Roma Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri

Roma Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri

roma havaalanı şehir merkezi ulaşım rehberi
İçindekiler

Roma Havalimanı Büyük Kasaba Merkezi Ulaşım PaketleriRoma Fiumicino Havalimanı Şehir Merkezi Ulaşım1. Roma Havalimanı Trenleri2. Terravision Otobüsü3. SIT Bus Shuttle4. T.A.M Otobüsleri5. Belediye Otobüsü6. Otel Havalimanı Servisi7. TaksiCiampino Havalimanı Büyük Kasaba Merkezi UlaşımTerravision OtobüsüSIT Bus ShuttleTaksiÖzetle Roma Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Roma havaalanı kent merkezi ulaşım seçenekleri neler? İtalya‘nın başkenti Roma‘daki havalimanlarından büyük kasaba merkezine gitmek isteyen gezginlere böylece çok alternatif sunuluyor. Bu alternatifler aralarında pahalı ve lüks ulaşım yöntemleri olduğu gibi hesaplı ve hızlı seçenekler de mevcut.

Ülkemizden gerçekleştirilen uçak seferlerinin büyük çoğunluğunun varış noktası Leonardo da Vinci Havaalanı (daha sık kullanılan adıyla Fiumicino) olduğundan, Roma havaalanı büyük kasaba merkezi ulaşım rehberi içerisinde bu havalimanına yönelik bilgilere ağırlık verdim. Oysa rehberin son kısmında, gereklilik duyabileceğinizi düşünerek kentin öteki havaalanı Ciampino‘ya dair bilgiler eklemeyi de ihmalkârlık etmedim.

Roma Havaalanı Şehir Halkı Merkezi Ulaşım Paketleri

Roma Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım özel servisler

Roma Havalimanı şehir merkezi ulaşım rehberi baştan başa şehirde kullanılan iki havaalanına ulaşım hakkında detaylı bilgiler vereceğim.

Eğer toplu nakliye kullanmak istemezseniz düzenlenen otobüs ya da özel VIP transfer paketlerini de seçim edebilirsiniz. Şayet de keyifli bir Roma tatili için otel transferlerinizde bu hizmetleri uygulamak size vakit ve enerjiden tasarruf ettirecektir.

İnternette bu herif turlara kayıt olabileceğiniz çoğu site var, Getyourguide bunlar içinde en popüler olanlardan. Sitede yer alan en popüler ulaşım paketlerinden bazıları ise şunlar:

Ciampino ya da Roma Fiumicino Havalimanı Özel Transferi: Azami 4 karakter grup için 56 Euro açılış fiyatlı özel servis. Zaman 50 dakika – 1 saat arası, seri onay, kolay iptal etme, otel pick-up veya havalimanı karşılama. Ayrıntılı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Fiumicino Havaalanı: Roma Şehir Merkezine İki Yönü Olan Servis:  Vakit 45 dakika, süratli onay, basit iptal etme. Fiumicino Havaalanı’ndan Roma büyük kasaba merkezine veya tersi yönde otobüsle transfer. Kişi başı 6 Euro’dan başlayan fiyatlar. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Roma Fiumicino Havalimanı Şehir Merkezi Ulaşım Vatikan Shuttle Bus İle Aktarma: Tek istikamet ücreti 6 Euro olan bu otobüslerle, son derece uygun bir fiyata Fiumicino’dan Vatikan’a 40-45 dakikada konforlu bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Roma Fiumicino Havalimanı Kent Merkezi Ulaşım

Roma Fiumicino Havaalanı şehir merkezi ulaşım araçları

1961 yılında hizmete alınan Fiumicino–Leonardo da Vinci Havaalanı, kentin 38 kilometre güneybatısında yer alıyor.

THY ve Pegasus kadar haftanın her günü düzenlenen ve takriben 2,5 saat süren uçak seferlerinin varış noktası konumundaki tesis, sadece İtalya’nın değil bütün Avrupa’nın en yoğun havalimanlarından birisi olarak anılıyor. böylece bilhassa şehir merkezine gitmek isteyenlere karşın böylece fazla ulaşım seçeneği faaliyete küskün durumda.

Bu havaalanında uluslar arası uçuşlar Terminal B’den gerçekleşiyor. Gelelim Roma havaalanı kent merkezi ulaşım seçeneklerine…

1. Roma Havaalanı Trenleri

roma havaalanı şehir merkezi ulaşım tren ulaşımı

Fiumicino Havalimanı büyük kasaba merkezi ulaşım karşılayan 2 bambaşka tren seçeneği bulunuyor. Bu seçeneklerin ilki olan Leonardo Express, 06.23-23.23 saatleri arasında faaliyet gösteriyor ve havalimanından kalktıktan sonradan sıradan 32 dakika içerisinde kentin esas tren istasyonu konumundaki Roma Termini‘ye ulaşım imkânı sağlıyor.

Yoğunluğun olduğu saatlerde 15 dakikalık araklıklarla hareket eden express trenlerin hareket sıklığı azami 30 dakikada bire çıkıyor. Yetişkinler için kişi başı bilet fiyatı 14 Euro olarak belirlenen trenlerden 4 yaşın altındaki ve yanlarında biletli ebeveyni olması şartıyla 12 yaşından ufak çocuklar bedava yararlanabiliyor.

Biletler, online * satış kanalından ya da havalimanındaki peronda yer alan gişelerden satın alınabiliyor. Termini’nin 23 ve 24 numaralı platformlarına yanaşan Leonardo Express’in yolcularına herhangi bir bagaj kısıtlaması uygulanmıyor. Tren açılış noktası için havaalanındaki tabelaları peşine düşüp takip edebilirsiniz.

trenitalia.com/tcom-en/Services/Fiumicino-Airport

Kent merkezine gitmek için demir yolunu tercih edenlerin yararlanabilecekleri ikinci seçenek, FL1 banliyö trenleri. Hafta içi 15 dakikada bir, hafta sonu ve resmi tatillerde ise 30 dakikada bir hareket eden banliyö trenlerini özellikle süre açısından bir kısıtlaması olmayanlara öneriyorum. Çünkü bu trenlerle büyük kasaba merkezine varmak isterseniz, metro veya tramvay aktarması yapmanız gerekiyor.

Ostiense ve Tiburtina istasyonlarından metronun “B” hattına, Trastevere’den ise 8 numaralı tramvaya transfer yapılıyor. Bilet fiyatları birey başı 8 Euro. Bu fiyata ilave olarak 1,50 Euro daha ödeyerek, toplu taşıma araçlarında geçerli bileti de satın alabilirsiniz. (Bu tren Termini’ye gitmiyor.)

Bu tren için de biletleri yukarıda verdiğimiz linkten ya da havaalanındaki gişelerden satın alabilirsiniz.

2. Terravision Otobüsü

roma havaalanı şehir merkezi ulaşım terravision

Roma havaalanı büyük kasaba merkezi ulaşım seçeneklerden en hesaplı olanların başında, tek yön 5,80 Euro’luk fiyatı ile Terravision Otobüsü geliyor. Fiumicino’daki 3 numaralı terminalden hareket eden araçların gidiş-dönüş bilet fiyatları ise 9 Euro olarak belirlenmiş.

Gündüz saatlerinde her 30 dakikada bir havalimanından hareket eden otobüsler, 55 dakika içerisinde tıpkı Leonardo Express trenlerinde olduğu gibi merkez tren istasyonu olan Termini’ye ulaşım sağlıyor.

Biletleri, online * satış kanalı üzerinden satın alabileceğiniz gibi terminaldeki yetkili gişelerden hatta otobüse bindiğinizde de temin edebilirsiniz.

terravision.eu/airport_transfer/bus-fiumicino-airport-rome/

Eğer Terravision’a ait araçlarla şehir merkezine gezi etmeye karar verirseniz, otobüslerde yer bulabilmek için ufak bir detayı atlamamanız gerekiyor. Bu ayrıntısıyla uğraşma elinizdeki açık bileti, gişelerde biniş kartına dönüştürmekten ibaret.

Örnek olarak diyelim ancak gün içerisinde açıklanmış bir saat için belirlenmiş bir bilet aldınız. Bu bilet ile otobüse binebilmeniz için biletinizi tıpkı uçak bileti mantığı gibi “boarding pass” ile değiştirmeniz gerekiyor. Böylece açık biletiniz dilediğiniz seferde geçerli olacak bir bilete dönüşüyor.

Seferlerde koltuk sayısı limitli olduğu için ilk gelen birincil koltuğu kapar durumu var. Turizm sezonunun yoğun olduğu ayarlarda seferden asgari yarım saat önce biniş kartınızı almaya çalışın. Şehir merkezinden havaalanına bu vesileyle de otobüslerde yer olmama durumunu düşünerek yolculuk planınızı biraz daha elastik yapmaya itina gösterin.

Son hatırlatma, kendimce lüzum yok fakat biletinizi internetten alırsanız bilet çıktınızı mutlaka yanınıza alın.

3. SIT Bus Shuttle

roma havaalanından şehir merkezine ulaşım sit bus shuttle

SIT Bus’ın servisleri, Fiumicino Havaalanı şehir halkı merkezi ulaşım konusunda otobüs seferlerini seçim edenlerin yararlanabilecekleri bir diğer seçenek.

SIT Bus‘ın servisleri, Roma şehir halkı merkezine gitmek için otobüs seferlerini tercih edenlerin yararlanabilecekleri bir diğer seçenek. 30 dakikalık aralıklarla hareket eden servis otobüsleri aracılığıyla Termini Tren Garı‘na ya da Vatikan‘a gidebilmek mümkün.

İlk sefere 07.45’te başlayan otobüsler, 23.50’ye değin hizmet vermeye devam ediyor. 3 numaralı terminalin çıkışındaki duraklardan kalkan araçlar vasıtasıyla direkt Termini’ye gitmek isteyenlerden 6 Euro talep ediliyor.

Vatikan’a ulaşım karşılayan hattın bilet fiyatı ise 6 Euro. Biletlerinizi gidiş-dönüş birlikte elde etmek isterseniz ücret 11 Euro ödüyorsunuz.

Biletleri dilerseniz sefer saatleri ile ilgili bütün detayları bulabileceğiniz firmanın resmi web sitesinden * veya terminal 3’teki gişeden satın alabilirsiniz.

sitbusshuttle.com/en/fiumicino/

Termini, 1 saat 15 dakika sürüyor. Online bilet alırken Termini’ye gitmek istiyorsanız adreste “Via Marsala 5” seçmeniz gerekli. Sefer saatleri hakkındaki detaylı bilgileri firmanın internet sitesinde detaylı olarak bulabilirsiniz.

4. T.A.M Otobüsleri

T.A.M Roma Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Bir diğer otobüs servisi de T.A.M kadar sunulan hizmet. Tek yönde SİT’le aynı fiyat olmakla birlikte, gidiş-dönüş bilet almanız halinde daha ucuza geliyor. Roma Fiumicino Havaalanı’ndan Termini Tren İstasyonu‘na ve bütün tersi yönde ücretler 6 Euro. Gidiş dönüş bilet ücretleri ise 9 Euro.

NOT: İnternet sitesinde tek istikamet biletleri 7 Euro olarak gösteriyor, oysa tek yön bilet satın almak istediğinizde 6 Euro veriyor.

Fiumicino Havaalanı’ndan Termini Tren İstasyonu’na ulaşımın ortalama 1 saat sürdüğü T.A.M Otobüsleri Terminal 3‘deki “Arrival” Salonu çıkışından kalkıyor. Ücretsiz wifi servisi de olan T.A.M otobüs biletlerini şu linkten * satın almanız halinde yer garantisi de alıyorsunuz. Başka bir deyişle otobüs dolduğu için bir sonrakini beklemek zorunda kalmıyorsunuz.

autobus.it/IB3.33.34/tamgt/searchform.aspx?lang=en-US

5. Belediye Otobüsü

roma havaalanından şehir merkezine ulaşım havaalanı otobüsü

Eğer seyahat bütçeniz kısıtlıysa ya da vakit sınırlamanız yoksa Fiumicino Havaalanı şehir merkezi ulaşım için belediye otobüslerini de kullanabilirsiniz.

Roma Belediyesi gözetiminde hizmet veren otobüsler, iç hatlar gelen gezgin terminalinin derhal aşağısında, zemin katta, bulunan duraklardan hareket ediyor. Belediye otobüslerinin gece seferlerinde aksamalar olsa da gündüz saatlerinde araçlar tam vaktinde kalkıyor.

Gün içerisinde TerminiTiburtina yönüne doğrudan doğruya giden bir hat bulunuyor. Bu seferden kullanmak isterseniz, Terminal 1‘in bagaj alanındaki mavi tabelalı dükkândan, 4,50 Euro ödeyerek otobüse binmek için ihtiyacınız olan bileti satın alabilirsiniz.

Eğer Roma’da 3 günden artı kalacaksanız, otobüse binmeden önce Terminal 3’teki turizm ofisinden Roma Pass almanızı nasihat ederim. Böylece belediye otobüsü de dâhil almak üzere tüm şehir içi toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanabilirsiniz.

6. Otel Havalimanı Servisi

roma havaalanından şehir merkezine ulaşım otel pikup

Roma havalimanı kent merkezi ulaşım seçenekleri aralarında benim en kafama yatanlardan bir tanesi otel havalimanı servis seçeneği.

Sistem şöyle çalışıyor; başlangıçta Roma otel rezervasyonunuzu internetin en güvenilir rezervasyon sitelerinden olan Booking.com‘dan yaptırıyorsunuz.

(Eğer şehirde konaklama yapılacak bölgeler hakkında ayrıntılı bilgi elde etmek ya da direkt otel tavsiyesi isterseniz Roma’da nerede kalınır başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.)

Otellerin tanıtım sayfalarında “Havalimanı servisi” şeklinde ikonlar var. Bu, ücreti karşılığında dilerseniz sizin için servis ayarlanabilir anlamına geliyor. Bilhassa 2-3 birey birlikte yolculuk ediyorsanız bu seçenek sizin için hem dar ayrıca de daha hesaplı olabilir.

Otel rezervasyonunuz ardından, Booking.com’da “Rezervasyonlarım” bölümünden Roma oteliniz ile iletişime geçerek fiyat bilgisi alabilir hatta hizmeti doğrudan doğruya satın alabilirsiniz. Birçok otelde hizmet bedeli “check in” sırasında ödeniyor.

7. Taksi

roma havaalanı şehir merkezi ulaşım taksi

Roma havalimanı şehir halkı merkezi ulaşım rehberinin Fiumicino‘ya ayırdığım bu bölümünde sizlere bir diğer konforlu seçenek olarak taksileri önerebilirim.

Kent yönetiminden onaylama almış araçlar, beyaz renkleri ve ışıklandırılmış tabelaları doğru kolaylıkla diğerlerinden ayrılabiliyor. Hem bu araçların ön kapılarında belediyenin amblemine, arkadaki kapılarda ve iç kısımda ise aracın lisans numarasına yer veriliyor.

Resmi taksilerde, bilhassa kente gelen gezginlerin mağdur olmamaları için taban fiyat uygulaması geçerli durumda. Bu uygulamadan yararlanarak, 48 Euro karşılığı Fiumicino Havaalanı’ndan büyük kasaba merkezine seyahat edebilirsiniz.

Termini Garı’nı da kapsayan gezi ortalama 45 dakikada tamamlanıyor.  Eğer ulaşımda taksileri seçim edecekseniz, araçlara azami 4 yolcunun ve 4 çantanın kabul edildiğini sakın unutmayın.

Fiks fiyat “inside walls” olarak tabir edilen asıl merkez için geçerli. Yani Navona Meydanı, Pantheon, İspanyol Merdivenleri, Colosseum civarları). Bazı taksiciler verdiğiniz adresin bu alanda bulunmadığını iddia edip ekstra para alabilir, özenli olun. Taksi hareket etmeden adres ve ücrette anlaşın.

Ciampino Havalimanı Şehir Halkı Merkezi Ulaşım

roma ciampinodan şehir merkezine ulaşım

Daha fazla Easyjet, Wizzair gibi idareli fiyatlı hava yolu şirketlerinin varış noktası olarak kullandıkları Ciampino Havalimanı, kentin 15 kilometre kadar güneydoğusunda bulunuyor.

Kent merkezine giden doğrudan doğruya tren bağlantısının olmadığı Roma’nın 2 numaralı havaalanı, bu açığını bambaşka ulaşım seçenekleri ile kapatıyor.

Terravision Otobüsü

Terravision otobüsleri Roma Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Tıpkı Leonardo da Vinci Havaalanı’nda olduğu gibi, konu Ciampino Havaalanı kent merkezi ulaşım olunca akla gelen ilk seçenek Terravision‘a ait otobüsler oluyor. öyle ya da böyle 40 dakika süren büyük kasaba merkezine aktarma hizmetinin son durağı Termini Tren Garı.

Avrupa’nın öyle çok manâlı kentinde etkinlik bildiren işyeri bu gezi için konuklarından birey başı 5 Euro istek ediyor. Otobüsler her 30 dakikada bir havalimanından kent merkezine doğru hareket ediyor. Biletinizi seçeceğiniz tarihler doğrultusunda tek seferde gidiş dönüş olarak elde etmek isterseniz ücreti 9 Euro.

SIT Bus Shuttle

roma havaalanından merkeze ulaşım sitbus shuttle

Roma havalimanı büyük kasaba merkezi ulaşım rehberinin Ciampino’ya ayırdığım bu bölümünde sizlere önerebileceğim 2. seçenek, günde 25 sefer düzenleyen SIT Bus Shuttle.

Firma buradan ayrıca Vatikan‘a ayrıca de kentin kalbindeki Termini‘ye seferler düzenliyor. Seferler 07.45’te başlayıp, 23.50’de sona eriyor. Direkt Termni’ye ve Vatikan’a dışarı giden hatlar kişi başı ücreti 6 Euro olarak belirlenmiş.Biletinizi tek seferde gidiş dönüş olmak isterseniz de vergi 11 Euro.

Taksi

Ciampino havaalanı şehir merkezi arası taksi

Roma şehir yönetimi kadar yetkilendirilmiş beyaz taksiler, Ciampino Havalimanı büyük kasaba merkezi ulaşım konusunda konforlu bir tecrübe yaşatmayı amaçlıyor.

Üzerlerinde belediyenin amblemi ve lisans numaraları yer alan taksilerle Roma’nın kalbine ulaşmanın maliyeti, taban fiyat uygulaması baştan sona sadece 30 Euro.

Son olarak, gece taksicileri değişmez fiyatta çok daha yüksek rakamlar isteyebiliyormuş. bu nedenle ya dikkatli olun ya da uçuşunuzu gece saatlerine bırakmayın.

Özetle Roma Havaalanı Büyük Kasaba Merkezi Ulaşım

Roma Şehir Merkezi Havaalanı arası ulaşım araçları

Yazıda verdiğim ayrıntılı bilgilerin özetine gelecek olursak… Her iki havaalanından da kent merkezine çabuk ve konforlu ulaşmanın en ideal yolu havaaalanından otelinize özel aktarma paketleri diyebilirim. Bir De 3-4 karakter bir grup olduğunuzda bu seçeneğin maliyeti de daha uygun oluyor.

Toplu taşıma seçim edenlere ise Fiumicino Havaalanı şehir merkezi ulaşım konusunda rotanıza tarafından tren veya Terravision Otobüsleri’ni, Ciampino Havaalanı şehir halkı merkezi ulaşım konusunda ise yine Terravision Otobüsleri’ni öneririm.

Roma’ya yakınlarda bir seyahatiniz olacaksa;

Roma Seyahat RehberiRoma Gezilecek YerlerRoma’da Nerede Kalınır?Roma Ulaşım RehberiRoma Yemek Yemek RehberiRoma’da Ne Yenir?Roma Alışveriş RehberiRoma’dan Ne Alınır?Roma’da Ne Yapılır? ve öteki bütün Roma yazılarını okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir