Mutfağı geçin ev yanıyor: Enflasyon iki yılın zirvesinde

Mutfağı geçin ev yanıyor: Enflasyon iki yılın zirvesinde

Yıllık enflasyon son 23 ayın rekorunu kırarak yüzde 17,14’e yükseldi. Ekonomi yönetimindeki terslik nedeniyle ülke halkı dünyanın en yüksek enflasyonlarından biriyle mücadele ediyor.

Mutfağı geçin ev yanıyor: Enflasyon iki yılın zirvesinde

Ekonomi Servisi

Ülkedeki yüksek enflasyon sorunu gitgide artarak artıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) nisan ayına ilişkin enflasyon verilerini yayımladı. Buna tarafından takvim enflasyon oranı yüzde 17,14 oldu ve son 23 ayda kaydedilen en yüksek enflasyon oranı görüldü. Enflasyon en son Nisan 2019’da bu seviyeyi görmüştü. Yalnızca bir ayda yaşanan fiyat artışları ise yüzde 1,68’le beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

Merkez Bankası, geçen hafta yılsonu enflasyon beklentisini yüzde 12 olarak açıklamıştı. Yılın birincil dört ayında bu beklentinin çoktan imkansız olduğu ortaya çıkmış oldu. TÜİK’in 415 malın fiyat değişiminden peşine düşüp takip ettiği göstergelerde malların 281’inin fiyatı nisan ayında artarken, 42 malın fiyatı değişmedi, 82 malın fiyatı ise geriledi.

GİYİM VE AYAKKABI GRUBUNDA REKOR ZAM

Taze sebze ve meyvede üretici fiyatlarındaki artışın maliyetlere etkisi fiyatları belirliyor. Nisan ayı zam şampiyonu domates oldu. Mahsul grupları içinde “giyim ve pabuç” grubunun fiyatları nisan ayında mart ayına göre rekor seviyede, yüzde 7,57 oranında arttı. Giyim ve ayakkabıda bir aylık fiyat artışını yüzde 2,13’le “Gıda ve alkolsüz içecekler” grubu takip etti.

Nisan ayı zam şampiyonu domates oldu. Fiyat artışı şöyle:

mutfagi-gecin-ev-yaniyor-enflasyon-iki-yilin-zirvesinde-871903-1.

EN YIĞIN NOKTA HENÜZ GÖRÜLMEDİ

Nisan ayı yıllık enflasyon oranı AKP iktidarı baştan başa görülen en yüksek ikinci nisan enflasyonu olarak kayıtlara geçti. Rekor ise 2019 yılının Nisan ayına ait. Bu Nedenle 19 takvim AKP iktidarında en yüksek enflasyon oranları başkanlık sistemine geçildikten sonradan görülmüş oldu. Saray Rejimi, ülkeyi sorunsuz yönetme yeteneğinden yoksun. öte yandan beceriksizliğin bedeli geniş insanlar kesimlerine ödettiriliyor. Uzmanlara göre enflasyonda tepe hemen şimdi görülmedi çünkü maliyet artışları enflasyonun hala çok üstünde. TÜİK’in dün yayımladığı Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) verilerine kadar üreticilerin takvim maliyet artışı yüzde 35,17. Bu oran son 31 ayın en yüksek yıllık ÜFE artışını gösteriyor. Maliyet artışları bu boyuttayken enflasyonun daha da yükseleceğini öngören ekonomistler çoğunlukta. Peki ne oldu da Türkiye gelişmekte olan ülkelerin ortalamasının 4 katı enflasyona hükümlü edildi.

1- PARA BASIP SERMAYEDARLARA DAĞITTILAR

2019’daki lokal seçimlere idareli durgunlukla giren Türkiye ekonomisine, seçimleri kaybetmek istemeyen AKP kadar para pompalanmaya başladı. Bankacılık Düzenleme ve Teftiş Kurumu (BDD) verilerine göre 2019 Mart ayında bankaların 2,52 trilyon lira nakdi kredi alacağı bulunurken, bu tutar 2020 Mart ayında 2,89 trilyon liraya, 2021 Mart ayında ise 3,78 trilyon liraya yükseldi. 2019-2021 Mart ayları aralarında piyasaya bankacılık sistemi aracılığıyla kredi adı aşağıda 1,26 trilyon lira para sürüldü. Imal aynı oranda artmayınca piyasaya pompalanan paralar dolarizasyonu azdırdı, dövize istek arttı. TL’nin değerini korumaz zorlaştı.

2- REZERVLERİ SATARAK DÖVİZİ TUTTULAR

Piyasaya son iki yılda dağıttıkları 1,26 trilyon lira para dövize olan talebi artırınca, döviz kurunu tutmak zorlaştı. Faizleri artırsa inşaat sermayesine darbe vuracak olan ekonomi yönetimi, darbeyi millet kesimlerine vurmaya seçim etti. 2 yılda Merkez Bankası rezervlerinden 128 milyar dolar satılarak döviz kurunu değişmez tutmayı denediler. Bu süreçte ucuz döviz kurundan sermayedarlar beslendi. Fakat bu politika beklendiği üzere netice vermedi. Sürecin sonunda Merkez Bankası net rezervleri eksi 60 milyar dolara kadar geriledi. TL’nin bağışıklık sistemi çöktü. Bir De 128 milyar doların satıldığı iki yılda dolar kuru 5,5 TL seviyelerinde 8,3 TL seviyelerine yükseldi.

3- YANLIŞLARININ BEDELİNİ HALKA ÖDETİYORLAR

İki takvim politika bütünüyle iflas etti. Bankaların dağıttığı krediler, sermayedarların kasasında birikti. Merkez’in sattığı rezervlerden yeniden sermayedarlar beslendi. Halkın payına ise giderek yükselen enflasyon düştü. 2021 Nisan ayı enflasyonu son 23 ayın en yüksek enflasyonu. TCMB yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 12,21 ise hayalden öte bir tahmin yok. Zira maliyetlerdeki artışı belirten Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi’ndeki (Yİ-ÜFE) yıllık artış yüzde 35,17 ile son 31 ayın rekorunu kırmış durumda. Maliyet artışlarının yakın vadede tüketici fiyatlarına uygunluk edeceği biliniyor. böylece uzmanlar yüzde 17,14’lük enflasyonun hemen şimdi tepe olmadığı görüşünde birleşiyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve bağımsızlık ortamının yeşermesine katkı maddesi arzetmek. bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını temin etmek için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz değil; iyi ancak de yok.

Bundan sonra da yolumuza benzer sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize yeralma ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle kuvvetli, seninle bağımsızlık!

BirGün’e Yardım Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir