O kelimeyi kullanan şimdi yandı

O kelimeyi kullanan şimdi yandı

İddiaya göre, bir genç, tartıştığı kişiye cep telefonundan, ‘hahahha salak’ ifadesini kullandı. Hakarete maruz kaldığını öne süren birey ise adliyenin yolunu tuttu. Cumhuriyet Savcısı’nın hazırladığı iddianame sonrası tartıştığı kişiye ‘Salak’ ifadesini kullanan birey hakkında, ‘Sesli, yazılmış veya görüntülü bir ileti ile hakaret’ suçundan 4. Asliye Cinayet Mahkemesi’nde dava açıldı.

Duruşma, sanığın beraatine hükmetti. Karara, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı itiraz etti. Temyiz müracaatını değerlendiren Yargıtay 4. Ceza Dairesi, ‘Salak’ ifadesini hakaret saydı. Kararda, “SMS ile mağdura atılan ‘Salak’ şeklindeki sözün, muhatabın övünç, haysiyet ve saygınlığını rencide edecek nitelikte olduğu ve hakaret suçunu oluşturduğu gözetilmeden, hukuki ve uygun olmayan gerekçeyle beraat kararı verilmesi yasaya aykırıdır. Kararın bozulmasına oy birliği ile hükmedilmiştir” denildi.

“Hakaret” başlığını taşıyan Türk Ceza Kanunu’nun 125. Maddesinde şu ifadelere yer veriliyor: “Bir kimseye iftihar, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya vaka isnat eden ya da sövmek suretiyle bir kimsenin övünç, haysiyet ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla dek hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır. Fiilin, mağduru muhatap bölge sesli, yazılı ya da görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde de benzer cezaya hükmolunur.”

Süleyman Kültürlü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir