Mehmet Ceyhan’dan ezber bozan açıklama: Vaka sayısındaki azalmanın tedbirlerle alakası yok

Mehmet Ceyhan'dan ezber bozan açıklama: Vaka sayısındaki azalmanın tedbirlerle alakası yok

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, vaka sayılarındaki azalmanın tedbirlerle alakası olmadığını belirterek ”Şu anki azalma; hiç aşı yapmayan, dürüst doğru tedbir almayan ülkelerde de var. Bu paralel bir şekilde tüm ülkeleri etkileyen bir süreçtir. Alınan tedbirlerin büyük etkisini daha görmeye başlamadık. Eğer o da eklenirse daha hızlandığını göreceğiz” dedi.

29 Nisan’da başlayan ‘tam kapanma’ uygulamasının bitmesine sayılı günler kala gözler pazartesi günü gerçekleşecek olan Kabine toplantısına çevrildi. Yeni kararların alınacağı Kabine toplantısı öncesi, Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’dan kritik uyarılar geldi.

“Daha önce 3 kere yaptık’ 
HaberTürk televizyonunda konuşan Mehmet Ceyhan’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

“Daha önce üç kez yanlış yaptık. İlk ilk önce haziranda açarak, sonradan sonbaharda açarak ve en büyük yanlışı da mart ayında yaptık. Büyük bir yükselme dönemi yaşadık. Bunları yapmamamız lazım. Normalleşmenin derece derece olması doğru fakat bununla beraber kademelendirmenin nasıl yapıldığı da manâlı.

Normalleşme nasıl olacak? 
İlk ilk kez şuna dikkat edeceğiz; açılması elzem olan sektörlerden başlayacağız. İkinci uyarı edeceğimiz nokta; bu normalleşmenin ayrıca sektöre ayrıca bize yararı olacak. Önce ilk açacağımız yerler salgının yani bulaşın kaynağı olan yerler olmamalı. Buna baktığımız süre, kaynak üç tane; bir adam başına ev ortamı, ikincisi toplu nakliye araçları, üçüncüsü de iş yerleri.

“Özel sektör de dahil edilmeli” 
İş yerlerini yalnızca kamuya özel tedbirlerle götüremeyiz. Mutlaka özel sektörün de katıldığı esnek çalışma ve gerekiyor ise vardiya usulü çalışma olmalı. Bunları bu şekilde yaparsak ve birden bire, birkaç kısıtlamayı kaldırmazsak o zaman istediğimiz sonuçları elde edebiliriz.

“Vaka sayılarındaki azalmanın tedbirle alakası yok”
Hala olgu sayımız fazla yüksek. Kolay olmayacak. Ve şu bizi yanıltıyor; vaka sayılarındaki azalmaların şu anda bizim aldığımız tedbirlerle falan alakası değil. Onun büyük etkisini daha görmeye başlamadık. Eğer o eklenirse daha hızlandığını göreceğiz. Şu anki azalma; hiç aşı yapmayan, dürüst dürüst tedbir almayan ülkelerde de var. Bu paralel bir şekilde tüm ülkeleri etkileyen bir süreçtir.

Paralel düşüşün sebebi ne ?
Vakaların görülme yaş ortalaması gitgide artarak aşağıya iniyor. 65 yaş üstünde vakalar daha fazla semptom gösteriyor. Yaş altında indikçe bulgu verme oranı azalıyor. Çocuklarda yüzde 5’e değin iniyor. Biz yalnızca bulgu verenlere test yaptığımız için artık oran düşüyor ve bizim yakaladığımız kişi sayısı azalıyor. Olgu sayısı dediğimiz virüs fazla kişi sayısı fazla değişmeyebilir ama hasta sayısı yani bizim yakaladığımız birey sayısı keskin derecede azabilir. Bu bizi yanıltmasın. Eğer böyle yaparsak, ‘normalleşme’ adı altında tedbirleri kaldırırsak hızlı bir artışla karşısında karşıya kalırız. Bu sebeple ‘normalleşme’ kısıtlamadan daha zorlama ve özenli yapılması gereken bir düzenlemedir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir