Paris’te Ne Yapılır? Yapılabilecek 15 Güzel Öneri

Paris’te Ne Yapılır? Yapılabilecek 15 Güzel Öneri

Paris’te ne yapılır? Fransa’nın başkenti Paris, Avrupa’nın en favori turizm merkezlerinden. Her sene milyonlarca turist, Avrupa’nın bu hoş şehrini gezip görmek için dünyanın dört bir yanından şehre akın ediyor.

Ve Paris’te ne yapılır? sorusuna verilecek o kadar fazla yanıt var ama… İster maceracı bir gezgin olun, ister tehlike almayan bir garantici, bütçeniz ister kısıtlı olsun, ister baki, ister hareketli gece hayatı meraklısı olsun, ister parklarda dinleme sevdalısı, ister meraklı bir tarih ve kültür tutkunu….

Paris herkese ve her bütçeye sonsuz alternatifler sunuyor. Bana düşense bunlardan en popüler olanlarını sizinle paylaşmak…

1. Eyfel Kulesi’nden Paris’i seyredin.

Eyfel Kulesi Paris'te yapılacak şeylerEyfel Kulesi Paris'te yapılacak şeylerEyfel Kulesi Paris'te yapılacak şeylerEyfel Kulesi 2. katta yer alan seyir terası

Paris’te yapılacak şeyler listemizin ilk sırasında Paris’in simgesi olan Eyfel Kulesi var.
Paris gezilecek yerler yazısında da bahsettiğim gibi Eyfel Kulesi üzerinde 3 adet seyir terası var. İlk 2 kattaki seyir terasına merdivenlerle çıkabileceğiniz gibi en üst seyir terasına çıkmanın tek yolu asansörü kullanmak.

Kule, Paris’in sembol yapısı olduğu için girişte fazla uzun kuyruklar olabileceği için Eyfel Kulesi’ne mutlaka planlı gidin. Biletinizi internetten de alabilirsiniz. Yalnız internet satışları limitli olduğu için biletler çok çabuk bitiyor.

Eğer programınız belliyse biletinizi haftalar öncesinde almaya çalışın. Eyfel Kulesi’nden Paris’i seyretmenin bir öteki yolu (belki de en mantıklısı) da bunun için özel olarak düzenlenmiş tur paketlerini satın almak. Bunun için sizlere önerebileceğim en popüler turlar ise aşağıdaki gibi.

Eyfel Kulesi 2. Kata Değin Kılavuz Eşliğinde Tur: Takriben 2 saat süren bu turda bilet ya da asansör kuyruğunda beklemeden, İngilizce konuşan rehberin verdiği bilgiler eşliğinde kulenin 2. katındaki seyir terasına kadar çıkabiliyorsunuz.

Merdivenle 2. kata çıkış bileti Eyfel Kulesi’nin web sitesinde satılmıyor, bu bileti yalnızca gişeden alabilirsiniz ve onun için de ara sıra sırada beklemeniz gerekebiliyor. Paketin avantajı ise; Güvenilir ve son 24 saate dek iptal hakkı tanıyan bir web sitesinden alıyor olmanız, ayrıntılı bilgiler edinebileceğiniz bir rehberlik hizmeti sunuyor olması, antre ve bilet kuyruğunda beklememek, keza dönüşü asansörle yapıyor edinmek diyebilirim.

2. Mona Lisa’yı uygun görün.

Paris'te yapılacak şeyler, Mona LisaParis'te yapılacak şeyler, Mona LisaParis'te yapılacak şeyler, Mona Lisa

Her ne kadar başlık Mona Lisa olsa da esas vurgulamak istediğim Paris’teki müze ve sanat galerileri.
Louvre Müzesi, Orsay Müzesi, Centre Pompidou, Rodin Müzesi, Picasso Müzesi ve daha niceleri…

Şehirde gezip görülecek onlarca müze ve sanat galerisi var. Diğer Taraftan her ayın birincil pazar günü müzelerin birçoğunu bedava gezmek mümkün. Eğer Louvre Müzesi‘ne gitmeyi planlıyorsanız Eyfel Kulesi’nde olduğu gibi biletinizi internetten satın alıp uzun kuyruklardan kurtulabilirsiniz.

3. Tekne turuna katılın.

Paris'te ne yapılır? Tekne turuParis'te ne yapılır? Tekne turuParis'te ne yapılır? Tekne turu

Paris’te ne yapılır? diyenlere sıradaki tavsiyem Sen Nehri’nde tekne turuna katılmak. Özellikle havanın hoş olduğu aylarda Eyfel Kulesi’nin anında önünden kalkan 1 saat süren alışılmış tekne turlarına katılarak Orsay Müzesi’nden Notre Dame Katedrali’ne değin birçok yeri görebilirsiniz.

Tekne turları hakkında ayrıntılı bilgileri “Paris Tekne Turu Hakkında Bilgiler” yazısında okuyabilirsiniz.

4. Turistik otobüsler ile şehri keşfedin.

Paris'te ne yapılır? Ulaşım...Paris'te ne yapılır? Ulaşım...Paris'te ne yapılır? Ulaşım...

Yurt dışı seyahatlerimde az kalsın her şehirde hop on hop off yani üstü açık turistik otobüs turlarına katılmaya özen gösteriyorum. Turistik otobüsler ile şehirdeki hemen hemen tüm kayda değer yolculuk noktasını oturduğunuz yerden görebilirsiniz.

L’Open, Big Bus ve City Sightseeing en gözde tur firmalarından. Dilediğiniz durakta inip sonra arkadan gelen otobüslere her tarafta binebileceğiniz bu otobüslerdeki tam turlar genelde 2 saat değin sürüyor. 2 hat varsa 4 saat gibi. Yani oturduğunuz yerden tüm şehri 3-4 saatte tamamen görebilirsiniz.

5. Disneyland’da çocuklar gibi eğlenin.

Paris'te yapılacak şeyler Disneyland turuParis'te yapılacak şeyler Disneyland turuParis'te yapılacak şeyler Disneyland turu

Paris’in dünyaca ünlü ziyafet parkı olan Disneyland Paris, büyük ufak her yaştan gezgini fazla eğlenceli süre geçirebilecekleri bir yer. Özellikle çocuklu aileler parkta unutamayacakları süre geçirebilirler.
Eğer Paris seyahatinizde 3-4 jurnal bir vaktiniz varsa Disneyland’a 1 gün ayırmayı düşünebilirsiniz.

Parka kişisel gidebileceğiniz gibi şehirden düzenlenen turlara katılarak da gidebilirsiniz.
Bu turlara iki örnek de buradan vereyim ama evvelden rezervasyon yapmak isteyenler faydalanabilirler.

1 Günlük Disneyland Turu: Tur Paris seyahatinde çocuklarınıza verebileceğiniz en hoş hediye. Bir De kendini hala çocuk hissedenler için de neşelendirici bir gün geçirmenin yollarından biri. Paket kapsamında tüm gün Disneyland’da ya da isterseniz Walt Disney Stüdyoları’nda meşhur kurgu karakterlerle eğlenebilirsiniz. 10 binden fazla kullanıcının hoşnut kaldığı tura varsa çocuklarınızla katılmanızı tavsiye ederim.

6. Montmartre sokaklarında kaybolun.

Paris'te yapılacak şeyler, Montmartre sokaklarıParis'te yapılacak şeyler, Montmartre sokaklarıParis'te yapılacak şeyler, Montmartre sokakları

Montmartre veya nam-ı değerinde “Ressamlar Tepesi“, Paris’in bana kadar en hoş köşelerinden bir tanesine. Amelie filmi ile ününe ün katan alan, ressamları, birbirinden hoş ve renkli evleri, orijinal hediyelik eşya dükkanları ile ünlü.

Eğer tatmin edici zamanınız yahut veya yürümek istemezseniz Moulin Rouge’un anında önünden kalkan, Les Petits Trains de Montmartre adındaki seyahat trenine binebilirsiniz. Yaklaşık 40 dakika her tarafında bu tren ile Montrmarte sokaklarında neşeyle gezebilirsiniz.

Hatta isterseniz konaklamanızı da bu romantik bölgede yapabilirsiniz. Oysa bu konuda daha ayrıntılı veri için Paris’te nerede kalınır? yazısını okumanızı öneririm.

7. Le Marais sokaklarını keşfedin.

Paris'te yapılacak şeyler, Le Marais gezisiParis'te yapılacak şeyler, Le Marais gezisiParis'te yapılacak şeyler, Le Marais gezisi

Paris’in merkezindeki en bohem bölgelerden, şehrin 3. ve 4. Bölgeleri’ne yayılmış olan Le Marais daracık sokaklarında kaybolmaya doyamayacağınız bir yer. Ve belki de kentin mimari açıdan en eski bölgelerinden biri, ancak Orta Devir’dan kalma yapılar mevcut burada.

Victor Hugo’nun evinin de yer aldığı bölge 2-3 saat sevinçle seyahat etmek, Rue des Francs-Bourgeois ve Rue Vieille du Temple Caddeleri’nde alışveriş gerçekleştirmek, Vosges Meydanı’nda (Place des Vosges) sevinçle diğer turistleri ve şehrin yerlilerinin koşturmacasını bakmak, Anne Frank Bahçesi (Jardin Anne Frank) ise huzurla dinlenmek açısından ideal.

8. Şanzelize’de vitrinleri seyredin.

Paris'te ne yapılır? ŞanzelizeParis'te ne yapılır? ŞanzelizeParis'te ne yapılır? Şanzelize

Dünyanın en meşhur alışveriş caddelerinden olan Şanzelize, Paris’te Başarı Takı ile Concorde Meydanı aralarında uzanıyor. Alışveriş yapmayı düşünmeniz bile şehrin bu meşhur bulvarını boydan badana gezin dolaşın, en azından vitrinleri seyredin.

Louis Vuitton, Citroen ve Disney Store gibi mağazalara göz atın. Eğer düşünürseniz Başarı Takı’nın üzerinde yer alan seyir terasına çıkarak da Şanzelize öncelikle olmak üzere tüm şehri seyredebilirsiniz.

9. Alışverişin tadına varın.

Paris'te ne yapılır? AlışverişParis'te ne yapılır? AlışverişParis'te ne yapılır? Alışveriş

Eğer alışveriş yapmak yurt dışı seyahatlerinizde en keyif aldığınız şeylerin başında geliyorsa Paris’te fazla eğlenceli süre geçirebileceğinizi garanti edebilirim.

Rue de Rivoli, Boulevard Haussman gibi caddelerin yanı sıra Montmartre‘nin renkli sokaklarında alışveriş yapabilirsiniz. Eğer fazla katlı alışveriş merkezlerini seviyorsanız Au Printemps, Galeries Lafayette ve Bazar de l’Hotel de Ville‘yi tercih edebilirsiniz.

Eğer bit pazarlarını seviyorsanız Avrupa’nın en ünlü cadde pazarlarından Marché Aux Puces de Saint Ouen‘in tezgaları arasında dolaşabilirsiniz. Ayrıntı için tıklayın: Paris’te nerede alışveriş yapılır?

10. Champ de Mars’ta piknik yapın.

Paris'te yapılması gerekenler, PiknikParis'te yapılması gerekenler, PiknikParis'te yapılması gerekenler, Piknik

Paris’te ne yapılır? listesinde birazcık da teskin edici bir öneride bulunmak isterim. Eyfel Kulesi’nin hemencecik önünde yer alan Champ de Mars, şehrin en gözde dinlenme yerlerinden bir tanesine.

Çantanıza küçük baget ekmek arası kaşar peynir ya da herhangi bir pastaneden alacağınız kruvasanlarla içecekleri koyun gelin parka. Çimlere uzanın, Eyfel’in gölgesinde şehrin gürültüsünden birazcık uzaklaşıp sevdiklerinizle keyif yapın.

11. Pere Lachaise Mezarlığı’nı görün.

Paris'te ne yapılır? Pere Lachaise MezarlığıParis'te ne yapılır? Pere Lachaise MezarlığıParis'te ne yapılır? Pere Lachaise Mezarlığı

“Kabristan ne alaka” demeyin derhal. Paris’te bulunan Pere Lachaise dünyanın en sıra dışı ve popüler mezarlıklarından.

Gerek mezarların tasarımı gerekse de burada mezarı yer alan Oscar Wilde, Max Ernst, Camille Pissaro gibi isimlerden nedeniyle Pere Lachaise her zaman yoğun alaka görüyor. Unutmadan, Ahmet Kaya ve Yılmaz Güney’in mezarları burada bulunuyor.

12. Metroya binin.

Paris'te ne yapılır? MetroParis'te ne yapılır? MetroParis'te ne yapılır? Metro

Paris dünyanın en gelişmiş metro ağlarından birine sahip. 1900 yılında inşasına başlanan metroda bütün 16 hat bulunuyor. Zaten şehirde gezerken her köşe başında duran ve şehrin simgelerinden olan metro durakları yolculuk boyunca bir yerden bir yere bu vesileyle işinizi epeyce kolaylaştıracak.

Bilhassa 2-3 durağın kesişim noktaları sizleri doğrusu etkileyecek yapıda. O yüzden de Paris’te ne yapılır? yazısında yer tahsis etmek istediğim aktivitelerden biri.

13. Sen Nehri kıyısında gezin.

Paris'te yapılması gerekenler, yürüyüşParis'te yapılması gerekenler, yürüyüşParis'te yapılması gerekenler, yürüyüş

Eğer yürüyerek gezmeyi sevenlerdenseniz Paris’te neşe saçan bir yürüyüş denilince akıllara birincil gelen yerlerin başında Sen Nehri kıyısı geliyor. Dere kenarlarında yürüyün, yorulduğunuzda da birbirinden güzel kafelerden birinde soluklanın.

14. Fransız mutfağın keşfedin.

Paris'te ne yapılır? Ne yenir?Paris'te ne yapılır? Ne yenir?Paris'te ne yapılır? Ne yenir?

Paris’te ne yapılır? listemizin son maddesinde birbirinden nefis Fransız yemekleri var. Paris geziniz baştan başa kruvasan, makaron ve krep gibi atıştırmalıkları deneyebileceğiniz gibi soğan çorbası, confit de canard ya da ratatouille gibi yöresel yemekleri de deneyebilirsiniz.

Daha pozitif bölgesel tat merak ediyorsanız Paris’te ne yenir? yazısına göz atabilirsiniz.

15. Paris’e yakın tarihi köy, kasaba ve şatoları keşfedin.

Paris'te ne yapmalı, Chateau de Chambord turuParis'te ne yapmalı, Chateau de Chambord turuParis'te ne yapmalı, Chateau de Chambord turuChateau de Chambord

Paris’te ne yapılır? yazısında sizlere önereceğim son aktivite ise benim en sevdiklerimden. Kentin civarında, Paris’e azami 2-4 saat mesafede, Ortaçağ’dan kaldığı haliyle korunan onlarca köy, kasaba ve genelde eski Fransız Kraliyet Ailesi kadar yaptırılan tarihi saraylar, şatolar mevcut.

Eğer bir gününüzü ayırabiliyorsanız bunlardan birini ya da birkaçını mutlaka ziyaret edin. Bu turları isterseniz araba kiralayıp kendiniz de yapabileceğiniz gibi, isterseniz aşağıda verdiğim turlardan da satın alabilirsiniz.

Kentin her yanı bu son derece romantik ve etkileyici köy, kasaba ve şatolarla batmış oysa bunlar arasından en etkileyicileri güneydeki Loire Vadisi‘nde yer alanlar. Dolayısıyla sizlere, benim de son seyahatimde ziyaret ettiğim büyüleyici güzellikteki Montrésor Köyü‘nü, bu köydeki Montrésor Şatosu‘nu, yine buraya yakın mesafedeki Chateau de Chambord (Chambord Şatosu) veya Chateau de Chenonceu (Chenonceau Şatosu) ziyaret etmenizi öneririm. Ancak bu alan Paris’e 3 saat mesafede.

Günübirlik kent dışı turunu kendiniz düzenlemek istemiyorsanız da seçenekleriniz ebedi. Ben altında sadece bir örnek vereyim siz isterseniz öteki seçenekleri de değerlendirin:

Paris’cilt Loire Vadisi Kaleleri, Şarap Tadımı ve Yemek Yemek Turu: Romantik ve detaylı bir tur olan bu pakette Paris’ten özel araçlarla alınıp Loire Vadisi’ndeki Chambord, Nitray ve Chenonceau Şatoları’nı ziyaret edebilir, öğle yemeğini Nitray Şato’sunda nefis Fransız yemekleri ve sınırsız şarap eşliğinde yiyebilirsiniz. Bu turun ücreti ise birey başı 169 Euro. Ve daha önce bu tura katılanların tatmin puanı da 5 üzerinden 4,8.

Özetle Paris’te Ne Yapılır?

Paris'te ne yapılır?Paris'te ne yapılır?Paris'te ne yapılır?

Dünyanın en çok turist çeken kentlerinden Paris gezginlere kültürel, tarihi, doğal güzellikler ve gastronomi açısından zengin seçenekler sunuyor. Hatta pek fakat tek kriteriniz süre ve bütçe.

Ancak her Paris seyahatinin de olmazsa olmazları var. Paris’te ne yapılır? diye düşünenlere “olmazsa olmaz” olarak Eyfel Kulesi, Montmartre Sokakları ve Louvre Müzesi ziyaretini mutlaka yapmalarını öneririm.

Kenti çocuklarınızla ziyaret ediyorsanız bir diğer olmazsa olmaz durağı da Disneyland Paris. başkaca seyahatinizin geri kalanını kişisel tercihler ve bütçe belirler artık.

Eğer Montmartre gibi tarihi ve kültürel dokusu olan, “yaşamış” mekanları seviyorsanız Le Marais‘i mutlaka görmelisiniz. Benim gibi Avrupa’nın taşralarını merak ediyorsanız ve buna ayıracak zamanınız varsa 1-2 gününüzü de mutlaka Loire Vadisi şatoları ve köylerine ayırmanızı kuvvetle nasihat ederim.

Alkol kullananlar Fransız şaraplarını tatmadan dönmemeli zaten de, üstelik kentteki “Créperie” adı bahşedilen restoranlarda tatlı veya tuzlu her zevke hitap eden kreplerden de yemeden dönmeyin. Bunlar Fransa’nın Brittany Bölgesi’nin en ünlü yiyeceklerinden.

Paris’te ne yapılır? yazısında sizlere önemli turistik yerlerden ve aktivitelerden bahsetmeye çalıştım. Sizin de önerileriniz varsa yorumlar yoluyla duymaktan mutlu oluruz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bahçelievler escort İstanbul escort beylikdüzü escort avcılar escort esenyurt escort beylikdüzü escort ataşehir escort şişli escort ankara escort bayan