Minik eller, ata tohumlarıyla tarım ürünleri yetiştiriyor

Minik eller, ata tohumlarıyla tarım ürünleri yetiştiriyor

Hüyük ilçesine tabi Kıreli Mahallesi’ndeki Kıreli Şehit Kadir Kayhan İlkokulu’nda “KOP ile seralarda çocuk eli” projesi hayata geçirildi.

Proje çerçevesinde okul bahçesinde bir sera kuruldu, tohum bankası oluşturuldu, tavuk ve bıldırcın kümesleri kuruldu. Öğrenciler, burada aldıkları eğitimlerle tarım ürünleri yetiştirmeyi öğreniyor, hasat vakti gelince de kendi elleriyle yetiştirdikleri ürünleri toplamanın keyfini yaşıyor.

Okulun müdürü Ebubekir Özdemir, AA muhabirine, KOP Kalkınma İdaresi Başkanlığınca desteklenen projelerinin tüm Türkiye’ye misal olacağına inandıklarını söyledi.

Projeyle okulda öğrenim görebilen çocuklara kendi tükettikleri tarım ürünlerini yetiştirmeyi öğretmeyi amaçladıklarını açıklayan Özdemir, “Bu maksatla yola çıktık. Daha ardından ise organik mahsul çeşitliliğini takdim etmek, bundan başka bütün Türkiye’nin desteğiyle bir ufak tohum bankası oluşturarak istiyoruz.” dedi.

Okul bahçesinde 105 metrekarelik bir alanda sera hazırladıklarını vurgulayan Özdemir, bu ufak kapalı alanda yetiştirdikleri tarım ürünlerini ise öğrencilerin de desteğiyle fideye dönüştürdüklerini aktardı.

Serada çoğunlukla domates, salatalık, biber, patlıcan gibi ürünleri toprakla buluşturduklarını anlatan Özdemir, “Öğrencilerimizin yetiştirdiği bu soy tohumlarından elde edilen ürünlerin bir kısmını, tohumluk olarak yöre halkına dağıtmak istiyoruz. Projemizde bıldırcın ve tavuk kümeslerimiz de var. Çocuklarımız kendi elleriyle besledikleri kümes hayvanlarından elde ettikleri yumurtaları da burada toplamanın keyfini yaşıyor.” diye konuştu.

– “DAHA ÇOK ÖZ GÜVEN KAZANIYORLAR”

Okulun müdür yardımcısı Ayşe Sağlam da bütün öğrencilerinin projeyle aktif bir kişi haline geldiğini belirtti.

Projeyle öğrencilere, dokunarak, görerek ve yaşayarak öğrendikleri bir etraf oluşturduklarını dile getiren Sağlam, “Öğrencilerimizin bütün negatif enerjilerini toprakla buluşarak attıkları ve derse girdiklerinde rahatladıkları bir etraf yarattık. Çocuklarımız bir şeylerin üretimini gördükçe daha çok öz güven kazanıyor. Bunların da öteki derslerine olumlu yansımalarını görüyor ve mutlu oluyoruz.” ifadelerini kullandı.

Serada bitkilerin bakımını yapan öğrencilerden Emine Aslan ise ara sıra yabani ot temizliği yaptıkları alanda domates, biber, fasulye gibi çoğu ürün yetiştirdiklerini anlattı.

Yetiştirdikleri ürünlerin tatlarının fazla hoş olduğunu ifade eden Aslan, “Her gün yeni bir şey öğreniyoruz. Hem, tavuklara da bakıyorum, yem atıyorum.” dedi.

Öğrencilerden Ali Özet de serada organik ürünler yetiştirdiklerini belirterek, “Burada tavukları yemliyoruz, su veriyoruz. Tatlarına baktık, fazla güzeller.” diye konuştu.

Şevval Akgül de seradan topladıkları sebzelere gözleri gibi baktıklarını vurgulayarak, “Beslediğimiz bıldırcın ve tavuklarımız da var, onlara da yem, su veriyor, kendi ellerimizle besliyoruz.” ifadelerini kullandı.