Prof. Dr. Hakan Oğuztürk: 17 Mayıs sabahına normal süreçte başlamayacağız

Prof. Dr. Hakan Oğuztürk: 17 Mayıs sabahına normal süreçte başlamayacağız

 ANKARA Şehir Hastanesi Ivedi Tıp Kliniği İdari ve Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, tam kapanmanın sona ereceği 17 Mayıs’tan itibaren tedbirlerin kademeli gevşetileceğini söyledi. Oğuztürk, “Ülkemiz 17 Mayıs sabahına adamakıllı bayağı süreçte başlamayacak. 17 Mayıs sabahından itibaren eski Türkiye şeklindeki yaşama uyanmamamız gerekiyor. Derhal 17 Mayıs’ta AVM’lerin ya da okulların tamamının açılması biçiminde işlem olmayacaktır, kanaatindeyim.” dedi.

Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, DHA’ya yaptığı açıklamada, 29 Nisan Perşembe akşamı başlayan bütün kapanma döneminin 17 Mayıs’ta sona ereceğini anımsattı. Oğuztürk, 17 Mayıs’tan itibaren olgu sayılarındaki düşüşlerin günbegün takip edileceğini belirterek, şunları kaydetti: 

“Ülkemiz 17 Mayıs sabahına tamamen olağan bir süreçte başlamayacak. 17 Mayıs sabahından itibaren eski Türkiye şeklindeki bir yaşama uyanmamamız gerekiyor. Olgu sayılarının birkaç jurnal düşüşleri peşine düşüp takip edilecektir. Kademe aşama esnemeler o vaka sayılarının düşmesine kadar aktive olacaktır.

Derhal 17 Mayıs’ta AVM’lerin veya okulların tamamının açılması şeklindeki bir süreç olmayacak, kanaatindeyim.

Okullarda 8’inci ve 12’nci sınıfların bitmiş yüz yüze eğitime geçmesi veya iş gruplarında tek müşteriye hizmet verecek tarzda olan kişisel küçük esnafın iş yerlerinin açılması biçiminde bir aktivasyon olabilir. Restoranların açılmasında, havaların ısınmasından nedeniyle açık alanlar varsa kademeli olarak birincil etapta bu alanların hizmet vermesi biçiminde bir açılım laf konusu olabilir. 17 Mayıs’ta yüzde yüz normalleşme olamayacaktır. Düşmüş olan bu olgu sayılarını muhafaza edip daha da aşağıya çekecek bir sürecin bizim mücadelede en kayda değer hedefimizin olması gerekiyor.” 

‘Her gün yapılan aşı gücümüze zor katıyor’

Prof. Dr. Oğuztürk, koronavirüse karşısında ispatlanmış en kayda değer silahın aşı olduğunu vurgulayarak, “Ne değin fazla aşı yaparsak mücadelede pek başarılı oluruz lakin ülkenin tamamını da kısa bir süre aşılama dünyanın hiçbir ülkesinde hala gerçekleşmiş yok. Dünyada birçok ülke vatandaşına hala tek doz aşı yaptıramamış durumda. Ülkemizde, 25 milyonun üstünde kişinin aşılandığını, 10 milyon üstünde iki doz aşılama ile yüksek antikor seviyesine ulaşmış ve koruyuculuğu aktive olmuş şahısların olduğunu düşünürsek bu anlamda yeniden pik yapma için kuralların tamamen ortadan kalkması gerekiyor. Ben o anlamda çok üzüntülü değilim. Her gün yapılan aşı miktarı gücümüze zor katmakta ama dediğim gibi tedbirlere sürdürmek gerekiyor. Unutulmamalı ki bir kişinin bulaştırıcılığı nedeniyle bütün dünya bu pandemi ile muhatap oldu. Virüs aramızda dolaşmaya devam ediyor. Tedbirsizlikler olgu sayılarının her yerde artmasına niçin olabilir. Biz aşıyı tamamlayana değin bu sürecin devam etmesi gerekiyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir