Macron’un sömürgecilik hevesi kursağında kaldı

Macron’un sömürgecilik hevesi kursağında kaldı

Macron’un sömürgecilik hevesi kursağında kaldı

Dış Haberler Servisi

Beyrut Limanı patlaması sonrası istifa eden hükümet yerine yenisinin kurulamadığı Lübnan’da Fransa’nın girişimleri sonuçsuz kaldı.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian’ın, Lübnan’da hükümetin kurulması konusunda bu hafta yetkililerle yaptığı görüşmeler iki ülke arasındaki krizi derinleştirdi. Lübnan basını, Fransa’nın Beyrut Büyükelçiliği’ne dayandırdığı haberlerinde, Le Drian’ın Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Meclis Başkanı Nebih Berri ve hükümeti kurmakla görevli eski Başbakan Saad el-Hariri’yle yaptığı görüşmelerin negatif geçtiği ve basın toplantısı düzenlemeden ülkeden ayrılmayı planladığı aktarıldı.

Le Drian’ın Hariri ile gerçekleştirdiği görüşmeyle ilgili haberlerde ise Hariri’nin, Fransa’nın Beyrut Büyükelçisi Anne Grillo’nun ikametgahında yarım saat süren görüşmeden basın açıklaması yapmadan ve hoşnutsuz bir şekilde ayrıldığı kaydedildi. Haberlere göre, Fransa Dışişleri Bakanı, görüşmede Hariri’ye, “Sen bize hükümeti kurma sözü verdin, biz de seni sonuna kadar destekledik. Fakat hükümetin kurulamaması nedeniyle Fransa’nın imajı zedelendi. Senin de bunda payın var” ifadelerini kullandı. Hariri’nin basın ofisinden, Le Drian’ın kendisine sarf ettiği sözleri yalanlayan bir yorumlama yapılmadı.

öte yandan Lübnan Komünist Partisi’nin aralarında olduğu 14 rakip parti ve grup “Le Drian’la görüşmeyi reddediyoruz” başlıklı bir tanımlama yaptı. Açıklamada, “Emperyalist Fransa devletinin ülkemizde mevcut mezhepçi siyasi sistemi tekrar animasyon girişimlerini kabul etmiyoruz” tepkisi verildi. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da Lübnan’a eylül ayında yaptığı ziyarette ülke yetkililerini “Ekim ayı ardına kadar hükümet kurulmazsa milletlerarası toplumun parasal yardımlarının önü açılmayacaktır” şeklinde tehdit ettiği için tepki çekmişti.

Neden BirGün?

Egemen bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede hakiki bir demokrasi ve özgür ortamının yeşermesine katkı arzetmek. bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata dinmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını karşılamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi oysa de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı mesuliyet bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize yeralma ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgürlük!

BirGün’e Yardım Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir