New York borsası karışık seyirle açıldı

New York borsası karışık seyirle açıldı

Açılışta Dow Jones endeksi, yüzde 0,29 azalışla 30.905,57 puandan işlem gördü.

Shttp://www.cnnturk.com/ekonomiamp;P 500 endeksi yüzde 0,26 artışla 3.851,59 puandan ve Nasdaq endeksi yüzde 1,05 kazançla 13.685,82 puandan operasyon görmeye başladı.

Amerikan borsasında geçen haftayı girift seyirle tamamlayan endeksler, yeni haftanın açılışında da benzer bir seyir izlemeye devam etti.

Geçen haftanın son operasyon gününde ABD’de Kovid-19 salgınıyla mücadeleye karşın izlenecek ekonomi stratejisine ilişkin açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Joe Biden, gıda yardımı ve çalışanların haklarına ilişkin 2 kararname imzalamıştı. Idareli krizin derinleştiğine dikkati çeken Biden, hükümetin Amerikalılara yardımcı olmak için “istikrarlı ve yiğitçe” hareket etmesi gerektiğini vurgulamıştı.

Biden’ın bugün ise Kovid-19 salgınıyla mücadele zarfında Güney Afrika, İngiltere ve Brezilya gibi ülkelere seyahat kısıtlaması getirmesi ve federal kurumların ABD ürünlerini satın almalarını artırmaya yönelik bir kararname imzalaması bekleniyor.

Piyasalarda Kovid-19 salgınıyla mücadeleye yönelik ekonomik destek beklentileri yoğunlaşırken, ülkede bu hafta yoğun veri gündemi peşine düşüp takip edilecek.

Analistler, ABD Merkez Bankasının (Fed) çarşamba günü Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısından çıkacak kararların, ABD’nin 4. çeyrek artış verisinin, büyük teknoloji firmalarının dördüncü çeyrek bilançoları ile idareli takviye paketine ilişkin gelişmelerin piyasaların odağında olacağını belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir