Pandemide kapatılan iş yerlerinin vergi ödemeleri ertelendi

Pandemide kapatılan iş yerlerinin vergi ödemeleri ertelendi

Hazine ve Maliye Bakanlığı Kazanç İdaresi Başkanlığının Ödenti Yöntem Kanunu Genel Tebliği, Devlete Ait Gazete’de yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

Buna kadar, Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve birçok ülkeye yayılan Kovid-19 salgınına ilişkin Türkiye’de İçişleri Bakanlığınca alınan tedbirler kapsamında, geçici süreliğine faaliyetlerine tamamen ara verilmesi/faaliyetlerinin en ince ayrıntısına kadar durdurulması kararlaştırılan iş yerlerinin olduğu sektörlerdeki mükellefler 213 sayılı Ödenti Yöntem Kanunu’nun “mücbir sebep” hükümlerinden faydalandırılacak.

Belli Başlı faaliyet alanı itibarıyla İçişleri Bakanlığınca alınan tedbirler dahilinde geçici süreliğine faaliyetlerine en ince ayrıntısına kadar ara verilmesine/faaliyetlerinin ayrıntılarıyla durdurulmasına karar verilen meslek yerlerinin olduğu sektörlerde faaliyette yer alan mükelleflerin 1 Aralık 2020 ila alınan karar zarfında faaliyetlerine yeniden başlamaları uygun görülen tarih aralığında mücbir sebep halinde olduğunun kabul edilmesi uygun bulundu.

Söz konusu esas faaliyet alanlarının tespitinde, bugün itibarıyla vergi dairesi kayıtlarındaki başlıca faaliyet kodu dikkate alınacak.

Mükellefin ücret dairesi kayıtlarındaki asıl etkinlik kodu itibarıyla belirlenen sektörler arasında bulunmamasına rağmen belli başlı faaliyet alanı olarak bu sektörlerden herhangi birisinde gerçekten iştigal ettiğini ispat ve tevsik etmesi halinde, mükellefin mücbir sebep zarfında olup olmadığının belirlenmesinde belli başlı faaliyet kodu yerine sahiden iştigal edilen esas faaliyet alanı dikkate alınacak.

VERGİ ÖDEVLERİNİN ERTELENMESİ

Mücbir sebep halinde olduğu kabul edilen mükelleflere ilişkin kanuni verilme süresi mücbir sebep dönemine isabet eden ve bu dönemde verilmesi gereken muhtasar beyannameler (Muhtasar ve prim hizmet beyannameleri dahil) ve KDV  beyannameleri ile Form Ba-Bs bildirimlerinin verilme ve söz konusu dönem içinde oluşturulması ve imzalanması gereken e-defterlerin oluşturulma ve imzalanma ile benzer sürede Kazanç İdaresi Başkanlığı Veri İşlem Sistemi’ne yüklenmesi gereken “elektronik defter beratları” ile e-defterler ve bunlara ilişkin berat dosyalarının ikincil kopyalarının yüklenme süreleri, mücbir sebep halinin sona ereceği tarihi izleyen ayın 26’ncı günü ardına kadar ertelendi.

Beyannamelere istinaden tahakkuk eden vergilerin ödeme sürelerinin, beyanname verme süresi uzatılan birincil dönemden açılmak üzere, bunların verilmesi gerektiği ayı izleyen aydan itibaren, sırasıyla her bir dönem için peşine düşüp takip eden ilgili ayın ardına kadar uzatılması yerinde bulundu.

Mücbir sebep halinin sona erdiği tarih itibarıyla beyanname/bildirim verme süresinin son gününe 26 günden az zaman kalması halinde, beyanname/bildirim verme süresinin son günü olarak, mücbir sebep halinin sona erdiği tarihin içinde bulunduğu döneme ilişkin KDV beyannamelerinin verileceği son gün dikkate alınacak.

Sosyal güvenlik mevzuatı uyarınca sigortalıların mücbir sebep dönemine ilişkin prime gelir ve hizmet bilgilerinin muhtasar ve prim Hizmet Beyannamesi ile bildirilmesinin gerekli olması durumunda mücbir sebep, bu beyannamelerin ödenti kesintilerine ilişkin kısmının beyan ve ödeme sürelerinin ertelenmesi için geçerli olacak.

BAKAN ELVAN’DAN AÇIKLAMA

Define ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, yeni herif koronavirüs (Kovid-19) salgını tedbirleri dahilinde geçici süreliğine faaliyetlerine ara bahşedilen mükelleflerin vergilerinin Devlete Ait Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan tebliğle ertelendiğini bildirdi.

Bakan Elvan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımında, bugün Resmi Gazete’de yayımlanan Ödenti Usul Kanunu Genel Tebliği’ne ilişkin değerlendirmede bulundu.

Tebliğle Kovid-19 salgını nedeniyle İçişleri Bakanlığının aldığı tedbirler dahilinde geçici süreliğine faaliyetlerine ara bahşedilen mükelleflerin vergilerinin ertelendiğini gösteren Elvan, şunları kaydetti:

“Sinema salonu, kahvehane, kıraathane, kır bahçesi, internet kafe, elektronik oyun salonu, bilardo salonu, yerel, çayevi, halı saha, yüzme havuzu, hamam, sauna, lunapark faaliyetinde bulunan mükelleflerimizi 1 Aralık 2020 itibarıyla mücbir sebep kapsamına aldık. Bahse konu mükellefler göre mücbir sebep döneminde verilmesi gereken katma bedel vergisi ve muhtasar beyannamelerin ifade ve bunlara ilişkin ödeme süreleri, mücbir sebep halinin sona ereceği tarihi izleyen ayın 26’ncı günü sonuna kadar uzatıldı.”

öte taraftan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da konuya ilişkin Twitter hesabından paylaştığı mesajında, “Pandemi süresince iş yerleri kapalı kalan esnafımızın, sanatkarımızın ve tacirimizin talepleri arasında bulunan ve yakinen peşine düşüp takip ettiğimiz bir takım ücret ödemelerinin ertelenmesi hususundaki düzenleme, bugünkü Devlete Ait Gazete’de yayımlandı. Şanslı olsun.” ifadelerine yer verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir