Merkel’in partisinde seçimi Armin Laschet kazandı

Merkel’in partisinde seçimi Armin Laschet kazandı

Laschet, NATO üyesi ve AB’nin komşusu olduğuna vurgu yaptığı Türkiye’nin Almanya için yük taşıdığını savunan bir ad olarak biliniyor.

 Almanya Başbakanı Angela Merkel’in partisi ve iktidarın büyük ortağı Hristiyan Halkçı Birlik’in (CDU) 33. kongresinde bugün genel başkanlık seçimi yapıldı. Seçimin galibi Armin Laschet oldu.

Sözcü’nün haberine göre delegelerin maksimum desteğini bölge iki aday Kuzey Ren-Vestfalya Başbakanı Armin Laschet ile Friedrich Merz aralarında yapılan ikinci tur seçimden zaferle çıkan ad 521 oyla Armin Laschet oldu. Rakibi Merz ise 466 delegenin oyunu aldı. Seçimde, 1001 delegenin 992’si oy kullandı.

Tercih sonrası konuşan Laschet, partisi CDU’yu yaklaşan eyalet seçimlerine aranje etmek ve Eylül ayındaki federal meclis seçimlerinde de “başbakanı çıkartan parti” yerine getirmek için elinden gelen çabayı göstereceğini söyledi. Devlete Ait sonucun cuma günü kamuoyuna açıklanması beklenirken Laschet görevi, şubat ayında parti liderliğinden istifa eden Annegret Kramp-Karrenbauer’den devralacak.

ARMİN LASCHET KİMDİR?

Almanya’nın en yüksek nüfuslu eyaleti olan Kuzey Ren-Vestfalya’nın Başbakanı Armin Laschet, Merkel’in partisini merkez sağda konumlandıran, öteki parti seçmenlerine de hitap eden ılımlı politikalarına yakınlığı ile tanınıyor. 2015 yılındaki sığınmacı krizi ardından Merkel’in izlediği “açık kapı” politikasına yardım veren 59 yaşındaki Laschet, Türk nüfusunun yoğun olarak yaşadığı Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin ahenk bakanı olarak da tayin yaptı. Göçmen kuruluşları ve temsilcileri ile yakın ilişki içerisinde olan Laschet, liberal görüşleri nedeniyle sağcı kesimlerin tenkit oklarının hedefindeki bir siyasetçi.

Laschet, Alman basını ve kimi siyasetçiler kadar “Türklerin Armin’i” olarak da adlandırılıyor. Yeşiller Partili Cem Özdemir, bir televizyon programında, sunucunun Laschet’cilt söz ederken bu takma adı kullanması üstüne, “Ben bu tanımlamanızı reddediyorum” sözleriyle tepki göstermiş, sağcılar tarafından fena amaçla takılan bu tür lakapların demokratlar kadar kullanılmaması gerektiğini savunmuştu.

DW Türkçe’nin aktardığına göre Armin Laschet, geçmiş yıllarda Türkiye iç siyasetinde yaşanan gerilimin, Almanya’daki Türk toplumuna yansımalarını frenlemeye çalışan, bu gerilimin Almanya topraklarına taşınmaması çağrısı yapan siyasetçilerden.

DİYALOG TARAFTARI

Laschet, Türkiye ile Almanya arasında yaşanan gerilim ve krizler sırasında “şantaj ve tehditlere boyun eğilmemesi” gerektiğini savunmakla birlikte, NATO üyesi ve AB’nin komşusu olduğuna aksan yaptığı Türkiye’nin ülke olarak Almanya için yük taşıdığına uyarı çekerek, iki ülke arasındaki tüm görüş ayrılıklarına rağmen diyalogun muhafaza edilmesini, sorunların bu yolla çözümlenmesi gerektiğini savunmuştu.

Türkiye’nin AB’ye bütün üyeliğine karşı olan lakin daha önceki federal hükümetlerin verdiği sözlere alt kalınması gerektiğini savunan Laschet, Türkiye’nin AB üyelik sürecine son verilmesine de karşısında çıkıyor.

Geçen yıl AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Kapıyı açtık” sözleri üstüne Yunanistan sınırında yaşanan göçmen akınının yol açtığı kriz sırasında, “Şantaja boyun eğmemeliyiz” diyerek tepki belirten Laschet, bununla beraber Türkiye’ye ağırladığı Suriyeli mülteciler için daha fazla parasal takviye yapılması gerektiğini savunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir