Paris’te Ne Yenir? En Popüler Yöresel Yemekler

Paris’te Ne Yenir? En Popüler Yöresel Yemekler

Fransa Paris'te ne yenir, yöresel Fransız yemekleri
İçindekiler

Paris’te Ne Yenir?FalafelKruvasanKrepSoğan Çorbası Confit de CanardSteak FritesBeef BourguignonNicoise SaladRatatouilleCassouletIles FlottantesClafoutisCreme BruléeSufle

Paris’te ne yenir? Gerçekten Türk damak zevki tadına tanıdık olmayan olsa da Fransız mutfağı tüm dünyada haklı bir üne sahip. Tabii bunda kentin ve hatta tüm ülkenin yeme kültürüne verdiği ağırlık de göz ardı edilmemeli.

Biz Türkler ise Fransız yemekleri konusunda sahiden ikiye ayrılıyoruz. Ya yeniliklere açık olmadan denemeye deha yanaşmıyor, ya da her türlü yerel lezzetin tatmak istiyoruz.

Dolayısıyla Paris’te ne yenir yazısını kâğıda dökmek benim için hiç zor olmadı. Her iki beklentiye uygun seçenekleri de almaya çalıştığım listede mutlaka size ve beklentilerinize uygun seçenekler bulabilirsiniz.

Natürel Fransız mutfağı ve ne dek varlıklı olduğu göz önüne alındığında bu yazıdaki seçenekler fazla kısıtlı kalıyor. Ancak en azından Paris’i ziyaret ettiğinizde keza keyifli keza de güvenle yiyebileceğiniz yemek, tatlı ve atıştırmalıkların bir özet listesini oluşturduğumu düşünüyorum. Umarım listeyi de Paris’teki yemekleri de çok beğenirsiniz.

Fransız mutfağının zengin olduğundan yazının başında bahsetmiştim. Salyangoz, domuz eti gibi normalde bizim seçim etmeyeceğimiz malzemeler de bolca kullanılıyor. Ancak koskoca bir ülkenin mutfak kültürü bunlarla sınırlı değil.

Hem turistik geziniz sırasında hızla sokakta atıştırabileceğiniz yiyecekler, hem de uzun ve neşelendirici akşam yemekleri için seçenekler çokça mevcut.

Siz yalnızca ne şekilde yemek yemek yemeyi seçim ediyorsunuz onu düşünün ve gerisini yazının kalanına bırakın. Mutlaka seveceğiniz seçenekler var. Keza Paris’te ne yenir yazısında bahsettiğim her bir yemek yemek için kentteki en ideal restoran ve adresleri de vermeye çalıştım.

Önemli Anekdot: Bu içerik bölgesel Fransa, Paris lezzetleri hakkında bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Tavsiye niteliği taşımaz. Altta adı geçen yiyecekler domuz eti, yağı içerebilir. veya yiyecekler sığır eti vb bile olsa helal kesim olmayabilir.

Bu konuda bizim gibi alıngan davranıyorsanız içeriğinde et vb malzemeler yer alan yiyecekler yerine sebze, tatlı türü yiyecekleri tercih edebilirsiniz.

Paris’te Ne Yenir?

Paris'te ne yenir rehberi, yöresel fransız paris yemekleri

Fransa’nın dünyaca ünlü hoş başkenti Paris’te bulabileceğiniz en meşhur bölgesel lezzetlerden bazıları:

FalafelKruvasanKrepSoğan ÇorbasıConfit de CanardSteak FritesBeef BourguignonNicoise SaladRatatouilleCassouletIles FlottantesClafoutisCreme BruléeSufle

Falafel

Paris'te ne yenir Falafel

Paris, hatta aslında tüm Fransa, mutfağıyla meşhur olduğu için burada Fransız olmayan bir gıda böylece de yaygın ve meşhur olamaz diye düşünüyor olabilirsiniz. Kısmen içten da.

Fakat bir gıda var oysa bu kuralın istisnası, o da Orta Doğu mutfağının en kayda değer fast food ürünlerinden Falafel. Hatta bazıları dünyadaki en iyi falafelin Paris’te olduğunu söylüyor ama ben böylece iddialı konuşamam. Diğer yerlerde de minimum bu kadar nefis olanlarını yedim.

Sebze ve baharatlarla tatlandırılmış nohut köftesi olan Falafel Paris’in derhal her yerinden bulabileceğiniz yerinde fiyatlı, güvenilir ve nefis bir atıştırmalık. İsterseniz ekmek arası sandwich, isterseniz lavaşta isterseniz porsiyon olarak da alabilirsiniz.

Benim tavsiyem ise falafeli 4. Arrondissement’deki Chez HAnna ya da yine aynı bölgedeki Chez Marianne’de denemeniz.

Kruvasan

Yöresel Fransız yemekleri Kruvasan

Fransızca’da yarım ay anlamına gelen “croissant” adını almış olan atıştırmalık kentte özellikle kahvaltıda kahve eşliğinde tüketiliyor.

Paris zaten genellikle fırın ürünlerinde seçeneklere sahip kruvasan ise bunlar aralarında en meşhur olanı. Herhangi bir reçel, karamel veya çikolatalı olarak tercih edebileceğiniz kruvasanların en tazesini ise sabahtan 10:00’dan önce yiyebilirsiniz.

Gerçekten bizim kahvaltı kültürümüze tarafından zayıf kalan bir gıda fakat Paris’te ne yenir diye düşünürken kruvasan denemeden dönmemenizi öneririm.

Benim en beğendiğim kruvasanlar ise Pasteur Bulvarı’ndaki Des Gâteaux et du Pain ve Combronne Caddesi’ndeki Pichard’daydı.

Krep

Yöresel Fransız yemekleri Krep

Paris sokaklarında yürürken karşısınıza çoğunlukla krep çıkacaktır. Atıştırmalık öğün olarak tuzlu seçeneklerini bulabileceğiniz gibi çikolatalı, muzlu, karamelli gibi tatlı krepler de son derece yaygın.

Sadece hazır krepleri ısıtan yerlerden uzak durarak sıfırdan krep pişiren yerlere gitmenizi öneririm. Onun dıştan binbir öbür aromayla deneyebilirsiniz.

En leziz krepler için önerebileceğim iki adres ise Vielle Caddesi’ndeki Breizh Cafe ve Rue des Trois Freres Caddesi’ndeki Creperie Broceliande.

Soğan Çorbası

Paris'te ne yenir soğan çorbası

Paris ve hatta Fransa dışında da çok ünlü olan soğan çorbası sığır eti, karamelize edilmiş soğan ve eritilmiş peynir içeriyor. Natürel lezzetini de karamelize soğan veriyor.

Fransız mutfağı size fazla yabancı geliyor ve yiyemiyorsanız bizim tat alma tadımıza en yerinde seçenek olarak soğan çorbasını denemenizi öneririm.

Paris’te en lezzetli soğan çorbasını Richelieu Caddesi’nde bulunan Bistro Richelieu ya da Monsieur le Prince Caddesi’ndeki Au Pére Louis’de tadabilirsiniz.

Confit de Canard

Paris'te ne yenir Confit de Canard

Ördek etinden yapılan Confit de Canard Paris’liler aralarında da son derece sık tüketilen bir yiyecek. Bazı restoranlarda keçi ya da domuz eti de kullanılabiliyor o yüzden bu konuda bir hassasiyetiniz varsa garsona mutlaka belirtmelisiniz.

Ördek etinin tuzlu ve sarımsak ile 1,5 gün her tarafında marine edildikten sonra Confit (çok yavaş pişirme) metoduyla hazırlandığı yemek yemek genellikle patates ve diğer sebzelerle servis ediliyor.

Ördek etini seviyor veya merak ediyorsanız Confit de Canard’ı Paris’te ne yenir sorusunun cevabı olarak alıp denemenizi öneririm.

Confit de Canard için ben tek bir lokanta önerebiliyorum, o da Henry Monnier Caddesi’nde yer alan Le Petit Canard oysa siz bambaşka restoranlarda da bu lezzeti deneyebilirsiniz.

Steak Frites

Paris'te ne yenir Steak Frites

Aslında Paris bistrolarının menülerinde yaygın görülen bir yemek yemek olan Steak Frites dağıtılmış sebzelerle birlikte servis edilen ızgara biftek diyebilirim. Dolayısıyla Paris’te ya da yurt dışarıya et yemek sizin için sorun değilse tat alma tadımıza yakın bir başka seçenek de Steak Frites.

Paris’te en leziz Steak Frites’i Plantes Caddesi’nde bulunan Le Severo ve Marbeuf Caddesi’nde bulunan Le Relais de l’Entrecote’da yapıyorlar.

Beef Bourguignon

Paris'te yeme içme Beef Bourguignon

Gerçekte anavatanı Fransa’nın Bourgogne Bölgesi olan Beef Bourguignon Paris’te de yaygın bulunuyor. Kırmızı şarapta bekletilmiş biftek, sarımsak, soğan, mantar ve taze sebzelerle hazırlanan Beef Bourguignon da kentin lokal tatlarını denemek isteyenler için son derece lezzetli bir seçenek.

François Miron Caddesi’nde yer alan Au Bourguignon du Marais ve Ecouffes Caddesi’nde yer alan Miznon bu lezzeti deneyebileceğiniz iki önerim.

Nicoise Salad

Paris'te ne yenir Nicoise Salad

Paris’te ne yenir yazısında bir teklif de sağlık durumu ve bedensel görünümüne dikkat edenlere belirlemek istiyorum. Ana vatanı Provence Bölgesi olan Nicoise Salatası genel olarak marul, domates, haşlanmış yumurta, ton balığı, zeytin, hamsi ve yeşil fasülyeden oluşuyor. Sahiden tarif bambaşka restoranlarda ayrı şekillerde uygulansa da temelde bu şekilde.

Alma Meydanı’ndaki Chez Francis Nicoise Salatasını en güzel yapan yerlerden.

Ratatouille

Yöresel Fransız yemekleri Ratatouille

Başlıca yemek olarak tüketilebileceği gibi ast yemek olarak da tercih edebileceğiniz Ratatouille temelde bir sebze yemeği. Yüksek ısıda, çok az yağla kısa sürede pişirilen sebzeler sonradan fırınlanıyor.

Karabiber, kekik, nane ve öteki baharatlarla tatlandırılan Ratatouille’i et yemekten kaçınanlara öneririm. Fırınlanmış olmasından nedeniyle lezzeti de çok hoş.

Le Galibot ve Chez Janou Paris’teki en nefis Ratatouille tadabileceğiniz iki lokanta.

Cassoulet

Paris'e özgü yemekler Cassoulet

Ördek, domuz, keçi veya inek etiyle kuru fasülyenin yavaş ve çok uzun sürede pişirilmesiyle elde edilen Cassoulet de eğer domuz eti yemiyorsanız garsona önceden ne olduğunu sormanız gereken seçeneklerden.

Yüksek kalorili, doyurucu ve klasik bir Fransız yemeği olan Cassoulet’i uzun bir akşam yemeğinde kırmızı şarapla tüketmenizi öneririm.

Folie Mericout Caddesi’ndeki Auberge Pyrénées Cévennes Restaurant’ı nefis bir cassoulet için denemelisiniz.

Iles Flottantes

Paris'te ne yenirIles Flottantes

Adı vanilya sosu içerisinde yüzen bezelerden nedeniyle gerçekten “yüzen ada” anlamına gelen tatlı herzamanki bir Fransız tatlısı. Şekerle karıştırılmış yumurta beyazlarının muhallebi içinde servis edildiği tatlının birkaç öbür varyasyonu da var. Muhallebisi fazla akıcı olanlar, daha yoğun kıvamlı olanlar gibi.

D’Assas Caddesi’nde bulunan Georgette ve Deux Ponts’daki L’ile Flottante Paris’teki en iyi Iles Flottantes’i tadabileceğiniz yerlerden.

Clafoutis

Paris'e özgü yemekler Clafoutis

Meyve sosu içerisinde kek diyebileceğim Clafoutis’in orjinali kirazla yapılıyor. Ama mevsimine tarafından öbür meyvelerle yapılmış seçenekler de son derece yaygın. Hatta ben özellikle ekşi meyvelerle hazırlananı daha hafif olduğu için tavsiye ederim. Sık tüketilen bir tatlı olduğu için Paris’teki anında her restoranda bulabilirsiniz.

Moulin Vert Caddesi’nde bulunan Charlottes et Clafoutis’de clafoutis yemeden bu tatlıyı yedim dememelisiniz.

Creme Brulée

Yöresel Fransız yemekleri Creme Brulee

Adı “yanık krema” anlamına gelen Creme Brulée olasılıkla bütün dünyadaki en meşhur Fransız tatlısı. Dolayısıyla Paris’te ne yenir yazısında almazsam olmazdı, fakat bu kente gittiğinizde kuşkusuz denemelisiniz. Gerçekten ismen bizim Kazandibi tatlısını da andırıyor, açık konuşmak gerekirse karşılıklı noktaları da var oysa kuşkusuz daha farklı.

Bana tarafından Paris’in en lezzetli creme brulee’leri Bonaparte Caddesi’nde bulunan Pierre Hermé’de yapılıyor, mutlaka denemenizi öğüt ederim.

Sufle

Paris'te yeme içme SufleÇikolatalı tatlıları sevenler Sufle’yi diğer taraftan ana vatanı Fransa’da, Paris’te denemeli. İçi erimiş çikolatadan oluşan kakaolu kek diye tasvir edebileceğim suflenin en iyi örnekleri Paris’te yapılıyor çünkü.

Kentteki en iyi sufleyi ise Récamier Caddesi’ndeki Le Récamier’de tadabilirsiniz.

Paris geziniz esnasında ihtiyacınız olabilecek diğer tüm bilgileri;

Paris gezi rehberiParis’te nerede kalınırParis’te ne yapılır?Paris’ten ne alınır başlıklı yazılarımızda okuyabilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bahçelievler escort İstanbul escort beylikdüzü escort avcılar escort esenyurt escort beylikdüzü escort ataşehir escort ankara escort bayan çeşme escort