Roma’da Ne Yenir? En Popüler Yöresel Yemekler

Roma’da Ne Yenir? En Popüler Yöresel Yemekler

Roma'da ne yenir? Gezip Gördüm
İçindekiler

Roma’da ne yenir?Panini Suppli (Kızarmış Pirinç Topları)Mortazza TrapizzinoTigellePizzaMakarna (Pasta)RisottoMinestrone Çorbası Enginar Kızartması Saltimbocca Alla Romana Dondurma (Gelato)Tiramisu

Roma’da ne yenir? Denize kıyısı olmasa da tipik bir Akdeniz ülkesinin tipik bir şehri olmasından nedeniyle Roma yemek yemek kültürü damak tadımıza fazla da uzakta değil.

Hamur işleri, bol sebze ve yeşillik, domatesin İtalyan mutfağında geniş yer kaplaması, fırınlama usulü pişirme metodu Türk yeme içme kültürüyle son derece benzerlik içeren faktörlerden. Aradaki farklar ise genellikle Hıristiyan olmalarından kaynaklanan farklar diyebiliriz.

Turistik bir başkent olmasının getirdiği, her zevke hitap edecek seçeneklerin bolluğu da kenti ziyaret edenlerin işini kolaylaştırıyor. Ancak şunu da belirtmeliyim fakat tüm İtalya yeme içme konusunda hakim bir karaktere sahip, dolayısıyla Roma ya da diğer İtalyan kentlerinde Türk, Hint, Lübnan gibi diğer mutfaklara ait restoranlar bulunmakla birlikte rakam ve oransal açıdan bir Kuzey Avrupa kentine göre daha azdır. Ayrıca bu stil restoranlar başlıca yabancılar ve turistlere hitap eder ve daha eksik yerli seçim eder.

Roma mutfağı İtalya’nın diğer bölgeleriyle kıyaslandığında daha yoksul olduğu düşünülebilir çünkü ülkenin öteki bölgelerine kıyasla daha eksik çeşitte malzeme ayrı yollarla bir araya getirilerek çeşitlendirme yapılmıştır.

Öte yana malzemelerdeki tazelik, yüzyıllardır süregelen pişirme yöntemlerine sadakat ve yemeğe verilen yük değişmemiş. Bu kısa özetten sonra pizzalardan atıştırmalıklara, makarnadan tatlılara kadar Roma’da ne yenir listesine geçelim isterseniz.

Önemli Anekdot: Bu içerik bölgesel İtalyan, Roma lezzetleri hakkında bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Nasihat niteliği taşımaz. Altta adı geçen yiyecekler domuz eti, yağı içerebilir. veya yiyecekler sığır eti vb bile olsa helal kesim olmayabilir.

Bu konuda bizim gibi alıngan davranıyorsanız içeriğinde et vb malzemeler bulunan yiyecekler yerine sebze, tatlı türü yiyecekleri seçim edebilirsiniz. Fazla uzatmadan Roma’da ne yenir diyerek bu kente yapacağınız ziyarette hangi seçeneklere sahip olduğunuzdan bahsedelim.

Roma’da ne yenir?

Roma'da ne yenir rehberi, yöresel italyan roma yemekleri

İtalya’nın dünyaca meşhur hoş ve popüler başkenti Roma’da bulabileceğiniz en meşhur bölgesel lezzetlerden bazıları:

PaniniSuppli (Kızarmış Pirinç Topları)MortazzaTrapizzinoTigellePizzaMakarna (Pasta)RisottoMinestrone ÇorbasıEnginar KızartmasıSaltimbocca Alla RomanaDondurma (Gelato)Tiramisu

Roma’da yeme içme konusunda ayrıntılı data ve fotoğrafları Roma yemek rehberi başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Panini

Yöresel İtalyan Roma yemekleri Panini

Gerçekten sandviç olan Panini isterseniz et taşıyan malzemelerle, isterseniz sebze ya da peynirle yapılabiliyor. Roma’yı bir turist olarak gezerken ayrıca zamandan tasarruf etmenize hem de içeriğini istediğiniz gibi seçim etmenize olasılık verdiği için de son derece besleyici ve basit bir alternatif.

İtalyan Panini’lerinin özelliği ise bizdeki soğuk sandviçler gibi önceden hazırlanıp, stoklanıp satılmaması. İyi bir panini yemek istiyorsanız bunu size özel hazırlayan ve sıcak servis eden yerleri seçim etmelisiniz.

Kentte panini için önerebileceğim en iyi iki seçenek ise;

Duecentogradi, Piazza del Risorgimento 3, 00192 RomaPanini Divino, Via Dei Gracchi 11/a | Angolo Via Ottaviano, 00192 Roma

Suppli (Kızarmış Pirinç Topları)

Roma'da ne yenir Suppli

Roma’da bulabileceğiniz bir başka popüler atıştırmalık ise kızarmış pirinç topları olarak da tanımlayabileceğimiz Suppli.

Genellikle domates ve mozarella peyniri de taşıyan Suppli gezginler için ayrıca ucuz, keza  leziz hem de çabuk tüketilebilecek bir sokak yiyeceği.

Kentte en nefis Suppli’yi ise önündeki uzun kuyruktan hemen tanıyabileceğiniz Suppli’de yiyebilirsiniz. Adres: Via di San Francesco a Ripa 137, 00153 Roma

Bir diğer seçenek ise Supplizio, Âdres: Via dei Branchi Vecchi 143, 00186 Roma

Mortazza

Yöresel İtalyan Roma yemekleri Mortazza

Mortazza fiilen sokakta tüketebileceğiniz salamlı bir atıştırmalık olan Mortadella’nın argo söylenişi. Keza pizza üstünde yiyebileceğiniz keza de atıştırmalık olarak tercih edebileceğiniz Mortazza beslenme değeri yüksek ve et yemekten çekinmeyenler için sıra dışı bir atıştırmalık.

Roma’da en lezzeti Mortazza’yı Pizza & Mortazza’da tadabilirsiniz. (Adres: Via del Casale Giuliani, 29, 00141 Roma) Il Fornaio ise bir başka önerim. (Adres: 5 Via dei Baullari)

Trapizzino

Roma'da ne yenir Trapizzino

Roma’da ne yenir yazısında bahsetmek istediğim bir öteki atıştırmalık da Trapizzino. Ülkenin en meşhur yemeği pizzayı süratli tüketime adapte ederken –ama sahiden pizzanın kendisi de yeterince çabuk tüketim- İtalyan yaratıcılığı ile ortaya çıkmış bir seçenek.

Bir pizza diliminin rulo halinde sokakta yemeye uygun hale getirilerek içinin öbür malzemelerle doldurulmasıyla elde edilen, doğrusu bir değişiklik pizza sandviçi de diyebileceğimiz Trapizzino peynirli, tavuklu, patlıcanlı ve daha o kadar çok ayrı malzemeyle hazırlanabilir.

Roma’daki en lezzetli trapizzinoyu deneyebileceğiniz yer ise Trapizzino Testaccio, adres: Via Giovanni Branca 88, 00153 Roma. 

Tigelle

Roma'da ne yenir Tigelle

Roma’da ne yenir yazısında bahsedeceğim son cadde yiyeceği ise Tigelle. Bir çeşit kek türevi olan Tigelle’nin ortadan ayrılarak içinin ayrı malzemelerle doldurulmasıyla elde ediliyor.

Tatlı olabileceği gibi tuzlu seçenekleri de mevcut. Dışı çıtır içi yumuşak olan Tigella de ucuz ve leziz bir başka atıştırmalık.

Mozao ise Roma’da tadabileceğiniz en nefis tigaoları yapıyor. Adres: Esquilino – Termini, Roma

Pizza

Yöresel İtalyan Roma yemekleri pizza

Sahiden pizzayı anlatmak ne dek gerekli muhakkak değilim. Hepimizin bildiği, sıklıkla da tükettiği bu hamur işi yemek yemek yüzlerce ayrı malzemeyle hazırlanabilmesinden nedeniyle her damak tadına uygun ışık halkası gelebiliyor. Anavatanı İtalya’dan ise pizza denemeden dönmemelisiniz.

Ülkede pizzanın memleketi ise Napoli. Roma’da pizzalar Napoli’ye kadar daha ince hamurlu ve yanmaya yakın seviyede pişiriliyor. Ancak kullanılan malzemeler açısından hala daha fazla taze ve lezzetli.

İsterseniz herhangi bir cafede pizza söyleyip çabucak tüketerek şehri gezmeye devam edebilir, isterseniz uzun bir akşam yemeğinde keyifle tüketebilirsiniz. Öyle de her duruma uyan bir yapısı var.

Benim en beğendiğim üç pizzacı ise;

Pizza & Mortazza, Via del Casale Giuliani, 29, 00141 RomaPizzeria Romana al Taglio, Via del Governo Vecchio 10, 00186 RomaLa Boccaccia, Via di Santa Dorotea 2, 01153 Roma

Makarna (Pasta)

Yöresel İtalyan Roma yemekleri makarna

Kıvırcık, uzun, penne, spagetti gibi onlarca çeşit makarna, yine onlarca çeşitlilik sosla tatlandırılarak İtalyan mutfağı göre tüm dünyaya tanıtılmış. Hatta bundan böyle hemencecik her ülkede en fazla tüketilen yiyecekler arasına da girmiş. Fakat “pasta” olarak da isimlendirilen makarnayı dahası Roma’da denemelisiniz.

Roma’ya özel, en lezzetlisini burada yiyebilirsiniz diyebileceğim soslar ise zeytinyağlı ve karabiberli Cacio e Pepe, domuz eti yiyebilenler için Pasta alla Gricia, domates ve soğanlı Bucatini all’Amatriciana ve yumurtalı Pasta Carbonara.

En leziz makarnaları deneyebileceğiniz restoranlar ise;

Osteria da Fortunata, Via del Pellegrino, 11, 00186 RomaMaccheroni, Piazza delle Coppelle, 44, 00186 Roma

Risotto

Yöresel İtalyan Roma yemekleri Risotto

Pirinç ve tercihe tarafından şekillenen diğer malzemelerle yapılan Risotto da damak zevki tadımıza yakın bir başka İtalyan yemeği. Roma seyahatinizde de mutlaka denemeniz gerekenlerden.

İsterseniz taze sebzelerle, isterseniz deniz ürünleriyle deneyebileceğiniz Risotto’nun Roma’daki en ünlü ve buraya özgü seçenekleri ise; balkabaklı risotto, mantarlı risotto ya da deniz ürünleri risotto.

Roma’da en güzel risottoları deneyebileceğiniz iki önerim de;

Sofia, Via di Capo le Case 51, RomaRistorante Alessio: Via del Viminale, 2/g, 00184 Roma

Minestrone Çorbası

Yöresel İtalyan Roma yemekleri Minestrone Çorbası

İtalya’nın ünü tüm dünyaya yayılmış sebze çorbası Minestrone et içermediğinden domuz eti yemekten kaçınanlar için de güvenilir bir yemek yemek.

Farklı uygulamaları olsa da özünde ansızın fazla sebzenin karıştırılmasıyla elde ediliyor. Hatta makarna veya pirinç eklenmiş seçeneklerini de çoğunlukla görmeniz mümkün. Dolayısıyla doyurucu, besin değeri yüksek ve leziz.

En beğendiğim minestrone çorbası ise Osteria da Fortunata isimli restoranda idi, adres: Via del Pellegrino, 11, 00186 Roma

Enginar Kızartması

Yöresel İtalyan Roma yemekleri enginar kızartması

Roma’da ne yenir yazısında azıcık da ünü dünyaya yayılmamış seçeneklerden bahsetmenin zamanı geldi. Enginar kızartması da bunlardan biri. Zaten Roma’da enginar içermeyen bir sebzeli yemek yemek bulmak zor.

Enginarın kızartmasını, fırınlanmışını, tencerede pişirilenini kısacası her türünü son derece sık kullananıyorlar. Kentteki Yahudi popülasyonunun hediyesi enginar kızartması da bu seçenekler arasında en lezzetlerinden.

Biraz ağır ve yüksek kalorili olmakla birlikte sebze yemeği olmasından nedeniyle bununla beraber güvenilir bir seçenek olarak da görebilirsiniz.

Bunun için önerebileceğim yer ise;

Nonna Betta, Via del Portico d’Ottavia, 16, 00186 Roma

Saltimbocca Alla Romana

Roma'da ne yenir Saltimbocca Alla Romana

Tekrar belirtmeliyim ama Saltimbocca alla Romana domuz etinden yapılan Prosciutto içeriyor. Ancak sevenleri olabilir diye Roma’da ne yenir listesinde yer vermek istedim çünkü kente özel seçeneklerden de biri.

Öte yandan dana eti ile yapılanları da mevcut. O yüzden sınamak isterseniz garsona sorarak da seçim yapabilirsiniz.

Kentin en hayranlık uyandıran Saltimbocca alla Romana’sını tadabileceğiniz yerler ise;

Saltimbocca, Via di Tor Millina 5, 00186 RomaCantina e Cucina, Via del Governo Vecchio 87, 00186 Roma

Dondurma (Gelato)

Roma'da ne yenir dondurma

Dondurmanın İtalyancası “gelato” diye de düşünebilirsiniz fakat Roma’da gelato bildiğimiz dondurmalardan azıcık da öbür. Bayağı dondurmalara tarafından daha kıvamlı ve elastik olan gelato bununla birlikte daha taze. Çünkü tedarik olarak daha az üretiliyor ve şipşak tüketiliyor.

İtalyanların kibir duyduğu bir tatlı olan gelato Roma’da mutlaka denemeniz gereken yiyeceklerden.

Doğrusu herhangi bir dondurmacı bile son derece leziz seçenekler sunuyor ama puanı yüksek bir seçenek arıyorsanız;

Gelateria del Teatro, Via dei Coronari, 65-66, 00186 RomaGelateria Come il Latte, Via Silvio Spaventa 26, 00187 Roma

Tiramisu

Roma'da ne yenir Tiramisu

Ülkenin en popüler ve dünyaca da tanınmış tatlısı Tiramisu Roma’da ne yenir yazısında mutlaka yer alması gereken seçeneklerdendi. Tabii oysa Roma’da yiyeceğiniz Tiramisu bizdekilerden biraz öbür.

Biz bu tatlıyı kendi tat alma tadımıza ve kültürel tercihlerimize göre de şekillendirmişiz biraz. Kakao, espresso, mascarpone peyniri ve şarap ile yapılan Tiramisu’nun sözlük anlamı da “canlandır beni”, ama bunun kakao ve espresso gibi iki kafeinli malzemeyi birdenbire içermesi nedeniyle olduğu düşünülüyor.

Lezzetli bir tiramisu için benim önerebileceğim iki yer ise;

Cafe Barberini, Via Marmorata, 41, 00153 RomaTrattoria da Enzo, Via dei Vascellari, 29, 00153 Roma

Roma seyahatiniz baştan başa gerekli olabilecek bütün bilgileri;

Roma gezilecek yerlerRoma’da nerede kalınırRoma’da ne yapılırRoma seyahat rehberi başlıklı yazılarımızda okuyabilirsiniz.