Müebbetle yargılanan DEAŞ’ın sözde eğitim bakan yardımcısı ülkesine iadesini istedi

Müebbetle yargılanan DEAŞ’ın sözde eğitim bakan yardımcısı ülkesine iadesini istedi

Ocak ayında Sakarya’da yakalanan Ürdün uyruklu DEAŞ’ın sözde eğitim bakan yardımcısı A.Z.A.A.D. için hazırlanan 24 sayfalık iddianame, Sakarya 5. Ağır Cinayet Mahkemesi kadar kabul edildi. Esir davalı hakkında ‘anayasayı ihlal’ ve ‘anayasayı ihlal suçunu işlemek için kasıtlı olarak, canavarca hisle ya da ızdırap çektirerek öldürme’ suçlarından iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle açılan davanın görülmesine bugün başlandı. Sakarya 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada başta başat karşısına meydana çıkan sanık, duruşmaya esir olduğu cezaevinden Ses ve Manzara Bilişim Sistemi (SEGBİS) yoluyla katılırken, baro tarafından görevlendirilen avukat ile tercüman hazırlanmış bulundu.

“Türkiye’de herhangi bir kabahat işlemediğim için kendi ülkem olan Ürdün’e teslim edilmek istiyorum”

Duruşmada çevirmen aracılığıyla konuşan davalı A.Z.A.A.D., “Ben iddianameyi aldım, suçlamaları biliyorum. Ben bu dosyada beni savunması için devlet tarafından görevlendirilen avukatı kabul etmiyorum. şimdi duruşma salonunda görevlendirilmiş bir avukat olduğunu söylediniz. Oysa avukat ile yüz yüze görüşmedim, avukat ile yüz yüze karşılaşmak, derdimi anlatmak istiyorum. Bu şekilde uzaktan dinç bir savunma yapmam olası olmayacaktır. Bu açıdan savunma yapmak için kendi avukatımı istiyorum. Ben devletin görevlendirdiği avukat istemiyorum. Özel avukatım vardır, ismi ve iletişim bilgileri koğuşumda mevcuttur. Takriben 1 hafta daha sonra savunma yapmak için vekaletname sunacaktır. Ben, söz konusu avukata bu zamana kadar vekalet vermedim. Hapishane idaresi bana ulaşma imkanı verirse ben avukatıma ulaşıp benim adıma savunma yapmasını sağlayabilirim. Ayrıca Türkiye’de herhangi bir suç işlemediğim için kendi ülkem olan Ürdün’e teslim edilmek istiyorum” dedi.

Görüşünü açıklayan cumhuriyet savcısı, sanığın tutukluluk halinin devamını ve beceriksiz hususların giderilmesini talep etti. Duruşma heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına, sanığın kendini vekaletnameyle savundurmak üzere beyanda bulunduğu avukatla görüşüp, avukatın vekaletname vermesi için öteki duruşma gününe değin vakit verilmesine karar vererek, duruşmayı 27 Mayıs tarihine erteledi.

Orkun Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir