Roma’da Ne Yapılır? Yapılabilecek 12 Güzel Öneri

Roma’da Ne Yapılır? Yapılabilecek 12 Güzel Öneri

Roma’da ne yapılır? İtalya‘nın başkenti Roma dünyanın her yerinden, her yıl milyonlarca turisti kendine çekiyor. Bu çekimin kaynağı ise şüphesiz tarihte uzun bir vakit dünyaya hükmetmiş olan Roma İmparatorluğu ve bıraktığı servet, geçmişte ve günümüzde Katolik Hristiyan Mezhebi’ne yön veren Vatikan, Rönesans, Gotik, Rokoko ve Barok dönemlerine ait nefes kesici sanat eserleri, ünü dünyaya yayılmış yemek kültürü ve bir Milano olmasa da kentin moda endüstrisindeki sarsılmaz yeri diyebilirim.

Kent görülecek yerler açısından son derece zengin ancak bir Roma seyahatinden yalnızca turistik yerleri görüp dönmemelisiniz. başkaca da yapabileceğiniz onlarca farklı aktivite mevcut. Uzatmadan Roma’da yapılacak şeyler listemize geçelim.

1. Tarihi Roma sokaklarını keşfedin.

Roma'da ne yapılır sokak turuRoma'da ne yapılır sokak turu

Roma’nın tarihi bölgeleri doğrusu yürüyerek gezilecek kadar ufak. Hatta Kolezyum, Campo de’ Fiori ve Vatikan‘ın köşelerini oluşturduğu bu üçgen içerisinde en uzakta iki nokta arasını bile maksimum yarım saatte yürürsünüz. O yüzden Roma’ya birincil kere gidiyorsanız, belirtilen noktaları önce bir kenara bırakın.

Bu tarihi üçgende şöyle etrafınıza dikkatle bakarak, sokakların, meydanların tadını çıkararak bir yürüyün. Bu Nedenle gezinizin devamında nereyi daha detaylı görmek, nereyi pas geçmek istediğinize de karar verebilirsiniz. Ama bu yürüyüşü yapmanız 3 saatten fazla zamanınızı almaz.

2. Kolezyum’u gezin.

Kolezyum Roma'da ne yapılırKolezyum Roma'da ne yapılır

Roma İmparatorluğu sağ olsun Roma, tarihi yapılar açısından çok varlıklı. kimsesiz İstanbul‘la yarışır nicelikte ve nitelikte tarihi esere sahip olan şehir halkı yalnızca bunları ziyaret etmek için bile ziyaret edilebilir.

Hem mimari açıdan ayrıca de içerdiği sanat eserleriyle görmeye layık yerler aralarında Hristiyan dünyasının manâlı tapınaklarından Pantheon, Roma Forumu, dev gladyatör arenası Kolezyum (Colloseum), İspanyol Merdivenleri, Santa Maria Maggiore Bazilikası ve Farnese Sarayı yer alıyor.

Ancak, Roma’da Ne Yapılır yazısında “görmeden dönmeyin” diyebileceğim tek bir yer olsa bu Kolezyum olurdu. Fakat bu yüzden bu önemli inşa Roma gezilecek yerler listemizde de zirvede yer alıyor.

Tarihi MS 72 yılına uzanan, en ilk önce gladyatör dövüşleri ve vahşi hayvan kavgaları için yapılmış olsa da zamanla çeşitli gösteriler ve kutlamalar için de kullanılan bu dev arena Roma’nın arma yapılarından biri.

İçi ayrı, dışı bambaşka hoş, seyirci tribünlerine oturup gözünüzü kapattığınızda, hayalinizde gladyatör dövüşlerini canlandırabileceğiniz Kolezyum’un giriş ücreti ise yetişkinler için 18 Euro web sitesinde, 16 Euro gişede (2021).

Yalnız gişede bilet kuyruğu çok uzun, bilmenizde avantaj var. Eğer bu büyüleyici arenayı turla gezmek isterseniz de seçenekleriniz ölümsüz, yalnızca bir örnek:

Rehberli Kolezyum, Roma Forumu ve Paletine Tepesi Turu: Diyelim fakat zamanınız kısıtlı ve keza kendi kendinize dolaşmaktansa İngilizce konuşan bir rehberden gezdiğiniz yerlerle ilgili veri de edinmek, sorularınız varsa sormak istiyorsunuz. 3 saatlik Kolezyum, Roma Forumu ve Paletine Tepesi Turu bunun için ideal.

15 binin üstünde kullanıcının 4,5 puan verdiği tura hem Kolezyum’a girişte sırada beklemeden öncelikli geçiş, canlı yerel rehber ve eğer rehberi duyamazsanız diye kulaklık setleri de dahil.

3.  Müzeleri gezin.

Müze gezileri Roma'da yapılacak şeylerMüze gezileri Roma'da yapılacak şeyler

Aslında bir takım tapınaklar da müze olarak hizmet vermekle birlikte Roma’da Ne Yapılır yazısında müzelere özel bir madde de dağıtmak istedim.

Zira Rönesans ve Barok sanatının en zarif örneklerine sahip şehirde Bellini, Caravaggio, Boticelli, Raphael, Bartolomeo, Donatelli, Bernini, Michaelangelo ve Da Vinci gibi üstadların eserleri oldukça çok bulunuyor. Roma’da ziyaret edebileceğiniz müzeler arasında (tarihi eser ve Vatikan dışındakiler);

Borghese Galerisi: (Piazzale Scipione Borghese, 5, 00197 Roma, Pazartesi hariç her gün 09:00 – 19:00 arası açık ve antre ücreti 13 Euro)

Milli Arkeoloji Müzesi: (Viale Lincoln 3, Pazartesi hariç her gün 09:00 – 14:00 arası açık ve antre ücreti 2 Euro)

Maxxi Milli Sanat Müzesi: (Via Guido Reni 4A, Pazartesi hariç her gün 11:00 – 19:00 arası açık ve giriş ücreti 11 Euro)

Macro Çağdaş Sanatlar Müzesi: (Via Nizza 38, Pazartesi hariç her gün 11:00 – 22:00 arası açık ve antre ücreti 10 Euro)

4. Operaya gidin.

opera Roma'da ne yapılıropera Roma'da ne yapılır

Vivaldi, Puccini, Bellini, Paganini gibi klasik müziğin devlerinin yetiştiği ülkede opera temsiline gitmenizi de tavsiye ederim.

Roma’da bunun için en ideal adres ise Teatro dell’ Opera di Roma. Biletinizi evvelden online satın alarak manâlı temsillerde bilet bulamama riskini de elemiş olursunuz.

5. Trevi Çeşmesi’nde istek tutun.

Trevi Çeşmesi Roma'da ne yapılırTrevi Çeşmesi Roma'da ne yapılır

Dünyadaki olasılıkla en meşhur çeşme olan Trevi, Herzamanki ve Barok mimarinin bir karışımı ve Roma’ya dışarı giden her turistin ziyaret ettiği bir nokta.

Hakkındaki rivayetler farklı alanlara yönlendirilmiş. Kimisi birlikte buraya giderek dilek tutan aşıkların hiç ayrılmayacağını söylerken, kimileri de havuza para atıp istek tutan kişinin Roma’ya mutlaka yeniden geleceğini iddia ediyor.

Bence siz kendi istediğiniz bir dileği de tutabilirsiniz, yalnızca çeşmeye giderek sırtınızı dönün, sağ elinizle tuttuğunuz parayı sol omzunuz üzerinden havuza atarken bir dilek tutun. Yine De ben hala dileğimin gerçekleşmesini bekliyorum…

6. Meydanlarında kahve ya da şarap içerek birkaç saat dinlenin.

Meydan turu Roma'da yapılacak şeylerMeydan turu Roma'da yapılacak şeyler

İtalyanca’da Piazza denilen meydanların çoğundan yolunuz geçecektir zaten. Geçmeyenlere de uğrayarak bir görmenizi öğüt ederim.

Meydan etrafında sıra sıra sıralı restoranları, sanatını icra eden ressamları, gün batımında ara sıra görebileceğiniz müzisyenleri, heykelleri ve klasik İtalyan estetiğini turist kalabalığıyla buluşturan sıradışı atmosferiyle mutlaka görmeniz gereken yerler.

Başlıcaları ise Piazza Navona, Piazza Spagna, Piazza Fontana di Trevi, Piazza Venezia, Piazza Campo dei Fiori, Piazza del Campidoglio, Piazza San Pietro, Piazza del Popolo, Piazza del Pantheon, Piazza Barberini, Piazza di Siena.

Bu meydanların birinde bir cafeye oturup kendinize bir kadeh şarap veya bir fincan cappucino söyleyerek etrafı seyredin, geçireceğiniz 1-2 saatten fazla keyif alacaksınız.

7. Vatikan’ı ziyaret edin.

vatikan Roma'da yapılacak şeylervatikan Roma'da yapılacak şeyler

Aslında tarihi yapılar maddesinde de bahsettim ama gerçi Roma’da ne yapılır yazısında ayrıca sözünü etmek istediğim bir yer Vatikan.

Roma sınırları içerisinde bulunan ancak tamamen bambaşka bir ülke olan Vatikan, Katolik Mezhebin de idare yeri bununla birlikte. Ülke diyorum fakat herhangi bir hudut kapısı yok ve vize de gerekmiyor.

Papalığın da resmi konutu olan Vatikan, St. Pietro Bazilikası ilk önce olmak üzere sayısız tapınak ve şapelde binlerce sanat eserine de ev sahipliği yapıyor. 1 gününüzü ayırmanızı önerdiğim Vatikan’da görebilecekleriniz aralarında San Pietro Bazilikası dışarıda Vatikan Müzeleri (Sistine Şapeli), Tanrısal Melek Kalesi, Apostolic Sarayı, Vatikan Bahçeleri ve Nekropolis’i de yer alıyor.

Aman Uyarı!

Normalde Vatikan Müzeleri’nin biletini gişeden elde etmek isterseniz fiyatı 17 Euro ve epeyce uzun bir vakit bilet kuyruğunda beklemeniz gerekiyor. Müzenin resmi web sitesindeki satış fiyatı ise 21 Euro ve eğer İngilizce, İtalyanca dillerinden birini biliyorsanız hiç sorun yaşamadan bileti bu şekilde alabilirsiniz.

Ancak tanıdık olmayan diliniz mükemmel değilse ve bilet satışında sorun yaşamak istemiyorsanız veya son dakika değişikliklerine rağmen “bedava iptal” seçeneği sunan bir yerden bilet olmak istiyorsanız Getyourguide gibi siteleri tercih edebilirsiniz. Sitedeki en popüler turlardan biri:

St. Peter’s Bazilikası, Vatikan Müzeleri ve Sistina Şapeli Turu: Zamanı kısıtlı olan turistler 3 saatte, İngilizce konuşan tecrübeli bir rehberin yönlendirmesi ve verdiği bilgilerle bütün Vatikan’ı gezebiliyor.

Pakete bütün yapılara sırada beklemeden öncelikli antre hakkı, rehberlik hizmeti ve bir takım yerlerde ücretsiz WiFi hakları da dahil. Turu daha önceden almış olan 30 binin üzerinde kullanıcı ise 4,4 puan vermiş.

8. Pazarlarından alışveriş yapın.

Campo de Fiori sokak pazarı Roma'da ne yapılırCampo de Fiori sokak pazarı Roma'da ne yapılır

Aslında Roma’da alışverişin her türlüsü eşsiz bir deneyim ama pazarlarını ziyarete gitmek bambaşka bir keyif. Şehrin en ünlü pazarı, ama adını mutlaka duymuşsunuzdur, Campo di Fiori yani çiçek, meyve ve sebze pazarı fakat kent pazarlar açısından son derece zengin. 

Roma’da Nerede Alışveriş Yapılır? yazısında hepsinden özetle bahsettim, isterseniz orada haklarında bilgi de alabilirsiniz oysa ismen yazmam icabında Porta Portese Market, Borghetto Flaminio Market, Fontanella Borghese Market, San Cosimoto Market, Mercato Monti ve diğerleri envai değişiklik hediyelik eşya ya da yiyecek bulabileceğiniz, pazarlık edebileceğiniz, hiçbir şey almasanız bile o renkliliğin tadını çıkarabileceğiniz pazarlardan.

9. Tastevere’yi keşfedin.

Trastevere bölgesi Roma'da ne yapılırTrastevere bölgesi Roma'da ne yapılır

Roma’nın tüm turistik aktivitelerinin yer aldığı Tiber Nehri’nin batısına geçtiğinizde Trastevere Bölgesi‘ndesiniz.

İçeriye içten biraz ilerlediğinizde de atmosferin ne dek ayrı olduğunu görecek, hissedeceksiniz. Şehrin azıcık da konaklama açısından gelişmiş yeri Trastevere daha bohem bir atmosfere sahip ve şarap, peynir, mücevher veya takılar, el işçiliği dekorasyon ürünleri ya da hediyelik eşyalar açısından varlıklı butiklerle dolu.

Parke taşlı sokakları, daha ufak ama son derece şirin meydanları ile de reel İtalya. Hatta eğer seviyorsanız gece hayatı da bu bölgede daha az turistik ve daha çok keyifli diyebilirim. Hiç zamanınız yoksa bile yarım gün yaratıp Trastevere’yi keşfetmelisiniz.

Not: Roma’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda detaylıca belirttiğimiz gibi bu semt Roma’da konaklama yapılacak en popüler bölgelerin başında geliyor. Merkeze yürüyerek ulaşım zorluğunu saymazsak özellikle “hareketli gece hayatı” ile alan gençlerden yoğun ilgi görüyor.

10. İtalyan Mutfağı’nın dünyaya hediye ettiği lezzetleri uygun tadın.

Yöresel yemekler Roma'da yapılacak şeylerYöresel yemekler Roma'da yapılacak şeyler

Kahve, pizza, makarna, dondurma, tiramisu ve daha niceleri.

Evet bu lezzetleri her gün Türkiye’de de yiyebiliyoruz. Ama yerinde, başlıca vatanında tadına bakmak öbür. Roma’da pizza yedikten sonradan “gerçekten ben hiç pizza yememişim” bile diyebilirsiniz.

Bundan Başka burada ben ünü dünyaya yayılmış İtalyan lezzetlerinden bahsettim. Tat Alma tatlarına çok düşkün ve yemeğe öbür bir siklet bahşedilen şehirde demin adını dahi duymadığınız onlarca nefis yemek yemek ve meşrubat seçeneği mevcut.

Bu konuda daha detaylı yazımı Roma’da ne yenir? linkinde okuyabilirsiniz oysa Roma’da yemek yemek yemenin tadını mutlaka çıkarmalısınız.

11. Cinecitta‘yı ziyaret edin.

Roma'da ne yapılır CinecittaRoma'da ne yapılır Cinecitta

İtalyan sinemasını sever misiniz? Bireysel görüşünüz ne olursa olsun dünyada sözü geçen bir kültür İtalyan Sineması.

Amerika’daki Hollywood, bizdeki Yeşilçam, Hindistan’ın Bollywood’u varsa İtalya’nın da Cinecitta’sı var. La Dolce Vita, Cleopatra, Roman Holiday gibi kült filmlerin çekildiği Cinecitta’yı, sahneleri, dekorları, kostümleri ve sinema endüstrisine dair daha pek çok detayı kişisel olarak gezebileceğiniz gibi rehberli turlara da katılabilirsiniz.

Salı hariç her gün 09:30 – 18:30 arası açık olan Cinecitta için antre ücreti 15 Euro.

12. Roma’dan uzaklaşın.

Toskana gezisi Roma'da yapılması gerekenlerToskana gezisi Roma'da yapılması gerekenler

Tamam yeter, sıkılmadınız mı Roma’dan? Biraz da şehir halkı dışına çıksanız, Roma’ya yakın İtalyan taşrasını görseniz, veya diğer İtalyan kentlerine uzansanız?

Roma’da Ne Yapılır yazısının sonunda, zamanı biraz daha bol olanlara önerim günübirlik gezilerle birazcık da açık havada çıkmaları. Üstelik bu gezileri organize etmekle mücâdele etmek istemezseniz hazırlanmış turlar da var.

Roma’dan Toskana Turu: Kişi başı 129 Euro ücreti olan bu tur azıcık pahalı gibi gelebilir ilk başta, fakat tüm gün süren bu tura Roma’dan konforlu otobüslerle gidiş dönüş, İngilizce rehberlik hizmetleri, Montepulciano gezisi, bir Toskana çiftliğinde şarap eşliğinde öğle yemeği de dahil. Bütçenizi ve de bir gününüzü ayarlayabilirseniz mutlaka denemenizi öneririm.

Günübirlik Pompeii ve Vesivius Turu: Birazcık da sıradışı bir tecrübe yaşamak istiyorsanız kişi başı 119 Euro ücreti olan bu günübirlik turu öneririm.

Tur programına ve ücretine; Roma’dan açmak üzere tüm ulaşımlar, rehberlik hizmetleri, Pompeii’ye antre ücreti ve sırada beklemeden öncelikli antre hakkı, Vesuvius Dağı’na çıkış, buradan Amalfi Sahilleri manzarasını seyretme ve pizza ve bir içecekten oluşan öğle yemeği dahil.

Daha evvelden tura katılmış olan 1000’in üstünde kullanıcının 5 üzerinden 4,7 puan verdiği tura katılmaktan vazgeçmeniz halinde 24 saat kalaya değin iptal etme hakkınız da var.

Özetle Roma’da ne yapılır?

Roma'da yapılacak şeyler listesiRoma'da yapılacak şeyler listesi

Her Yerde söyleyeyim, Roma’da Ne Yapılır yazısının özetinden bile başlı başına bir yazı çıkabilir. Ama ben gerçi bir Roma seyahatinin olmazsa olmazlarını tek kelimeyle bile olsa listelemek istiyorum. Ama zamanı veya bütçesi kısıtlı olanlar için yararlı olabilir.

Öncelikle, Roma’da yalnızca dışından görmekle yetinmeyeceğiniz, içine girip gezeceğiniz yapılar sayıca fazla. O yüzden zamandan tasarruf etmeniz gerekiyorsa uygun fiyatlı rehberli turlardan alın. Böylece “ne neredeydi, bundan daha sonra sırada ne var, şu anda nereye dönecektik” gibi dertleri bir kenara bırakıp, rehberin yönlendirmesiyle çabuk ve verimli turlar yapabilirsiniz.

Hazır Roma’ya değin gitmişken görmeden, yapmadan dönmemeniz gerekenler ise; öncelikle Vatikan turu, fırsat bulursanız mutlaka Kolezyum, şehrin tarihi sokaklarını ve meydanlarını arşınlama, bu sırada İspanyol Merdivenleri ve Trevi Çeşmesi‘ni mutlaka görme, bu meydanlardaki cafelerde makarna ya da pizza yeme, lezzetli İtalyan kahvelerini ya da şaraplarını tatma geliyor.

Azıcık daha süre yaratabilirseniz Roma’nın daha eksik turistik oysa fazla neşe saçan bölgesi Trastevere‘yi gezmeyi de unutmayın.

Roma’da ne yapılır yazısı baştan başa İtalya’nın popüler başkenti Roma’da yapılacak şeyler hakkında detaylı bilgiler paylaşmaya çalıştım. Eğer sizin de İtalya’nın bu mükemmel başkentinde yapılmasını önerdikleriniz varsa lütfen açıklama yazarak bizimle paylaşın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir