Namludan çıkan merminin izini işte böyle sürüyorlar

Namludan çıkan merminin izini işte böyle sürüyorlar

ATK’nın Fizik İhtisas Dairesi’ne emrindeki Balistik Şube Müdürlüğü, mahkeme, hakimlik ve savcılıklarca gönderilen silah, mermi, atış artıkları, kesici, delici gibi aletlerle ilgili incelemeleri yapıp, sorulara cevap arayarak rapor hazırlıyor.

Mühürlü torbada gelen delile ilişkin, atış yapılan silahın türü, kaç atış yapıldığı, atış mesafesi, atış açısı, atış yönü gibi çalışmalar için mikroskoplar, ekipmanlar ve çeşitli cihazlar kullanılıyor.

Silah namlusunda yer alan ve merminin kendi ekseni etrafında dönmesini karşılayan yiv ve setlerin mermi çekirdeğinde bıraktığı iz mikroskop yoluyla inceleniyor ve çekirdeğin hangi silahtan atıldığı saptanmaya çalışılıyor.

Ayrıca, eğer gönderilmiş bir tabanca varsa, silahla mermi çekirdeği arasında eşleşme olup olmadığına görmek için silahın namlusuna endoskopi kamerası sokulup yiv ve set izine bakılıyor.

Kovanın arkasındaki iğne izi de bilirkişi kişiler göre mikroskopla incelenerek, kovanın hangi herif ya da hangi marka silahtan atılmış olabileceği ortaya çıkarılıyor.

Yaralama veya ölümle sonuçlanan olaylarda kişinin üzerindeki kıyafeti incelemek de Balistik Şubesi’nin devir alanlarından biri. Tıpatıp silahla atış yapan kişinin elinde barut izi kaldığı gibi, her mermi çekirdeği insan vücuduna girerken kıyafet üstünde “atış artığı” denilen kimyasal kalıntı bırakıyor.

Adli makamlarca gönderilen kanıt niteliğindeki kıyafetin üzerindeki atış artıklarına geliştirilmiş griess testi ve sodyum rodizonat gibi testleri uygulayan uzmanlar, bu sayede kişinin ne değin mesafeden vurulduğunu tespit edebiliyor.

Adli makamlarca yakalanan ve şubeye gönderilen silahların atışa kullanışlı olup olmadığı incelendikten daha sonra, şube içinde bulunan poligonda gerekli bütün önlemleri alan görevliler, tüfek ya da tabancayla atış yapıyor.

– “BİZİM YAPTIĞIMIZ İNCELEMELER VE DOSYADAKİ ELDE EDİLEN BİLGİLERLE BİR SONUCA VARILMIŞ OLUYOR”

Yapılan çalışmalara ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulunan Balistik Şube Müdürü Ercan Arslan, şubeyi ilgilendirilen eşyaların incelemesini yaptıklarını belirtti.

Arslan, şöyle devam etti:

“Bize eşyanın 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar Hakkında Kanun kapsamına giren nitelikte olup olmadığı sorulabilir. Olay uygun yer alan mermi çekirdekleri ve kovanların, güvenilmez tabancadan atılıp atılmadığı veya mermi çekirdeğinin, kovanlarının, belirsiz silah yahut kendi aralarında kaç tabancadan atılmış olabileceği hususunda soru sorulabilir. Ateşsiz silahlar dediğimiz, bıçaklar, kesici, delici incitici olan aletlerle ilgili sorular sorulabilir. dahası giysi tahlil sorularımız vardır. Atış mesafesiyle ilgili sorular sorulabiliyor. Biz de gelen müzekkereye tarafından incelemelerimiz yapıp, raporlarımızı en kısa zamanda ilgili makamlara iletiyoruz.”

Atış mesafesi incelemesinin giysiler üzerinde yapıldığını aktaran Arslan, kıyafet üzerinde ateşli silahla oluşmuş bir delik varsa, incelemesini yaptıklarını söyledi.

Arslan, “İlk önce fiziki incelemeyi yapıyoruz. Buna otopsi tutanağında açıklanmış giriş ve çıkış deliklerinin tespitiyle başlıyoruz. Sonradan kullanacağımız kimyasala karar verip, sonradan gerekli kimyasal incelemeyi yapar, elde ettiğimiz sonuçları rapora dökeriz.” dedi.

Bir kişinin hangi açıdan, hangi mesafeden ne nesil bir silahla vurulduğunun tespiti noktasında çalışmalar yaptıklarını ifade eden Arslan, şu bilgileri verdi:

“Soru diyelim ancak ‘İntihar mı?’ Böyle bir soruysa ve kurulu ilgilendiriyorsa zorunlu olan incelemelerimizi yaptıktan sonra ilgili kurula raporumuzla beraber göndeririz. Kurula gönderirken de data amaçlı incelemeyi yapmamızı isteyen makama da raporun bir örneğini atmış oluruz. Biz ‘İntihar mı değil mi?’ biçiminde bu nesil bir yorumda bulunmuyoruz ama muavin olmuş oluyoruz. Bizim yaptığımız çalışmalar ve dosyadaki elde edilen bilgilerle bir sonuca varılmış oluyor.”

Ercan Arslan, gün içinde ara sıra 5, bazen de 25-30 silahla poligonda atış yaptıklarını anlatarak, atış yapar hale dönüştürülen ve ırk arasında kurusıkı olarak tanıdık gaz tabancalarına ilişkin, “Kurusıkı denen silahlar aslında ses tabancası olarak üretilmiştir. Düğünlerde, özel günlerde havaya atış yapıp ses çıkarması için. sonra bu silahlar da merdiven altı dediğimiz atölyelerde değişikliğe gidilmiş, özel nitelikte fişek atar ayla getirilmiş. Bazılarının namluları değiştirilerek, yivli setli namlu takılarak mermi çekirdeği içeren fişekleri atar ayla getirilmiş. 2008’de bunlar da bir disipline bağlanarak, günümüzde bu şekilde üretilme imkanına set çekilmeye çalışılıyor.” diye konuştu.