Kuzey Kore’den iki balistik füze denemesi

Üst üste gerçekleştirdiği silah denemeleri ile uluslararası kamuoyunu teyakkuza geçiren Kuzey Kore’den bölgede gerilimi artıran yeni bir hamle geldi.

Japonya’nın yeni başbakanı Fumio Kishida, Pyongyang’ın bugün 2 balistik füze denemesi gerçekleştirdiğini açıkladı. Eylemi “son derece üzücü” olarak nitelendiren Kishida, kurmaylarına beklenmedik durumlara hazırlıklı olma talimatı verdiğini söyledi.

Japon Denizi’ne düştüğü öğrenilen füzelerin ülkenin münhasır ekonomik bölge sınırları içine isabet edip etmediğini belirlemek üzere detaylı inceleme başlatıldığı aktarıldı.

GÜNEY KORE DE DOĞRULADI

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı da füze denemesini doğrulayarak fırlatmanın birinin Kuzey Kore’nin doğu kıyısındaki Sinpo’dan Japon Denizi’ne yerel saatle 10.17 sularında gerçekleştirildiğini bildirdi.

Güney Kore basını ise askeri kaynaklara dayandırdığı haberlerde ikinci füzenin denizaltıdan fırlatıldığına inanıldığını duyurdu.

ABD ordusu Hint-Pasifik Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada Kuzey Kore’nin füze denemesinin bölgedeki istikrara zarar verdiği ancak ABD veya müttefikleri için acil bir tehdit oluşturmadığı ifade edildi. Açıklamada “ABD bu eylemleri kınıyor ve Kuzey Kore’ye bölgenin istikrarına zarar verecek eylemlerden kaçınma çağrısı yapıyor” ifadesi yer aldı.

KUZEY KORE HIZ VERDİ

Kuzey Kore geçtiğimiz aydan bu yana sürdürdüğü bir dizi füze denemesi ile uluslararası kamuoyunun tepkisini çekmişti. Son olarak 15 Eylül’de 2 kısa menzilli balistik füzeyi test eden Pyongyang yönetimi, 28 Eylül’de ise yeni geliştirilen bir hipersonik füzeyi denediğini açıklamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir