Paris’te Nerede Kalınır? Merkezdeki En İyi 7 Bölge & Oteller

Paris’te Nerede Kalınır? Merkezdeki En İyi 7 Bölge & Oteller

Eğer son günlerde aklınızda “Paris’te nerede eskisehir escort kalınır?” sorusu dolanıyorsa muhtemelen yakın bir gelecekte sizi neşe saçan bir Paris seyahati bekliyor olabilir.

Özellikle yurt dışı seyahatler öncesinde gezginlerin kafalarına takılan en önemli konulardan bir adam başına genelde konaklama oluyor. Büyük Kasaba merkezinde, gezilecek yerler ve ulaşım ağına yakın, kaliteli, pak hatta döviz kurundan nedeniyle birçok yolcu için ekonomik otel bulmak çok kayda değer bir konu.

bundan başka bu durumu Paris gibi her birinin kendine göre bambaşka kültürel yapısı olan 20 bambaşka mesken yerinden oluşan büyük şehirler için düşünürsek durum iyice korkutucu olabiliyor.

Yazıya birazcık kötümser antre yaptım ama merak etmeyin. Paris’te nerede kalınır yazısı baştan başa Fransa‘nın başkenti Paris’te konaklama yapabileceğiniz en popüler bölgeler hakkında detaylı bilgiler verip bu bölgelerde yer alan en popüler otellerden bahsedeceğim. Bu yazıyı okuduğunuzda kendinizden fazla emin, ne istediğinizi bilecek şekilde otel tercihinizi yapacaksınız. Hadi başlayalım.

Yazı çok detaylı lakin çarçabuk Paris otel tavsiyesi isterseniz; merkeze ve ulaşım ağına yakın, temiz, uygun fiyatlı 3★ Hotel Palym, Louvre Müzesi’nin hemen yanındaki 4★ Novotel Paris Les Halles ve Şanzelize’nin ara sokağında lüks olanakları ile dikkat çeken 5★ Hotel Marignan adlı otellere göz atabilirsiniz.

Paris’te Nerede Kalınır?

Paris’te konaklama yapabileceğiniz yedi bölge bulunuyor. Bunlar:

İlk kez tatil yapacaklara yönelik Louvre, Bourse & Le Marais;Aile dostu yapısıyla öne meydana çıkan Latin Quarter & St Germain des Pres;Lükse önem verenlere hitap eden Şanzelize Çevresi;Romantik atmosferi ile tanınan Eyfel Kulesi Çevresi;Ekonomik konaklama için ideal Gare de Lyon & Bastille;Ulaşım ağının merkezindeki Gare du Nord & Gare de l’Est;Romantik ve rustik havaya sahip Montmartre;

Louvre, Bourse & Le Marais

Paris'te nerede kalınır Louvre Bourse Le MaraisParis'te nerede kalınır Louvre Bourse Le Marais

Louvre, Bourse ve Le Marais üçlüsü, bana kadar kente birincil defa gezi edecekler için en ideal bölgeler. Bu yüzden Paris’te nerede kalınır yazımızda ilk sırayı bu bölgelere parçalamak istedim.

Çünkü bu bölgeler, Paris’in kimliğini yaratıcı tüm özellikleri bünyelerinde barındırıyor. Dilerseniz Louvre çevresindeki otelleri seçim edip hem birbirinden değerli sanat koleksiyonlarına keza de kentin çoğu sembol yapısına yürüme mesafesinde konaklayabilirsiniz.

Jardin des Tuileries, Place Vendome ve Notre Dame Katedrali, Louvre Müzesi çevresinde ziyaret edebileceğiniz önemli cazibe merkezleri olarak sıralanıyor. Bu alan keza birçok toplu taşıma hattının kapsamı dâhilinde yer alıyor. Ama bölgedeki atmosferin adamakıllı turistlere karşın oluşturulduğunun ve otel fiyatlarının ortalamanın hayli üstünde olduğunun altını çizmem gerekiyor.

2. Bölge sınırları içerisindeki Bourse, daha fazla alışverişe ve gastronomiye meraklı gezginlerin ilgisini çekebilecek içeriğe sahip. Bölgenin doku açısından azıcık daha arkadaş canlısı olduğunu söyleyebilirim. Paris metrosunun 3 ve 4 numaralı hatlarıyla bağlantılı durakların olması, kentin öbür noktalarına ulaşımı gayet basit ülkü getiriyor.

Yalnız merkeze yakın olmaları sebebiyle Bourse çevresindeki otellerde de gecelik konaklama fiyatları nadiren sıradan seviyelere düşüyor. Ancak konaklamaya ortalama üstü bütçe ayırdıysanız ve artist şeflerin hazırladıkları benzersiz tarifleri denemekten ya da Rue Etienne-Marcel gibi tasarımcı butikleri ile dolu caddelerde zaman geçirmekten tutku alıyorsanız “Paris’te nerede kalınır?” araştırmanızda önceliği Bourse’ye vermenizi öneririm.

Paris’in en havalı ikâmetgâh bölgesi unvanını elinde bulunduran Le Marais ise gösteri doymuş atmosferiyle tanınıyor. Tarihi dokuya sahip alan, kentin en iyi sanat galerilerine ve en sıra dışı müzelerine konut sahipliği yapıyor. Dolayısıyla gündüz Musee Carnavalet ve Musee des Arts et Metiers gibi mekânları ziyaret edip akşam bölgedeki barlarda, gece kulüplerinde eğlenmeye odaklanabilirsiniz.

Le Marais, ilk bakışta bağımsızlık ruhlu gezginlere ve gençlere hitap eden bir alan izlenimi yaratabiliyor. Fakat tehlikesiz bir alan olması baştan sona çocuklu aileler de kentin bu kesiminde konaklamaya başlıca sıcak bakıyor. Üstelik bölgedeki oteller, fiyat konusunda Bourse ve Louvre civarındaki tesislere kadar biraz daha uygunlar.

Louvre, Bourse & Le Marais’taki En Popüler Oteller

Novotel Paris Les Halles Paris merkez otel tavsiyesiNovotel Paris Les Halles Paris merkez otel tavsiyesi4★ Novotel Paris Les Halles

3★ Hotel Choiseul Opera: Booking.com puanı 8,3. Metro istasyonuna yakın konumdaki şık otel ile Louvre arasında 950 metre mesafe bulunuyor.

3★ Le Relais du Marais: Booking.com puanı 8,2. Derhal yanı başındaki metro istasyonunun varlığı, gezginler için Paris’in çoğu noktasına ulaşımı kolaylaştırıyor.

4★ Novotel Paris Les Halles: Booking.com puanı 8,8. Louvre Müzesi, Haussmann Bulvarı, Notre Dame Katedrali gibi amblem yerlere yakın konaklamayı planlıyorsanız, bu otel bütün da aradığınız seçenek olabilir.

4★ Hôtel Brighton – Esprit de France: Booking.com puanı 8,9. 19. yüzyıldan kalma otelden binada hizmet veren otelin odaları oldukça güzel dekore edilmiş.

5★ La Clef Louvre: Booking.com puanı 8,9. Comédie-Française’in karşısındaki otel, Rue Saint-Honore’a 100 metre uzaklıkta bulunuyor. Louvre ile arasındaysa sadece 500 metre var.

Latin Quarter & St Germain des Pres

Paris'te nerede kalınır Latin Quarter otelleriParis'te nerede kalınır Latin Quarter otelleri

Kentin en eski yerleşimlerinden Latin Quarter ile huzurlu ve güvenli St. Germain des Pres, Sen Nehri’nin sol tarafındaki en popüler konaklama bölgelerini oluşturuyor. Her iki alan de çocuklu aileler için ideal.

Latin Mahallesi, iyi korunmuş yapısıyla kentin Antik Roma dönemlerine uzanan köklü tarihini hemen hemen özetliyor. Eğer tarihe merak duyuyorsanız “Paris’te nerede kalınır?” araştırmanızda muhakkak bu bölgedeki konaklama seçeneklerine odaklanmanızı tavsiye ederim.

Bu sayede Romalılar’dan günümüze servet kalmış amfitiyatroya, hamama ve kudretli Pantheon’a kolay ulaşım imkânı yakalayabilirsiniz. Natürel, tarihi mekânlara seyahat listenizde yer verirken Paris Üniversitesi’ni ve Ulusal Doğa Tarihi Müzesi’ni sakın atlamayın.

Latin Mahallesi ayrıca tematik ve öbür etnik gruplara ait restoranlar ile vakit ayırmaya bedel birkaç alışveriş bölgesini bünyesinde barındırıyor. Bundan Başka öğrenci nüfusunun canlılık kattığı bölgedeki otel fiyatları da hiç kötü yok.

6. Alan’nin en popüler kısmı olarak adlandırılan St. Germain des Pres, temelde Latin Mahallesi ile benzer özellikler sergiliyor. Yani tarihi doku, canlı gündelik hayat, sanat ve yeni lezzetlere doyacağınız restoranlar burada da sizleri bekliyor. Kentin bu kesiminde, sıkça expatlar ve yerli halkla iletişim kurma fırsatı bulabilirsiniz.

St. Germain des Pres ile Latin Mahallesi arasındaki tek çeşitlilik ise kalite açısından kendisini belirli ediyor. Haliyle bu durum fiyatlara da yansıyor. Lakin bünyesindeki göz alıcı atraksiyonlar ve Musee d’Orsay ve Eyfel Kulesi gibi simge yapılara yürüme mesafesinde olması sebebiyle bu dezavantajı görmezden gelebilirsiniz.

St. Germain des Pres otellerinde konaklarken kentin en eski kilisesini, yani Saint-Germain-de-Pres’yi ziyaret edebilirsiniz. Palais de Luxembourg ile Musee National Eugene Delacroix’da vakit geçirdikten daha sonra alışveriş için rotanızı Le Bon Marche’a çevirebilirsiniz. Kısa bir ara verme içinse Boulevard Saint-Germain üzerindeki kafeler arasından seçiminizi yapabilirsiniz.

Latin Quarter & St Germain des Pres‘teki En Popüler Oteller

Holiday Inn Paris Notre DameHoliday Inn Paris Notre Dame4★ Holiday Inn Paris Notre Dame

3★ Hotel Vendome Saint-Germain: Booking.com puanı 8,6. Cardinal Lemoine Metro İstasyonu’nun anında yanı başındaki otelden Notre Dame’a yürüyerek ulaşılabilir.

3★ Hotel Abbatial Saint Germain: Booking.com puanı 8,4. Otel ve Notre Dame Katedrali arasındaki uzaklık sadece 500 metre. Metro ve otobüs durakları ise daha da yakın konumda.

4★ Holiday Inn Paris Notre Dame: Booking.com puanı 8,2. Notre Dame ve Lüksemburg Bahçeleri’ne gayet yakın konumdaki otelin odalarından bazıları Eyfel manzaralı.

4★ Select Hotel: Booking.com puanı 9,0. Olağan mimarinin modern unsurlarla zenginleştirildiği otelin konfor seviyesi bir hayli yüksek.

5★ Hotel Montalembert: Booking.com puanı 8,9. Louvre’a 10 dakikalık yürüme mesafesindeki otel, modern tarzı ve hizmet kalitesi ile uyarı çekiyor.

Şanzelize Çevresi

Şanzelize Caddesi Paris'te konaklamaŞanzelize Caddesi Paris'te konaklama

Şanzelize, bir takım gezginlere tarafından dünyanın en hoş bulvarı. Bu görüşe katılıp katılmamak sizin elinizde. Ama bir değer biçme yaparken bulvar baştan başa eskiyle yeninin şahane bir şekilde harmanladığını kendimce göz ardı etmemek gerekiyor.

Concorde ve Charles de Gaulle meydanları aralarında uzanan gösterişli bulvar, uzun süredir kentin en kayda değer çekim merkezi olmayı sürdürüyor. Lüks alışveriş ve eğlence mekânlarının büyük bölümü, kentin bu kesiminde yer alıyor. Bulvar çevresinde hem Grand Palais, Petit Palais, Lido Cabaret, Arc de Triomphe, Théâtre des Champs Elysées, Invalides ilk önce olmak üzere çok sayıda ziyaret edilebilecek mimari harikası inşa ve anıt bulunuyor.

İşin açıkçası Şanzelize çevresinde konaklamak, ciddi bütçe gerektiriyor. Romantizm peşindeki balayı çiftleri, edebiyat ve tarih meraklıları, bohem tarzı benimsemiş bireyler de dâhil elde etmek üzere her tarzda yolcu, bulvar civarda kendilerine yerinde aktivite fırsatlarını rahatça bulabiliyor.

Şanzelize Bulvarı çevresini “Paris’te nerede kalınır?” araştırmanızın merkezinde bulundurmakta ısrarcıysanız, fiyat avantajı yakalamak adına erken rezervasyon fırsatlarını değerlendirmenizi öneririm.

Şanzelize’den bahsederken ulaşım kolaylığını ayrı bir parantez başlamak gerekiyor. Metro ve otobüs seferlerinden yararlanarak kentin istisnasız bütün önemli noktalarına zahmetsizce ulaşabilirsiniz. Hatta kentte ilk kere tatil yapıyorsanız, çevreyi tanımak adına bu bölgeden hareket eden tur otobüslerinde de yerinizi alabilirsiniz.

Şanzelize Çevresi Çevresindeki En Popüler Oteller

Şanzelize Paris'te nerede kalınırŞanzelize Paris'te nerede kalınır4★ Hotel Beauchamps

3★ Elysees Ceramic: Booking.com puanı 8,4. Bulvara 5 dakikalık yürüme mesafesindeki otel, geniş hareket alanına sahip odaları bünyesinde barındırıyor.

4★ Hotel Beauchamps: Booking.com puanı 8,0. Altın Üçgen dâhilindeki otel, bulvara yakın konumda konaklamak isteyenler için ideal bir öteki seçenek.

5★ Hotel Marignan Champs-Elysees: Booking.com puanı 8,8. Eyfel manzaralı, lüks otel arayışındaki gezginlerin ilgisini çeken otel, V. George ve Montaigne bulvarları aralarında konumlanıyor

Eyfel Kulesi Çevresi

Paris'te nerede kalınır Eyfel Kulesi çevresi otelleriParis'te nerede kalınır Eyfel Kulesi çevresi otelleri

Hazır Sen Nehri’nin sol tarafına geçmişken, kentin bu kesimindeki en popüler yer olan 7. Alan’den dile getirmek istiyorum. Zira ikâmetgâh, yerel halkın hala benimsemekte zorlandığı bir mühendislik harikasına, yani Eyfel Kulesi’ne ev sahipliği yapıyor. Kule çevresi, keza kente başta gezi eden gezginler keza de romantizm peşindeki çiftler için ideal konaklama bölgesi olarak anılıyor.

Eğer niyetiniz sevdiğiniz kişiyle baş başa romantik anlar yaşamaksa “Paris’te nerede kalınır?” araştırmanızda Eyfel Kulesi çevresindeki otelleri incelemeye tartı verebilirsiniz. Böylece birkaç dakika içerisinde Sen Nehri kıyısına ya da ikonik yapıya varmak avantajını yakalayabilirsiniz.

Paris’te öncelikle tatil yapıyorsanız akarsu kenarında yürümek, tekne turlarına bulunma ya da Eyfel’in üstteki katlarındaki seyir teraslarından enfes manzaranın tadını çıkartmak dışında çevredeki öteki simge mekânları ziyaret edebilirsiniz. Bu konuda benim size önereceğim birincil yer, ülke tarihinin şekillenmesinde payı olan isimlerin sonsuz istirahatgahı konumundaki Hôpital des Invalides. Listenizin geri kalan kısımlarında Musee d’Orsay, Musee Rodin ve Musee du Quai Branly’ye yer verebilirsiniz.

Adeta bir turist mıknatısı olan Eyfel’in çevresinde sizleri ayrıca üstteki düzey alışveriş fırsatları bekliyor. Dört bir yanda yer alan mağazaları dolaştıktan daha sonra daha otantik hazineleri keşfetmek namına Rue Cler’a süre ayırabilirsiniz.

Eyfel Kulesi, biraz önce belirttiğim gibi her yaş grubundan gezgini kendisine çekiyor. Dolayısıyla bu alan, günün her saati topluluk oluyor. Eğer kalabalıkla aranız iyi değilse burada zaman aşmak sizi hemencecik sıkabilir.

Üstelik kuleye ne değin yaklaşırsanız, fiyatlar da böylece artıyor. Yani konaklama da dâhil edinmek üzere 7. Bölge’nin konuklarına sunduğu nimetlerden muamele etmek için yüksek bütçeye sahip elde etmek gerekiyor.  Tabii yazın ateş pahası olan fiyatlar, sonbaharda bir arz düşebiliyor.

Eyfel Kulesi Çevresindeki En Popüler Oteller

Mercure Paris Centre Tour Eiffel Eyfel Kulesi'ne yakın otel tavsiyesiMercure Paris Centre Tour Eiffel Eyfel Kulesi'ne yakın otel tavsiyesi4★ Mercure Paris Centre Tour Eiffel

4★ Mercure Paris Centre Tour Eiffel: Booking.com puanı 8,0. Otel, Eyfel Kulesi ile Sen Nehri’ne yakın konaklamayı amaçlayan çiftler için bir hayli ideal.

4★ Pullman Paris Tour Eiffel: Booking.com puanı 8,3. Panoramik Paris manzaralı, modern tarzdaki odalarda konaklama fikrine sıcak bakıyorsanız bu oteli tercih edebilirsiniz.

5★ Hotel Juliana Paris: Booking.com puanı 8,5. Şanzelize ve Eyfel’e neredeyse eşit uzaklıktaki lüks otel, çağdaş mimarisi ile göz kamaştırıyor.

Gare de Lyon & Bastille

Gare de Lyon Bastille Paris'te nerede kalınırGare de Lyon Bastille Paris'te nerede kalınır

“Paris’te nerede kalınır?” sorusunun cevaplarına odaklandığım yazımda şimdiye dek sıradan ve üstü bütçelere hitap eden bölgeleri anlattım. Şimdiyse sırada bütçe dostu konaklama seçenekleriyle batmış Gare de Lyon ve Bastille’den bahsetmeye sıra geldi.

Gare de Lyon, 12. Bölge sınırları içerisinde bulunuyor. Toplu nakliye olanakları bakımından zenginliği nedeniyle sondan bir önceki Paris seyahatimde bu bölgede konaklamıştım. Siz de benim gibi idareli fiyatlı ve ulaşım ağının merkezinde bulunan bir bölgede konaklamayı istek ediyorsanız bu bölgedeki otellere göz atabilirsiniz.

Gare de Lyon civarında konaklarken metro aracılığıyla kentin kalbine dakikalar içerisinde rahatlıkla gidebilirsiniz. Hatta istasyondan kalan RER trenlerine binerek aracısız olarak Disneyland’a ulaşabilirsiniz.

La Marais’in komşusu Bastille ise yerinde fiyatlı otelleri baştan sona gezginlerden yoğun alaka görüyor. Bölge hem gayet canlı atmosfere sahip. Semtin konuklarına sunduğu fırsatları keşfe çıkmaya karar verdiğinizde inanılmaz yeme-içme olanaklarıyla karşılaşmaya çoktan tedbirli olun.

Bu söylediklerim azıcık gösterişli gelmiş olabilir. Ama Septime, Cafe des Chats ve Muscovado gibi mekânlarda geçireceğiniz ilk dakikanın peşinde söylediklerimin ne kadar dürüst olduğuna siz de yargı vereceksiniz.

Bastille sınırları içerisinde dolaşırken Rue de Charonne’a yönelecek olursanız, birbirinden hoş alışveriş seçeneklerini değer biçme imkânı bulabilirsiniz. Hareketli geçen günün finalini ise Opera Bastille’deki olağanüstü performansları izleyerek yapabilirsiniz.

Bastille ve Gare de Lyon sokaklarında gün boyu hareketlilik had safhada oluyor. Oysa havanın kararması ile beraber bilhassa gar çevresi tek başına Paris tatiline çıkan gezginler için güvenlik açısından tehlikeli ayla geliyor. İki bölge aralarında tercih yaparken bu durumu göz önünde bulundurmayı sakın unutmayın.

Gare de Lyon & Bastille’deki En Popüler Oteller

Paris'te nerede kalınır Gare de lyon ibis Paris Gare de Lyon DiderotParis'te nerede kalınır Gare de lyon ibis Paris Gare de Lyon Diderot3★ ibis Paris Gare de Lyon Diderot

3★ Palym: Booking.com puanı 8,6. Otel ile gar arasındaki mesafeyi yürüyerek 2-3 dakikada aşabilirsiniz. Tesis, sakin bir sokakta bulunuyor.

3★ ibis Paris Gare de Lyon Diderot: Booking.com puanı 8,2. Ortak alanları yakın zamanda yenilenen otel, kentin kalbine ulaşımınıza kolaylaştıracak istasyona birkaç adım uzaklıkta yer alıyor.

4★ Holiday Inn Paris Gare de Lyon Bastille: Booking.com puanı 8,7. Konforu ve şık dekorasyonu ile beğeni toplayan otelin tren istasyonuna uzaklığı 300 metreden eksik.

4★ Novotel Paris Gare De Lyon: Booking.com puanı 8,3. İstasyonun bütün karşısındaki otel, Disneyland ve Louvre gibi kayda değer cazibe merkezlerine kolayca gelmek isteyenlerin favorileri aralarında bulunuyor.

5★ Hotel Paris Bastille Boutet – MGallery: Booking.com puanı 8,5. Otel, toplu nakliye olanaklarına yakınlığı ve bünyesinde barındırdığı modern olanaklarla gezginleri kendisine çekiyor.

Gare du Nord & Gare de l’Est

Gare du Nord Paris'te konaklamaGare du Nord Paris'te konaklama

“Paris’te nerede kalınır?” araştırmanızda en fazla tartı verdiğiniz konu ulaşımsa Gare de Nord’a seçenekleriniz arasında yer verebilirsiniz. Tren istasyonu, havalimanından gezgin içeren RER trenlerinin şehir halkı merkezine en yakın konumdaki varış noktası. Haliyle bu rahat çoğu gezginin gar çevresindeki otellere yönelmesine yol açıyor. Çünkü burada konaklarken diledikleri lahza toplu nakliye vasıtasıyla kentin kalbine ulaşabiliyorlar.

Gare du Nord çevresinin popüler konaklama bölgesi haline gelmesinde metro, otobüs ve hop on hop off duraklarına ev sahipliği yapması değin uygun fiyatlı tesislerle dolu olmasının da payı bir hayli artı.

Bu nedenle alan, hemen hemen kentin kalbi değin alaka görüyor. Gare du Nord civarında hesaplı konaklama imkânı bulamazsanız, araştırmanızı hemencecik yakın konumdaki Gare de l’Est çevresini kapsayacak şekilde genişletebilirsiniz.

Her iki istasyon çevresinde de gecelik konaklama fiyatları 100 Euro seviyesinin aşağı seyrediyor. Biraz önce de bahsettiğim gibi havaalanı ve kent merkezine basit ulaşım imkânı sunması, bilhassa Gare du Nord’un en kayda değer avantajı olarak öne çıkıyor.

Oysa üstelik işin emniyet kısmı var. Gün içerisinde her iki istasyonun da çevresi taş atsan yere düşmeyecek değin yoğunken havanın kararmasıyla birlikte gayet tenha ışık halkası geliyor.

Gare du Nord & Gare de l’Est’teki En Popüler Oteller

Gare du nord OKKO Hotels Paris Gare de l'EstGare du nord OKKO Hotels Paris Gare de l'Est4★ OKKO Hotels Paris Gare de l’Est

3★ ibis Styles Paris Gare de l’Est TGV: Booking.com puanı 8,0. Otel, her iki istasyona da kısa yürüme mesafesinde ve dekorasyonuyla ev sıcaklığını aratmıyor.

4★ 25hours Hotel Terminus Nord: Booking.com puanı 8,8. Oteli sizlere öğüt etmemdeki esas niçin, Gare du Nord’un tam aleyhinde yer alması. Üstelik konforu ve ambiyansı da hiç kötü yok.

4★ OKKO Hotels Paris Gare de l’Est: Booking.com puanı 9,0. Retro tasarıma sahip otel, La Cigale’e 2,3 ve Pompidou Merkezi’ne 2,7 kilometre mesafede hizmet veriyor.

Montmartre

Montmartre Paris'te nerede kalınırMontmartre Paris'te nerede kalınır

Birçok tecrübeli gezgin “Paris’te nerede kalınır?” araştırması yaparken 12. Alan’den sonrasını öyle dikkate almaz. Çünkü bu bölgelerin merkeze uzaklığı, kısıtlı tatil süresinin bir kısmını kent içi ulaşıma yarmak anlamına geliyor. Ama bu durumun bir istisnası da mevcut: Büyüleyici güzellikteki Montmartre.

Montmartre ya da dilimizdeki karşılığıyla Ressamlar Tepesi, yerel hayatın izlerini süren sırt çantalı gezginler ve aileler için yaklaşık olarak biçilmiş kaftan. Bölge, bununla birlikte eşsiz manzarası ile yeni evli çiftleri de kendisine kolaylıkla çekebiliyor.

Montmartre, bir zamanlar Paris’cilt bağımsız bir yerleşimmiş. Hatta sakin atmosferinden nedeniyle aralarında Picasso, Renoir ve Degas’ın bulunduğu çoğu ressam, çalışmalarına sürdürmek için buraya taşınmış.

Eğer kentin ışıltılı yönünü yok de reel yüzünü merak ediyorsanız “Paris’te nerede kalınır?” araştırmanızda aracısız olarak Montmartre’ye odaklanabilirsiniz. Böylece bütün gününüzü şirin bistrolarda yerel lezzetleri en özgün halleriyle tadarak, Sacre-Coeur’un gölgesinde çimlere uzanıp manzaranın keyfini sürerek, Place du Tertre’de sokak sanatçılarının performanslarını izleyerek ve Le Marche de Barbes’de alışveriş yaparak geçirebilirsiniz. Akşamsa eğlenmek için ikonik Moulin Rouge’da yerinizi alabilirsiniz.

Montmartre, genel itibariyle bütçe dostu bir konaklama bölgesi. Bohem ruhu baştan sona ilgi odağı olan yerleşimin en önemli alternatifi ise komşusu 9, Bölge. Yani olur da Montmartre otellerinde aradığınızı bulamazsanız, bu bölgedeki seçeneklere göz atabilirsiniz.

Montmartre‘deki En Popüler Oteller

Best Western Plus Hotel Litteraire Marcel Ayme Paris otelleriBest Western Plus Hotel Litteraire Marcel Ayme Paris otelleri4★ Best Western Plus Hotel Litteraire Marcel Ayme

3★ ibis Paris Montmartre 18éme: Booking.com puanı 8,0. Moulin Rouge ve Sacre-Coeur Bazilikası’na yakın konumdaki otelden, birkaç dakika içerisinde metro istasyonuna ulaşabilirsiniz.

4★ Mercure Paris Montmartre Sacre Coeur: Booking.com puanı 8,2. Otel, misafirlerine tümü Paris manzaralı ve açık planlı odalar sunuyor. Derhal yakınındaki toplu nakliye olanakları vasıtasıyla şehir merkezine rahatça gidebilirsiniz.

4★ Best Western Plus Hotel Litteraire Marcel Aymé: Booking.com puanı 9,0. Otelin konforlu konaklama birimleri, benzersiz tasarımlarıyla uyarı çekiyor. Metro istasyonuyla arasındaysa 5 dakikalık yürüme mesafesi bulunuyor.

Paris’te ben hangi bölgede, hangi otelde kaldım?

Paris’te nerede kalınır rehberi baştan başa şehirde konaklama yapabileceğiniz tüm yerlerden bahsetmişken kendi tecrübelerime de yer tahsis etmek istedim.

Benim şu asıl kadar Paris’e birçok kez gitme şansım oldu. Hemencecik hepsinde de şehrin çoğu bambaşka noktasında konakladım. Bir önceki seyahatimizde Gare de Lyon çevresini tercih etmiştim.

Son Paris seyahatimde ise kısıtlı gün sayımdan dolayı ulaşım ağına yakın bir yer seçmek istedim, böylece tercihimi bir diğer manâlı tren istasyonu olan Gare du Nord‘un olduğu bölgeden yana kullandım. Gelelim son 2 Paris seyahatimde tercih ettiğim otellere.

3★ Libertel Gare de Nord Suede

Libertel Gare Du Nord Suede Paris'te nerede kalınırLibertel Gare Du Nord Suede Paris'te nerede kalınır

Son Paris seyahatimde konakladığım 3 yıldızlı Libertel Gare de Nord Suede, bilhassa hijyen seviyesi yüksek, merkezi konuma sahip ve idareli fiyatlı otel arayanlar için en ideal seçenekler arasında yer alıyor.

Zaten tesis bu özelliklerinden nedeniyle Booking.com’da 1.500’e yakın değer biçme sonucunda 10 üzerinden 8,5 puan almış. (sırası gelmişken otele ait rezervasyon belgesini incelemek isterseniz tıklayın.)

Oteli seçim etmemdeki asıl nedenlerden ilki, Gare de Nord’a kolayca ulaşabileceğim bir konumda olmasıydı. Çünkü seyahatimin devamında, uçakla geldiğim Paris’cilt seri tren seferlerinden yararlanarak Avrupa’daki öbür kentlerine gitmek istiyordum. Bu noktada gardan Amsterdam, Brüksel ve Londra gibi kentlere doğrudan seferlerin gerçekleştirilmesi, seyahat planlarımı başvuru aşamasında bana büyük kolaylık sağladı.

Ayrıca “Paris Havalimanı Ulaşımı” başlıklı yazımda da belirttiğim gibi havalimanından büyük kasaba merkezine gitmek için en sık kullanılan yöntemlerin başında metro sanki RER trenleri ile Gare de Nord’a ulaşım geliyor. Açıkçası bu yolla gara ulaşıp sonrasında yürüye yürüye 5 dakika içerisinde otele giriş gerçekleştirmek büyük rahatlıktı.

Tabii üstelik işin şehir içi ulaşım boyutu var. Otelin derhal önünde bulunan duraktan otobüse binerek Şanzelize Caddesi ve Ressamlar Tepesi’ne rahatça gidebildik. Eğer otobüse binmek istemezseniz, garın içerisindeki metro ve RER duraklarına da yönelebilirsiniz.

Tercih hakkımı bu otelden yandan kullanmamdaki bir öteki etkense hesaplı fiyatlı olmasıydı. Otelde, sezonun en yüksek zamanı olarak nitelendirilen Ağustos’ta konakladım. Buna rağmen çift şahsiyet oda için kahvaltı dâhil, bedava iptal seçeneği ile gecelik sadece 95 Euro ödedim. Doğrusunu söylemek icabında hizmet kalitesine tarafından fiyat gayet akılcı düzeyde.

Tesise karşın yapabileceğim tek eleştirim, odaların boyutuyla ilgili olabilir. dahası kahvaltı çeşitliliği kendimce azıcık yetersizdi. Fakat bu otelden sahip olduğu imkânlara ve oda fiyatlarına tarafından daha fazlasını ummak haksızlık olur. Oteli tahlil etmek ve rezervasyon yaptırmak isterseniz tıklayın.

3★ Hotel Terminus Lyon

Paris'te nerede kalınır Hotel Terminus LyonParis'te nerede kalınır Hotel Terminus Lyon

Bir önceki Paris seyahatimde ise 3 yıldızlı Hotel Terminus Lyon’da konaklamayı seçim etmiştim. Fiilen oteli seçmemdeki ana nedenler yeniden merkezi konumu ve fiyatlarının uygunluğuydu.

Booking.com’da 3.00’den artı ziyaretçi değerlendirmesi sonucunda 10 üzerinden 8,0 puan bölge tesis, adından da anlayabileceğiniz üzere Gare de Lyon’a yakın konumda etkinlik gösteriyor. Hemen önündeki gar, ayrıca metro keza de RER duraklarına konut sahipliği yapıyor. Bu sayede de öncelikle Disneyland ve havaalanı olmak üzere kentin birçok noktasına ulaşım önemli anlamda kolaylaşıyor.

Otel, gayet pak ve güvenliydi. Kaldığım dönemde ben çift karakter oda için 139 Euro ödemiştim. (Otele ait rezervasyon belgesini incelemek isterseniz tıklayın.)

Neticede şehir halkı merkezinde, ulaşım ağına yakın, pak ve yerinde fiyatlı bir tesis arıyorsanız, bu otele göz atabilirsiniz. Oteli analiz etmek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Paris’te Kent İçi Ulaşım

Paris'te nerede kalınır, merkezde nasıl gezilirParis'te nerede kalınır, merkezde nasıl gezilir

Paris’te nerede kalınır rehberi boyunca konaklama yapabileceğiniz bütün bölgeler hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştım. Hazır konaklamadan bahsetmişken büyük kasaba içi ulaşım alternatiflerinden de bahsetmekte fayda var.

Metro

Dünyanın en gelişmiş metro sistemlerinden bir tanesine Paris’te yer alıyor. Büyük Kasaba genelinde herhangi bir yerden bir yere ulaşım metro ile oldukça kolay. Otelinizi bilhassa metro kesişim duraklarından birine yakın seçerseniz yolculuk boyunca fazla dar edersiniz. Merkezde boşboğaz pahalı bir tesiste konaklamak yerine, merkezin biraz daha dışında kalan ama metro ile ulaşımın basit olduğu bir tesisi tercih edebilirsiniz.

RER

Banliyo hatları ile metronun bir birleşimi olan bu tren hattı da kent genelinde epeyce kullanıyor. Havalimanı veya Disneyland gibi yerlere ulaşımda RER trenlerini kullanabilirsiniz.

Otobüs

Normalde belediye otobüslerini şehir halkı içi ulaşımda çok sık kullanmam lakin son Paris seyahatimde cep telefonumda internet paketim olduğu için otobüsleri çokça kullandım.

Gitmek istediğim yeri haritadan arattım ve o bölgeye dışarı giden otobüs numaralarını öğrendim. Bir De birçok yerde metro istasyonuna in çık uğraşmaktansa en yakın otobüs durağı üzerinden bir otobüse atlayarak istediğim yerlere zahmetsizce ulaşabildim.

Hop On Hop Off Otobüsler

Eğer Paris’teki turistik üstü açık otobüsleri kullanırsanız günün birçok bölümünde bu otobüsleri kullanabilirsiniz. Bu otobüslerin tek dezavantajı kayıtlı rotalar üstünde ulaşım sağlıyor olmaları. Dahası akşam saatlerinden sonradan otobüs seferleri sona eriyor.

Havaalanı Ulaşımı

Paris havaalanlarından kent merkezine ulaşım başlı başına kayda değer bir konu. RER trenleri, shuttle servisler, özel aktarma paketleri, taksiler gibi seçenekleriniz var. Tüm bu alternatifler hakkında ayrıntılı bilgileri Paris Havaalanı Ulaşımı başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Paris Otel Fiyatları, Rezervasyon ve Tavsiyeler

Paris’te nerede kalınır rehberimizin en kayda değer ve merak edilen konularından bir tanesine doğal olarak otel fiyatları. Ama önce yıldız sistemi ve otel odalarından bahsedelim.

Paris’te otel yıldız sistemi ilk elden devlet kontrolünde. Bu sayede şehirde faaliyet bildiren bütün tesisler, hizmet kaliteleri ve bünyelerinde barındırdıkları imkanlar baz alınarak adil bir biçimde kategorilendiriliyor. Dolayısıyla gezginler, araştırma yaparken yıldız seviyesine bakarak fiyat konusunda üç altında beş yukarı hafıza sahibi olabiliyor.

“Paris’te nerede kalınır?” araştırmanız esnasında otelleri incelerken konum ve hizmet çeşitliliği dek oda boyutlarını da yoklama etmenizi öneririm. Çoğu otelde, standart odaların boyutları 10-15 metrekare civarında oluyor. Daha büyükleri ise “Premium” kategorisinde tercihe sunuluyor.

Otel Fiyatları

Paris genelinde otel fiyatları, Amsterdam ve Roma gibi şehirlerle karşılaştırıldığında çok daha yerinde seviyelerde seyrediyor. Örneğin kent merkezinin açık havada kalan bir bölgede gecelik 50 Euro fiyatla konaklayabilirsiniz. Merkeze yakın bölgelerde ise 2-3 yıldızlı otellerde 70 ila 100 Euro aralarında değişen fiyatlarla konaklama imkânı bulabilirsiniz.

Paris’teki otel fiyatlarına %10 KDV dâhil. Bu fiyat dışarıda gecelik kişi başı 1,65 Euro şehir vergisi alınıyor.

Şehirde turizm sezonu mayıs sonunda başlayıp eylül ayına değin devam ediyor. Haliyle ağustosta doruk yapan yoğun alaka, otel fiyatlarının artmasına yol açıyor. Bu durumdan etkilenmemek için gezi tarihinizden en az 3-4 ay öncesinde erken rezervasyon fırsatlarını değerlendirebilirsiniz.

Kahvaltı

Paris otellerinde ortalama bir kahvaltı dere, kahve, kruvasan ve reçel vb şeylerden oluşuyor. Bir Takım otellerde kontinental kahvaltı fiyata dâhil ediliyor. Kimisinde ise kahvaltı seçenekleri hariç tutuluyor. Eğer hariçse kolay kahvaltılar için gecelik 5-10, birazcık daha açık büfe tarz kahvaltılar içinse 10-20 Euro ekstra ödeme yerine getirmek gerekiyor.

Rezervasyon

Paris’te nerede kalınır yazımızın bir öteki kayda değer konusu otel rezervasyonu. Ben yıllardır otel rezervasyonumu internetin en güvenilir ve bilindik sitesi olan Booking.com‘dan yapıyorum ve okuyucularıma da bu siteyi öğüt ediyorum.

Bu site ile yapacağınız rezervasyonlarınızı konaklamanıza 24 saat kalıncaya dek iptal edebilirsiniz, hatta ödemenizi otelde de yapabilirsiniz.

Özetle Paris’te Nerede Kalınır?

Paris'te konaklama yapılacak bölgelerParis'te konaklama yapılacak bölgeler

Özetlemek icabında Fransa’nın başkenti “Paris’te nerede kalınır?” araştırmanızda değerlendirebileceğiniz birbirinden güzel yedi bölgeyi bünyesinde barındırıyor.

Eğer sizin için önemli olan merkezde konaklamaksa Louvre, Bourse, Le Marais, Latin Quarter, St Germain des Pres ve Şanzelize çevresindeki oteller arasından seçiminizi yapabilirsiniz. Tabii merkezde konaklamanın sıradan üstü bir bütçe gerektirdiğini de unutmayın.

Havalimanından kent merkezine toplu taşıma ile rahatça gelmek istiyorsanız, Gare du Nord ve Gare de Lyon çevresinin sizin için en ideal konaklama bölgeleri olduğunu söyleyebilirim. Her iki gar çevresinde de idareli otel seçenekleri sizleri bekliyor.

Tatil planlarınızda Paris’in romantik atmosferini tecrübe etmek manâlı bir yer tutuyorsa Eyfel Kulesi çevresi ile Montmarte Tepesi’nde aradığınız fırsatlarla bolca karşılaşabileceğinizden belli olabilirsiniz.

Otel tavsiyelerine gelirsek, yeniden Paris’e gidecek olsam ve seyahat bütçemde tedbirli davranmam gerekse bir önceki seyahatimde konaklayıp memnun ayrıldığım 3 yıldızlı Libertel Gare de Nord Suede otelinin güncel fiyatlarını incelerdim.

Bunun haricen idareli fiyatlı otel arayışındaysanız, araştırmanıza 3★ ibis Styles Paris Gare de l’Est TGV ve Palym’i inceleyerek başlayabilirsiniz.

Birazcık daha kaliteli seçeneklere hedefe kilitlenmek isterseniz, 4★ Mercure Paris Montmartre Sacre Coeur ile Pullman Paris Tour Eiffel’e göz atabilirsiniz.

Lükse tartı veriyorsanız 5★ La Clef Louvre, Hotel Montalembert ve Hotel Marignan Champs-Elysees arasından seçiminizi yapabilirsiniz.

Paris’te Nerede Kalınır? Sıkça Sorulan Sorular

Paris’e başta gidecekler nerede kalmalı?

Bölgeden ziyade metro duraklarına yakın konumda otel seçmek önemli. yine de kent merkezinden çok fazla uzaklaşmamanızı öğüt ederim.

Paris’te en ucuz nerede kalınır?

Gare de Nord ve Gare de Lyon gibi tren istasyonu çevresinde yer alan oteller diğer bölgelere nazaran daha idareli.

Paris’te gece hayatı için nerede kalmalı?

Paris’in ikonik şovlarından Moulin Rouge Montmartre’de, Lido ise Şanlize Caddesi’nde yer alıyor.

Paris’te alışveriş için nerede kalınır?

Paris çok büyük bir büyük kasaba, her bölgesinde bir fazla alışveriş olanağı var. Lakin söz konusu Paris ve alışveriş olunca akıllara başlangıçta Şanzelize Caddesi geliyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bahçelievler escort İstanbul escort beylikdüzü escort avcılar escort esenyurt escort beylikdüzü escort ataşehir escort ankara escort bayan çeşme escort