LGS’de imam hatip ortaokullarından 3 öğrenci zirveyi paylaştı, binlerce öğrenci üst dilimde yer aldı

LGS'de imam hatip ortaokullarından 3 öğrenci zirveyi paylaştı, binlerce öğrenci üst dilimde yer aldı

LGS kapsamında 6 Haziran’da yapılan merkezi sınava, Türkiye genelinde 1 milyon 38 bin 492 öğrenci katıldı.

Sonuçlara tarafından, Trabzon, Siirt ve Van gibi illerde tam puan bölge ve birçok ilde yüzde 1’lik dilimde bulunan binlerce imam konuşmacı ortaokulu öğrencisi bulunuyor. LGS’de hafızlık proje okullarından mezun öğrencilerin başarısı da dikkat çekti.

Trabzon Mahmut Celalettin Ökten İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Furkan Şafak, Siirt Kurtalan Selahaddin Eyyubi İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Dilyar Safo, Van Özalp Hürriyet İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Hakan Şakar bütün sorulara dürüst cevap vererek tam puan aldı.

MEB Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz, LGS’ye katılan öğrencileri tebrik ederek, imam konuşmacı okullarının başarısının arka planında, “niyet LGS”, “öğrenci koçluğu”, “iki taraflı performans değer biçme”, “okullardaki akademik peşine düşüp takip komisyonları” ve “etkili rehberlik” çalışmaları olduğunu ifade etti.

Türkiye geneline bakıldığında sınavlarda imam konuşmacı ortaokullarının başarısının öne çıktığını belirten Yılmaz, birçok ilde LGS’de il birinciliklerinde imam hatip ortaokulu öğrencilerinin yer aldığını aktardı.

“LGS’de öğrencilerin gayreti ve okulların performansının yanı sıra Bakanlığın politikaları çerçevesinde Genel Müdürlük kadar yürütülen sınava hazırlık projelerinin fazla etkisinin olduğunu” söyleyen Nazif Yılmaz, şunları kaydetti:

“Bu kapsamda, imam hatip ortaokullarımızda ‘Hedef LGS’ ekibi kuruldu ve okulların çalışmaları yakından takip edildi. Okullarda akademik takip komisyonu oluşturuldu ve eylem planları hazırlandı. Öğrencilerin destekleme ve yetiştirme kurslarına faal katılımı sağlanıp takibi yapıldı. EBA Platformu üzerinden öğrencilerin sınavlara hazırlıklarına rehberlik yapıldı. Hazırlanan örnek sorulardan öğrencilerimizin faydalanması sağlandı. İmam konuşmacı okullarına özgü Kalite Takip Sistemi (KTS) ile okulların çalışmaları takip edildi. LGS’de başarılı olmuş öğrencilerle sınava hazırlanan öğrenciler buluşturularak deneyim paylaşımı yapıldı.”

– Örnek uygulamalar diğer okullara modellenecek

Genel Müdür Yılmaz, yürütülecek benzersiz ve misal uygulamalar ile birbirini geliştiren, başarı farkını azaltan okullar hedefiyle sınavlara karşın çalışmalara daha kaliteli devam edileceğini bildirdi. Yılmaz, LGS’de başarılı olan okulların misal uygulamalarının geliştirileceğini ve bunun öteki okullara da modelleneceğini kaydetti.