Küresel piyasalar Fed’e odaklandı: Tüm gözler 22.30’da açıklanacak faiz kararında

Küresel piyasalar Fed'e odaklandı: Tüm gözler 22.30'da açıklanacak faiz kararında

Dünya genelinde yeni alıcı koronavirüs (Kovid-19) olgu sayısının 100 milyonu aşması, aşılama konusunda yaşanan tedarik sorunları ve salgının ekonomiye etkileri konusunda devamlı endişeler pay piyasalarında baskıya neden olsa da fiyatlama davranışlarına bakıldığında parasal özendirme beklentilerinin halen ağır bastığı görülüyor.

Bu fiyatlama, pay piyasalarında düşüşlerin sınırlı, yükselişlerin ise daha hızlı olmasını sağlarken, haber ve veriler gün içinde oynaklığın yüksek olmasına niçin oluyor.

Dün ABD Başkanı Joe Biden’ın 1,9 trilyon dolarlık destek paketi önerisinin Cumhuriyetçilerden hemen şimdi takviye bulamadığı yönündeki haberlerle New York borsasında sınırlı da olsa düşüşler görüldü.

YELLEN HAZİNE BAKANLIĞI GÖREVİNE BAŞLADI

ÖTE YANDAN Janet Yellen, Senatodan aldığı onayın ardındaki yemin ederek Define Bakanlığı görevine başladı. Bakanlık çalışanlarına yönelik mektup kaleme alan Yellen, salgının ekonomide büyük bir yıkıma yol açtığını belirterek ülkenin salgının yanı sıra iklim krizi, sistemik ırkçılık krizi ve idareli kriz ile karşısında karşıya olduğunu açıklama etti. 

Bu gelişmelerle Dow Jones ve Nasdaq endeksi yüzde 0,07, S&P 500 endeksi de yüzde 0,15 değer kaybetti.

Avrupa tarafında, İtalya’da hükümetin istifası, aşı tedarikinde yaşanan sorunlar ve hesaplı büyümeye ilişkin beklentilerin altında yönlü revize edilmesine rağmen pay piyasaları, kimya ve mali sektör hisseleri öncülüğünde günü yükselişle tamamladı.

Dün İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,23, Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 1,66 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,93 yükseliş kaydetti. 

Bugün Asya borsalarında karmakarışık bir seyir izleniyor. Kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,3 ve Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,2 değerinde kazanırken, Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,1 geriledi.

FED’İN FAİZ KARARI

Fed’in faizleri değiştirmesinin beklenmediğini, sözle yönlendirmede enflasyon ve istihdam vurgusuna devam edilebileceğini aktaran analistler, Powell’ın açıklamalarında gelecek dönem politikalara ilişkin ipuçlarının aranacağını kaydetti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir