Prof. Dr. Alper Şener’den ‘Açık alanda bayramlaşın’ önerisi

Prof. Dr. Alper Şener'den 'Açık alanda bayramlaşın' önerisi

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Başlıca Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şener, yapılan araştırmalara tarafından BioNTech aşısının bayağı virüs için yüzde 94 koruyuculuk sağladığını, Delta varyantında bu oranın yüzde 88’e indiğini ifade etti.

Şener, “Delta varyantı, İngiltere varyantına kadar 18 kat daha çabuk bulaşıyor ve akciğerlere yaygın enfeksiyon yapıyor.” dedi.

Yaklaşan Kurban Bayramı’nın Kovid-19 salgınıyla mücadelede kritik öneme sahip olduğunu vurgulayan Şener şunları kaydetti:

“Bayramda vatandaşlarımız kurban ibadetleri ve ev ziyaretleri yapacak. Bayramlaşmalar olabildiğince kapalı alanlar yerine açık yerlerde yapılmalı. Kurban kesim alanlarında sadece yetkili şahısların bulunması, onların açık havada kişilerin kalabalık yapmaması lüzumlu. Aşılı kişilerde bile Delta varyantı görebiliyoruz. Açık alanda bayramlaşsak zeka maske ve mesafeye dikkat etmeliyiz. Maskemizi taksak da Delta varyantının daha bulaşıcı olduğunu bilmemiz gerekir. Havaların ısınmasıyla birlikte vatandaşların maske kullanımında bir rahatlama olduğunu görüyoruz. Bu rahatlama salgın sürecinde olumsuzluk yaratabilir.”

Türkiye’nin aşı tedarikinde sorun yaşamayan dünyadaki ve Avrupa’daki ender ülkelerden olduğunu dile getiren Şener, “Aşılanma hızımız her gün yeni rekorlar kırıyor. Günde 1,5 milyondan pozitif kişi aşılanıyor. Avrupa’da aşılanan birey sayısı ülkelere kadar yüzde 10 ila 30 aralarında değişiyor. Kovid-19 ve mutantlarıyla mücadelede aşılanma fazla önemli. Bu konuda Türkiye’de sürü bağışıklığına ulaşılması için yüzde 60 aşılanma oranına bu şipşak gidersek ağustos ayı itibarıyla ulaşırız. Delta varyantı aşılama oranı arttığı takdirde Türkiye’de olgu sayılarında artmaya neden olmaz.” ifadesini kullandı.