönüşen protestolar devam ederken, ülkede polis şiddeti arttı. Twitter’dan açılan #SOSColombiaNosEstanMatando etiketi dünya gündeminde üstteki sıralara yerleşti. 1,5 milyondan fazla paylaşımın yapıldığı etikette kullanıcılar, polis şiddetini gözler önüne seren videolar paylaştı. öte taraftan, 2019 Şili eylemlerinde ortaya meydana çıkan “Fakire ekmek yoksa zengine de kolaylık yok!” sloganı, Kolombiyalı eylemciler kadar da kullanılıyor.

Kolombiya'da halk, şiddete rağmen mücadeleden vazgeçmiyor:

Kolombiya’da sağcı Ivan Duque hükümetinin vergi soygunu taşıyan planına karşısında 28 Nisan’dan bu yanlamasına süren grev ve protestolar devam ediyor.

Gösteriler devam ederken asker ve polislerin eylemcilere yönelik şiddeti gündeme oturdu.

Polis ve asker şiddeti ile sağcı Başkan Durque’ye aleyhinde sosyal medyada dün gece itibariyle #SOSColombiaNosEstanMatando (İmdat Kolombiya Bizi Öldürüyor) etiketi dünya sıralamasına girerken, 1,5 milyondan artı paylaşım yapıldı.

2019 Şili eylemlerinde ortaya meydana çıkan “Fakire ekmek yoksa zengine de kolaylık yok” sloganı, Kolombiyalı eylemciler tarafından da kullanıldı.

kolombiya-da-halk-mucadeleden-vazgecmiyor-sagci-hukumet-siddeti-artiriyor-872803-1.

EYLEMLER NASIL BAŞLADI?

Kolombiya’da sağcı Ivan Duque hükümeti “Sürdürülebilir Dayanışma Yasası” tasarısını Kongreye sundu.

‘Vergi soygunu’ olarak nitelendirilen ‘ücret reformu’ ile birlikte en düşük 3 milyon asgari ücretli işçi gelirleri sebebiyle derhal muaf olduğu kazanç beyannamesini sunmak zorunda kalacaktı.

Reform ile çok düşük aidat aldıkları için vergiden muaf olan milyonlarca işçinin ücret ödemek zorunda kalması bekleniyordu.

En Düşük ücretin aylık 250 dolar olduğu ülkede, tasarının kabul edilmesi ile aylık ücretin 200 doların altına düşeceği öngörülüyordu.

kolombiya-da-halk-mucadeleden-vazgecmiyor-sagci-hukumet-siddeti-artiriyor-872810-1.

Reform paketi ile mahsul ve hizmetler için KDV’nin artırılması ve ücret mükellefi sicilinin genişletilmesi ile hükümetin 6.8 milyar dolar ödenti toplaması bekleniyordu.

Milyonlarca işçiyi ilgilendiren tasarıya emekçilerin tepkisi büyük oldu.

Sendikalar, lokal topluluklar, öğrenci grupları ve dağıtılmış karşı taraf kesimler 28 Nisan’da ‘ulusal grev’ çağrısı yaptı.

Ulusal grev çağrısının arkasında binlerce birey ülke genelinde hükümet karşıtı protestolarda bir araya geldi.

Kolombiya’nın başkenti Bogota’da çoğu noktada binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen yürüyüşlerin yanı sıra Medellin, Cali, Barranquilla, Cartagena, Manizales ve Ibague gibi manâlı kentler, protesto ve mitinglere konut sahipliği yaptı.

kolombiya-da-halk-mucadeleden-vazgecmiyor-sagci-hukumet-siddeti-artiriyor-872811-1.

SAĞCI HÜKÜMETTEN GERİ ADIM

Kolombiya’da sağcı hükümet, 28 Nisan’dan itibaren sürekli ödenti reformu karşıtı gösterilerin gerisinde geri adım attı. Kongre’de görüşülen aidat reformu yasa tasarısını geri çekti.

Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque, 2 Mayıs’ta düzenlediği basın toplantısında, ülkede şiddetli protestolara neden olan ücret reformu yasa tasarısını geri çekme kararı aldıklarını belirtti.

Duque, “Kongre’den Maliye Bakanlığınca hazırlanan yasa tasarısını geri çekmesini ve uzlaşı içinde yeni bir yasanın hazırlanmasını rica ediyorum” ifadesini kullandı.

kolombiya-da-halk-mucadeleden-vazgecmiyor-sagci-hukumet-siddeti-artiriyor-872816-1.

öte taraftan yasa tasarısının geri çekilmesinin ardındaki Maliye Bakanı Alberto Carrasquilla istifasını sundu.

Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Carrasquilla’ın bakanlıktan istifasını kabul ettiğini belirterek, “Ekonomi ekibi olarak katıklarınızdan nedeniyle size şükran ve saygılarımı sunuyorum. Yönetiminiz boyunca pandemiyle mücadelede eşi görülmemiş bir sosyal program ve önemli başarılar elde edildi” ifadelerini kullandı.

Carrasquilla’nın görevini bırakmasından kısa bir vakit sonra Duque, yeni Maliye Bakanı olarak Jose Manuel Restrepo’nun atandığını duyurdu.

Duque’nin yasa tasarısını geri çektiğini belirtmesine karşın eylemler ülke genelinde devam etti.

Eylemlere karşısında birçok kentte sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

kolombiya-da-halk-mucadeleden-vazgecmiyor-sagci-hukumet-siddeti-artiriyor-872813-1.

POLİS VE ASKER ŞİDDETİ ARTTI

Ülke genelinde gerçekleştirilen protestolara yönelik sağcı hükümet, çareyi polis ve asker şiddetinde aradı.

28 Nisan’da protestoların başlamasının arkasından ülke genelinde 47 bin 500 güvenlik gücü kentlere yerleştirildi. Kolombiya toplumsal olaylara müdahale birimi ESMAD mensubu polislerin şiddeti dünya gündeminde girdi.

Polis şiddeti ve Duque’ye aleyhinde sosyal medyada dün gece itibarıyla #SOSColombiaNosEstanMatando (İmdat Kolombiya Bizi Öldürüyor) etiketi, dünya sıralamasında en üst sıralara yerleşti.

Kullanıcılar paylaştıkları videolarda polis ve asker şidettini gözler önüne serdi.

kolombiya-da-halk-mucadeleden-vazgecmiyor-sagci-hukumet-siddeti-artiriyor-872814-1.

POLİS ŞİDDETİNİN BİLANÇOSU: 24 CAN KAYBI, 900 YARALI

Kolombiya’da sağcı Ivan Duque hükümetinin vergi soygunu taşıyan planına karşısında 28 Nisan’dan bu yana süren grev ve protestolarda 24 birey hayatını kaybettti, yaralı sayısı ise 900’ü geçti.

Birleşik Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, Kolombiyalı güvenlik güçlerini protestoculara karşı fazla kuvvet kullanmakla suçladı. Komiserlik, polisin protestoculara alev açtığı Pazartesi günü, Cali’de meydana gelen olayların sarsıcı olduğunu belirtti.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Marta Hurtado Cenevre’de gazetecilere yaptığı açıklamada, insan hakları savunucularının tehdit edildiğine ve keza protestocuların yaralandığına, hatta öldürüldüğüne dair raporlar aldıklarını aktardı.

Hurtado, “Açık Açık söyleyebiliriz fakat güvenlik görevlileri göre fazla baskı kullanımı, alev açma, göstericilere karşın darp gibi raporlar aldık ve tanıklarımız var” diye konuştu.

kolombiya-da-halk-mucadeleden-vazgecmiyor-sagci-hukumet-siddeti-artiriyor-872815-1.

SAĞCI HÜKÜMETTEN SUÇLAMALAR

Duque hükümeti ise eylemcileri “terörist” olarak uygulamak istiyor. Duque, “Polisimize acımasızca saldıran silahlı insanları hiçbir şey haklı göstermez” diyerek eylemcilere güvenlik güçlerinin müdahelesini savundu.

Savunma Bakanı Diego Molano da eylemlere katılan kabahat örgütlerinin şiddete başvurduğunu öne sürdü. Molano, “Halk güçlerimiz vandalizmi kullananlara karşısında acımasız olmalıdır” diyerek protestoculara müdahaleyi savundu.

Molano hem geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, baskı olaylarının 2016 yılında imzalanan uzlaştırma anlaşmasından ayrılan Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri’ne (FARC) alt muhalif gruplar kadar organize ve finanse edildiğini iddia etti.

kolombiya-da-halk-mucadeleden-vazgecmiyor-sagci-hukumet-siddeti-artiriyor-872812-1.
Fotoğraf: Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque

MEŞHUR İSİMLERDEN TEPKİ

Shakira, Radamel Falcao ve Maluma’nın arasında bulunduğu Kolombiyalı ünlüler, ülkede aralıksız ödenti reformu karşıtı gösterilerde yaşanan baskı olaylarına tepki göstermişti.

Çok sayıda meşhur, Kolombiya’da vergi reformu karşıtı kitlesel gösterilerdeki olaylara tepki göstererek sosyal medyadan paylaşımda bulundu.

Kolombiyalı şarkıcı Shakira, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Bir annenin tek çocuğunu vahşet yüzünden kaybetmesi kabul edilemez. Mermiler asla acı çekenlerin sesini kesemez. Kendi feryadımıza sağır olmamalıyız” dedi.

kolombiya-da-halk-mucadeleden-vazgecmiyor-sagci-hukumet-siddeti-artiriyor-872817-1.

Galatasaraylı futbolcu Radamel Falcao da “İnsan haklarını ihlal eden her eylemi reddediyorum” ifadesini kullandı. Barışçıl davet hakkına hürmet gösterilmesi çağrısında bulunan Falcao, “Geçen hafta sonu olan olaylara ilişkin şaşkınlığımı ve endişemi açıklama ediyorum. Hayatını kaybedenler, yaralananlar ve ailelerini kaybedenlerle dayanışma içindeyim” ifadelerini kullandı.

“J Balvin” adıyla bilinen sanatkâr Jose Alvaro Osorio Balvin ve “Maluma” olarak aşina şarkıcı Juan Luis Londono Arias da Instagram’dan yaptıkları paylaşımda, laf konusu güç olayları sebebiyle endişe ve endişelerini dile getirdi.

Niçin BirGün?

Egemen bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede reel bir demokrasi ve bağımsızlık ortamının yeşermesine katkı maddesi arzetmek. böylece abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçmek, okurlarımızın daha kaliteli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz değil; iyi fakat de değil.

Bundan daha sonra da yolumuza benzer sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize yeralma ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle dinç, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir