Restoranları açan esnafı ‘Paket alışkanlığı’ endişesi sardı

Restoranları açan esnafı ‘Paket alışkanlığı’ endişesi sardı

Korona virüs risk değerleme haritasına tarafından yüksek tehlikeli iller arasında yer alan Tekirdağ’da restoran, lokanta ve kafeterya sanki mekanlar 07.00-19.00 saatleri aralarında yüzde 50 kapasite ile hizmet vermeye başladı. Kararın açıklamasından sonra sabah erken saatlerde mekana gelen işletme sahipleri ve çalışanları, fazla sevinçli olduklarını ama vatandaşların paket servisine alıştıkları için endişeli olduklarını dile getirdiler.

Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde lokanta işletimcisi Bahattin Değiş yaptığı açıklamada, dünyanın bu süreçten çok etkilendiğini ifade ederek, “Özellikle yiyecek sektörü fazla etkilendi. Kafe bar lokanta gibi işletmelerde bu sürçten epeyce etkilendi. Bizim azıcık avantajımız vardı. Paket servisi ile çarkı çevirmeye çalıştık. Fakat bağlı çok şiddet bir süreç, bu koşul ile ne kadar meslek yapabilirsin? Bizim gibi büyük işletmelerin kapalı olması büyük sıkıntılar oluşturdu. Gördüğünüz gibi sabah temizlikle başladık. Dükkanımızı güya yeni açacakmışız gibi bir heyecanla işe başladık. Halbuki 10-15 senelik esnafımız burada 15 yıldır Tekirdağ’a hizmet veriyoruz. Bütün ekip olarak bugün meslek başındayız. Bu güç süreçleri inşallah aşacağız. hemen yüzde 50 kapasite ile başlatacağız” dedi.

“Halk Müziği olarak pakete alıştık”
Vatandaşların paket servisine alıştığını da ifade eden Değiş, “Uzun zamandır alıcı almadığımız için alt halk olarak pakete alıştık. İşte evde telefonla arıyorlar biz paketimizi gönderiyoruz. Bağlı bu vatandaşta alışkanlık yaptı. Bundan sonraki işlem nasıl sürecek. İçerideki servisimiz nasıl devam edecek bundan sonra göreceğiz. Paket yoğunluğumuz mu devam edecek, yoksa içeride mi devam edecek? Bunu zamanla göreceğiz inşallah. Allah herkesin yardımcısı olsun. Bu zorlama süreci atlatacağız inşallah” diye konuştu.

“Biz her zaman müşterinin buraya gelmesini bekliyoruz”
Süleymanpaşa ilçesinde yüzde 50 kapasite ile alıcı almaya başlayan diğer bir işletmenin sahibi Ayhan Gündoğdu ise, “Paket servisi olarak çalıştık. Fakat bu süreçte çok zorlandık. Biraz yoğun geçti. Bir Takım günlerde de müşteriye yetişemedik. Çok zor ve huzursuz günlerdi. Biz açıktık fakat kapalı olan arkadaşlarımız için daha zor günlerdi. Masalarımızın temizliğini, dezenfektanını yaptık. Müşterilerimizi bekliyoruz. Biz daima müşterinin buraya gelmesini bekliyoruz. Biz paket servisimizde devam ettireceğiz lakin müşterilerimizi dükkana da bekleriz. Fakat her dükkanında paket servisi için altyapısı yok. Aslında zorlama bir dönem inşallah geçecek” şeklinde konuştu.

Restoranlarda yemek yemek yemeye gelen bazı vatandaşlar, “Fazla sevinçliyiz. Kesintisiz dışarıya kaldırımlarda falan yemeğimiz yiyorduk. Derhal burada yiyip hemen gideceğiz” dedi.

Halil Dağ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir