Roma’da Nerede Kalınır? Merkezdeki En İyi 6 Bölge & Oteller

Roma’da Nerede Kalınır? Merkezdeki En İyi 6 Bölge & Oteller

Roma’da nerede kalınır?” Yakın planda İtalya’nın başkenti Roma‘ya bireysel yolculuk planlıyorsanız bu soru muhtemelen aklınıza gelecek, ola ki de biraz üzüntü verecek en önemli konulardan biri olacaktır.

İlk kez gideceğiniz bir kent, özellikle Roma gibi 22 büyük mesken noktasından oluşuyorsa alan seçimi hiç basit olmayabilir. Gezilecek yerlere yakın olma, ulaşım kolaylığı, ağırbaşlılık ya da bütün tersi hareketli eğlence hayatı, uygun fiyatlar, tehlikesiz etraf… Tümü sizin için manâlı bir ayırıcı özellik olabilir.

Roma’da nerede kalınır rehberini ayrıntılı araştırmalarıma gezilerim her tarafında edindiğim tecrübelerimi de ekleyerek hazırladım. Roma’da konaklama yapabileceğiniz her bölgede ilgili yerin en kayda değer özellikleri, çevredeki gezilecek yerler ve ulaşım konusunda bilgilerin yanı sıra bölgedeki popüler otellerden de tavsiyeler bulabilirsiniz.

Bu arada, yazı fazla ayrıntılı ama çarçabuk Roma otel tavsiyesi isterseniz; merkeze yakın, pak, nitelikli, uygun fiyatlı 3★ Hotel Impero, Kolezyum ve Trevi Çeşmesi gibi yerlere yakın 4★ Eitch Borromini Palazzo Pamphilj ve ulaşım ağına yakın, lüks 5★ NH Collection Palazzo Cinquecento adlı otellere göz atabilirsiniz.

Roma’da Nerede Kalınır?

Roma’da konaklama için seçim edebileceğiniz 6 bölge bulunuyor. Bunlar:

İlk kere Roma’da tatil yapacaklar için ideal Tarihi Şehir Halkı Merkezi (Centro Storico);Ulaşım olanakları bakımından varlıklı, bütçe dostu Termini Çevresi & Esquilino;Köklü tarihi ile dikkat çeken Monti;Kaliteli restoranlar, alışveriş fırsatlarıyla batmış Via Veneto & İspanyol Merdivenleri;Roma’nın ruhunu içten hissedebileceğiniz Trastevere;Kültürel zenginliğiyle öne çıkan Vatikan & Prati.

Tarihi Büyük Kasaba Merkezi (Centro Storico)

Roma'da konaklama Centro Storico otelleriRoma'da konaklama Centro Storico otelleri

Roma’da nerede kalınır rehberimizdeki ilk alan tavsiyem Centro Storico yani Tarihi Şehir Merkezi. Burası bilhassa Roma’ya ilk önce gidenlere, kısıtlı zamanı olanlara, nispeten güvenli bir yerde kalmak isteyenlere ya da şehri yürüye yürüye keşfetmek isteyenlere epeyce yerinde.

Geçmişten günümüze şehrin merkezini oluşturan tarihi sokakları, önemli gezi noktaları, birbirinden güzel restoran ve dondurmacıları, minik dükkanları ile Centro Storico şehrin en canlı noktası.

Bölgedeki otel fiyatları diğer yerlere nazaran oldukça yüksek olabiliyor fakat özellikle Kasım-Nisan ayaları arası gibi ölü sezonda çok uygun fiyatlı oteller bulabilirsiniz. Hem otelinizden dışarı adım attığınızda şehrin kalbinde yer almanın güzelliği olduğu dek minik da olsa bir bedeli olacaktır.

Bölgenin bir öteki negatif yönü ise yoğun kalabalık ve curcunalı ortama sahip olması. Burası şehrin en turistik ve topluluk bölgelerinden biri.

Gezilecek Yerler

Roma gezilecek yerler listemizin en önemli noktalarından olan Navona Meydanı, Pantheon, Trevi (Aşk) Çeşmesi, Campo dei Fiori bu bölgede yer alıyor. Kolezyum, Roma Forumu, İspanyol Merdivenleri ve Castel San’t Angelo ise yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

Ulaşım

Bölgenin kötü yönlerinden biri ulaşım. Çünkü kayda değer bir takım yerlere yürüye yürüye ulaşabilirsiniz lakin Termini veya Vatikan gibi birazcık daha uzakta noktalara ulaşmak isterseniz metro vb kullanmanız gerekiyor. Bu bölgede metro durağı bulunmuyor, en yakın metro durakları “Spagna“, “Colesseum“.

Metro açık havada ulaşım için belediye otobüsü, taksi ya hop on hop off otobüsleri kullanabilirsiniz. Bölgedeki Largo Argentina Meydanı ulaşım ağlarından bir tanesini oluşturuyo. Termini – Vatikan arası ulaşım karşılayan 64 Numaralı belediye otobüsüne buradan binebilirsiniz. Yoğun sezonda bir takım merkezi noktalarda taksi sırası olabileceğini de unutmayın.

Bölgedeki gezilecek yerler açık havada Navona Meydanı civarından yürüyerek Kolezyum’a 20 dakikada, İspanyol Merdivenleri’ne 15 dakikada, Vatikan Müzeleri’ne ise 30 dakikada ulaşabilirsiniz.

Özetle; “Roma’da nerede kalınır”, “şehrin en canlı ve hareketli noktası neresi” diyenler için birincil vereceğimiz yanıt Centro Storico olacaktır. Kalabalıklar veya görece olarak azıcık daha yüksek fiyatlı tesisler sizi rahatsız etmezse bu bölgeyi gönül rahatlığı ile seçebilirsiniz.

Roma Tarihi Şehir Merkezi’ndeki En Popüler Oteller

Roma'da nerede kalınır tarihi merkezde otel tavsiyesiRoma'da nerede kalınır tarihi merkezde otel tavsiyesi4★ Eitch Borromini Palazzo Pamphilj Hotel

3★ Trevi Beau Boutique Hotel: (Puanı 8,8) Trevi Çeşmesi’ne 50 m, metro durağına ise 5 dakikalık yürüme mesafesindeki otel şık odaları ile dikkat çekiyor.

3★ Hotel Smeraldo: (Puanı 8,8) Tarihi merkezin tam ortasında, kayda değer noktalara kısa yürüyüş mesafesindeki tesis özellikle çiftler göre tercih ediliyor.

4★ Condotti Boutique Hotel: Puanı (8,7) Rahatlığın ve çağdaş unsurların ön planda olduğu butik otel ile metro istasyonu aralarında sadece 20 metrelik uzaklık bulunuyor.

4★ Eitch Borromini Palazzo Pamphilj: (Puanı 9,1) 17. yüzyılda yapı edilmiş son derece güzel bir binada misafirlerini ağırlayan otel, Navona Meydanı üzerinde yer alıyor.

5★ Singer Palace Hotel: (Puanı 9,4) Alışveriş tutkunlarına çekici fırsatlar sunan Via del Corso üstünde bulunan otel, kibar tasarımlı odaları ile misafirlerine konforlu konaklama deneyimi yaşatmayı amaçlıyor.

Termini Çevresi & Esquilino

Roma'da konaklama Termini otelleriRoma'da konaklama Termini otelleri

Roma Termini yani Roma Merkez Tren İstasyonu, Roma’da nerede kalınır rehberimizdeki bir diğer alan tavsiyem. Benim de son Roma seyahatimde seçim ettiğim bu alan Roma’da en fazla otelin bulunduğu yerlerin başında geliyor.

Roma Havalimanı Ulaşım Rehberi yazımızda detaylıca anlattığım gibi havaalanından büyük kasaba merkezine ulaşımda en sık kullanılan 2 vasıta “Leonardo Express” ve “Terravision” otobüsleri. Bu iki aracın merkezdeki son durağı ise Termini. Yani havaalanı otel arası ulaşım bu bölgede konaklayanlar için epeyce kolay.

Gar yanı olmasından dolayı alan daha fazla ucuz oteller ile adı anılsa da her bütçeye hitap edebilecek yüzlerce oteli bölgede bulabilirsiniz.. Hatta tam merkezdeki 3-4 yıldızlı otellere nazaran bu bölgedeki oteller hem daha kaliteli keza de fazla daha ucuz.

Termini çevresinin en olumsuz yönlerinden biri ise gece ilerleyen saatlerde gar dışındaki evsizler. İşin aslı son Roma seyahatim öncesinde araştırma yaparken bu bilgiyi okuduğumda sıkıntılı olmuştum fakat seyahatim esnasında nafile endişelendiğimi fark ettim. Bu konuda biz ailecek hiçbir can sıkıntısı yaşamadık.

Yine de kafam gizli olsun derseniz Termini’nin kuzey batısında kalan tesislere göz atabilirsiniz. Bu alan merkeze ve gezilecek yerlere daha yakın olduğu için birazcık daha güvenli sayılabilir. Hem çok pozitif geç saatlere kalmamayı düşünebilirsiniz.

Gezilecek Yerler

Bölgede gezilecek yer olarak yalnızca Santa Maria Maggiore Bazilikası bulunuyor. Kolezyum, Trevi Çeşmesi gibi popüler yerler 20 dakikalık yürüme mesafesinde bulunuyor.

Ulaşım

Termini, Roma metro ağının merkezi durumunda. 2 hattın kesişimi burası. Metro ile Vatikan gibi yerlere kolayca ulaşabilirsiniz. (Önemli anekdot: Metroda hırsızlık vb fazla yaygın, mutlaka tedbirli olun.)

Garın dışından kalkan belediye otobüsleri ise metronun gitmediği yerlere gelmek için ideal. Roma’daki üstü açık turistik otobüsler, yani hop on hop off otobüs turlarının başlangıç noktası tekrar burası. Merkezdeki yerlere yürüye yürüye gitmek ise böylece mümkün değil.

Eğer Roma’dan daha sonra benim yaptığım gibi Floransa, Milano ve Venedik gibi İtalya’nın diğer turistik şehirlerine süratli trenler ile gitmeyi planlıyorsanız trenlerin açılış noktası tekrar bu istasyon.

Özetle; “Roma’da nerede kalınır”, “uygun fiyatlı, ulaşım ağına yakın neresi var” diyenler için Termini’yi önerebilirim. Ben son seyahatimde bu bölgede kalmaktan yana hiçbir bağlı bıkkınlık yaşamadım. Aksine ulaşım ağının merkezinde olup, temiz ve nitelikli bir otele daha eksik para harcamak işime bile geldi.

Roma Termini Çevresindeki En Popüler Oteller

Roma'da nerede kalınırRoma'da nerede kalınır5★ Hotel NH Collection Palazzo Cinquecento

3★ Hotel Impero: (Puanı 8,1) İstasyona 300 metre uzaklıktaki otele yürüme mesafesindeki alımlılık merkezlerinin başında Kolezyum ve Roma Forumu geliyor.

3★ Hotel Nord Nuova Roma: (Puanı 8,6) Çağdaş unsurlarla zenginleştirilmiş kendine has atmosferiyle konuklarının beğenisini kazanan otel, Trevi Çeşmesi ve İspanyol Merdivenleri’ne 15 dakikalık yürüme mesafesinde.

4★ Augusta Lucilla Palace: (Puanı 8,5) 18. yüzyıldan kalma bir binada faaliyet bildiren konforlu otelin anında yanı başındaki metro istasyonu yoluyla kentin çoğu kayda değer noktasına rahatça ulaşabilirsiniz.

4★ The Hive Hotel: (Puanı 8,9) Santa Maria Maggiore Bazilikası ile aralarında 300 metre mesafe bulunan otel, çağdaş tarzda dekorasyona sahip geniş konaklama birimlerini bünyesinde barındırıyor.

5★ NH Collection Palazzo Cinquecento: (Puanı 8,7) Metro ve tren istasyonuna birkaç adım uzaklıktaki lüks tesiste, konfor seviyesi yüksek odalar ve fantastik kent manzarası sizleri bekliyor. 

Monti

Roma'da konaklama tarihi merkez MontiRoma'da konaklama tarihi merkez Monti

Rione I Monti ya da kısaca Monti bölgesi “Roma’da nerede kalınır, biraz tarihi bölgeye yakın bir yer olsun” diyenler için önerebileceğim bir yer. Bilhassa tarih severlerin bayılacağı bölge şehrin en eski mesken yeri.

Geçmişin “kırmızı lambalı bölgesi” bugün sıcacık ve taşlık sokaklarında yer alan trendy barları, restoranları, havalı butikleri ile şehrin popüler noktalarından. Diğer Taraftan burası tarihi merkeze nazaran epeyce ağırbaşlı yapıda.

Gezilecek Yerler

Kolezyum, Roma Forumu, Palatino Tepesi, Domus Aurea gibi kayda değer bölgeler bu bölgede yer alıyor. Bunun yanında Trevi Çeşmesi ve Pantheon gibi yapılara 15 dk yürüye yürüye ulaşabilirsiniz.

Ulaşım

Termini’den 15 dk yürüme mesafesinde yer alan bölgede “Colosseo” ve “Cavour” adında 2 metro durağı var. Bu duraklar üzerinden şehirde rahatça dolaşabilirsiniz.

Eğer siz de ilk kez Kolezyum gibi tarihi yapılara yakın bir konumda kalıp, şehrin tarihi dokusunu doyasıya yaşamak, bunun yanında bölgedeki metro duraklarını kullanarak şehir halkı içinde rahatça gezinmek isterseniz Monti’deki otellerden birini seçebilirsiniz.

Roma Monti’deki En Popüler Oteller

Roma'da konaklamaRoma'da konaklama4★ FH55 Grand Hotel Palatino

3★ Princeps Boutique Hotel: (Puanı 9,2) Santa Maria Maggiore’nin bütün karşısında bulunan otel, gezginlere çağdaş tarzda ve geniş hareket alanına sahip odalar sunuyor.

3★ Condominio Monti Boutique Hotel: (Puan 9,2) Via Dei Serpenti üzerindeki otel, Kolezyum’a yakın mesafede konaklamak isteyenler için ideal seçenekler aralarında.

4★ Exe International Palace: (Puanı 8,2) Opera Binası’nın bütün karşı yer alan otel; Termini, İspanyol Merdivenleri ve Trevi Çeşmesi’ne yürüme mesafesinde olduğundan yoğun ilgi görüyor. 

4★ FH55 Grand Hotel Palatino: (Puanı 8,5) Otel ile Kolezyum arasındaki uzaklık yürüyerek yaklaşık 5-6 dakika aşılabiliyor. Ayrıca pazarları ve ırksa restoranları ile meşhur Esquilino, metroyla bir durak uzaklıkta yer alıyor.

5★ Roma Luxus Hotel: (Puanı 8,6) Roma Forumu’na 300, Piazza Venezia’ya ise 400 metre mesafedeki otel, bünyesinde barındırdığı geniş ve konforlu odalar sayesinde gezginleri kendisine çekiyor.

Via Veneto & İspanyol Merdivenleri

Via Veneto bölgesi Roma'da konaklamaVia Veneto bölgesi Roma'da konaklama

Roma’nın en zarif yerleşim yerlerinden olan Via Veneto ile çevresindeki İspanyol Merdivenleri’nin olduğu bölge Roma’da nerede kalınır diyenler için bir sonraki tavsiyem. Şehir merkezinin kuzeyinde yer alan bu bölge bilhassa 4-5 yıldızlı, nitelikli otellere ev sahipliği yapıyor. Ast yerinde fiyatlı oteller de bulmak muhtemel.

1950 ve 60’lı yıllarda dönemin ünlüleri, politikacıları ve film yıldızlarının sık sık gidilen yer noktası olan Via Veneto günümüzde alışveriş ve yemek yemek tutkunlarının gözde bölgelerinden.

Gezilecek Yerler

İspanyol Merdivenleri, Popolo Meydanı, Villa Borghese bölgede yer alıyor. Başkaca Trevi Çeşmesi ve Pantheon’a yürüyerek kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Ulaşım

Bölgede bulunan “Spagna” ve “Barberini” metro durakları üzerinden şehirde rahatça gezebilirsiniz. Benzer şekilde otobüs hatları da ulaşımınızı kolaylaştıracaktır.

Eğer tarihi merkez kalabalığından birazcık uzaktan fakat gezilecek yerlere ve metro ile Termini’ye yakın, lüks ve nitelikli tesislerin yer aldığı hoş bir bölgede kalmak isterseniz “Roma’da nerede kalınır” sorusunun sizin için cevabı Via Veneto çevresi olabilir.

Via Veneto Çevresindeki En Popüler Oteller

Roma'da alışveriş caddelerine yakın konaklamaRoma'da alışveriş caddelerine yakın konaklama4★ Hotel Imperiale

3★ Hotel Alexandra: (Puanı 8,3) 1910’dan beri faaliyette olan otel, zarif mobilyalarla süslü konforlu odalarda konaklamak isteyen gezginler kadar tercih ediliyor. Üstelik merkezi konumu, birçok amblem yapıya ulaşımı ciddi oranda kolaylaştırıyor.

4★ Hotel Imperiale: (Puanı 8,1) Metro’nun A hattı ile benzer istasyonun yanı başındaki otel, alışveriş tutkunlarının gözünde ayrı bir yere sahip olan Via Veneto’da yer alıyor.

5★ Hotel Splendide Royal: (Puanı 8,9) 19. yüzyılda manastır olarak kullanılan bir yapıda konaklama fikri sizi heyecanlandırıyorsa, seçim hakkınızı Via Veneto ile Villa Borghese arasında konumlanan bu otelden yanlamasına kullanabilirsiniz.

Trastevere

Roma'da konaklama Trastevere bölgesiRoma'da konaklama Trastevere bölgesi

Roma’da nerede kalınır diyenler için sıradaki tavsiyem sözcük anlamı olarak “Tiber’in ötesi” anlamına gelen ve nehrin batı tarafında yer alan Trastevere bölgesi.

Geçmişle günümüze Roma’nın ruhunu en güzel deneyimleyebileceğiniz bu bölgenin en kayda değer özelliği Roma gece hayatını en hoş yaşayabileceğiniz yer olması. Ziyafet mekanları haricen bölgenin bütün fotoğraflık meydan ile sıcacık ve taşlık hoş sokaklarında birbirinden güzel kafe ve restoranlar, butikler de bulabilirsiniz.

Geçmişin işçi sınıfına ev sahipliği yapan Trastevere günümüzde şehrin en bohem, stil ama eğlenceli bölgesi. Özellikle Piazza di Santa Meydanı akşam ilerleyen saatlerde gençlerin yiyip içip eğlendikleri yer halini alıyor. Tabi bir takım noktalarda bu gürültü ve kalabalık sizin için dezavantaj olabilir.

Bölgedeki oteller merkeze nazaran çok daha yerinde fiyatlı olabiliyor. Ast oteller haricen hostel ve kiralık evlerin çoğunlukta olması bu duruma en kayda değer etkenlerden.

Gezilecek Yerler

Vatikan’ın güney tarafında bulunan bölgede gezip görebileceğiniz fazla pozitif popüler yer yok açıkçası. Ama bölgenin sahip olduğu hava başlı başlı çevrede ziyarete gitmek için bir sebep.

Ulaşım

Trastevere’de konaklamanın getirdiği en büyük dezavantaj olur ya de bölgenin sahip olduğu konumu. Bölgede herhangi bir metro durağı değil. Merkezdeki popüler yerlere gitmek için otobüs, tramvay veya taksi kullanmanız gerekiyor. Navona Meydanı ve çevresine yürüye yürüye 20 dakika civarında ulaşabilirsiniz.

Özetle; eğer siz de Roma’nın orijinalliğini en çok korunan bölgesinde, gece hayatı ve eğlencenin merkezinde, birbirinden fotojenik cadde ve meydanların aralarında bulunan bir birinden hoş ve tarz kefe restoranlar arasında konaklamak isterseniz “Roma’da nerede kalınır” sorusunun cevabı sizin için “Trastereve bölgesi” olacaktır.

Trastevere’deki En Popüler Oteller

Roma'da nerede kalınır gece hayatı için en uygun bölgeRoma'da nerede kalınır gece hayatı için en uygun bölge4★ VOI Donna Camilla Savelli Hotel

3★ Casa Mia In Trastevere: (Puanı 9,4) Geniş ve pak odalarıyla konuklarının beğenisini şampiyon oteli, çoğu kıymetli eserin sergilendiği müzelere ev sahipliği yapan Vatikan’a yakınlığı sebebiyle seçim edebilirsiniz.

4★ VOI Donna Camilla Savelli Hotel: (Puanı 8,9) Otel, 17. yüzyıldan kalma tarihi bir binada misafirlerini ağırlıyor. Tesisin bulunduğu konumdan Vatikan’a yürüyerek 10 dakikada ulaşılabiliyor. 

5★ Villa Agrippina Gran Melia: (Puanı 8,6) Şık tasarıma sahip odalarıyla konuklarını hemen hemen büyüleyen lüks otel, Piazza Navona ve Campo de’ Fiori’ye 15 dakikalık yürüme mesafesinde faaliyet gösteriyor.

Vatikan & Prati

Roma Vatikan'a yakın konaklamaRoma Vatikan'a yakın konaklama

Katolikler için büyük öneme sahip olan Vatikan fiilen teorik olarak Dünyanın en ufak kent devletinden biri. Kendi bayrağı, ordusu olan bu ülke Roma sınırları içerisinde, şehrin batısına yer alıyor. Vatikan’ın anında yanına ise Prati var.

Vatikan küçücük bir yer, içinde konaklama şansınız zaten yok fakat buraya yakın konumda yer alan yerleri tercih edebilirsiniz. Her ne kadar Vatikan ve çevresini ben Roma’da nerede kalınır rehberime dahil etsem de kanımca konaklama için öğüt etmem. Ayrıca fiyatlar çok yüksek hem de gündüzleri alan çok hareketli.

Vatikan’ın anında yanına yer alan Prati ise Vatikan’a tarafından ayrıca daha eksik topluluk hem daha idareli hem de kendine özgü havaya sahip. Alan Roma’da nerede kalınır rehberimizdeki tanıttığım yerlerin tersine geniş bulvarları ile daha çok Paris havasında.

Bilhassa Via Cola di Rienzo Caddesi çevresinde yer alan restoranlar ve dükkanlar ile bölge gündüzleri çok hareketli olsa da geceleri epeyce sakin. Hem Vatikan ziyaretlerine sabahleyin erkenden başlamak istiyorsanız veya bölgede zaman aşmak istiyorsanız Prati’de kalmak avantajlı olabilir yahut merkezdeki yerleri tercih edebilirsiniz.

Gezilecek Yerler

Bölgedeki en popüler gezi noktaları aralarında Vatikan Müzeleri (Sistine Şapeli), Aziz Petrus Bazilikası ve Castel San’t Angelo bulunuyor.

Ulaşım

“Cipro”, “Ottaviano” ve “Lepanto” metro durakları üzerinden Termini ve yolculuk noktalarına zahmetsizce ulaşabilirsiniz. Yan belediye otobüsleri ve taksiler de alternatifler aralarında. Vatikan dışarıya yürüye yürüye önemli yerlere varmak ise sıkıntılı.

Vatikan & Prati’deki En Popüler Oteller

Roma'da konaklama Vatikan otelleriRoma'da konaklama Vatikan otelleri4★ NH Collection Roma Giustiniano

3★ Hotel San Valentino: (Puanı 8,2) Lepanto metro durağına 2 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan otel Prati bölgesinde idareli konaklama arayanlar için ideal.

4★ Best Western Plus Hotel Spring House: (Puanı 8,8) Vatikan’ı çevreleyen surlara yakın konumdaki modern tasarımlı otel ile metro istasyonu arasındaki mesafeyi yürüyerek 5 dakikada aşabilirsiniz.

4★ NH Collection Roma Giustiniano: (Puanı 8,5) Vatikan’a 10 dakikalık yürüme mesafesindeki otelin odaları, rahatça hareket edebileceğiniz genişlikte. Diğer Taraftan bazıları, Aziz Petrus Bazilikası ve Castel Sant’Angelo manzaralı.

Roma’da ben hangi bölgede, hangi otelde kaldım?

Roma'da konaklama, otel tavsiyesiRoma'da konaklama, otel tavsiyesi

Ben Roma’ya son olarak ailecek yaptığımız İtalya turu esnasında gittim. Ülke içindeki şehir halkı geçişlerimizi trenler ile yaptığımız için çoğunlukla otellerimizi gar çevresinden seçim etmeye çalıştık. Bu yüzden Roma’da da tercihimizi Termini bölgesindeki otellerden yandan kullandık.

Otel olarak da seçimimizi Booking.com’da yaklaşık 4000 ziyaretçi değerlendirmesi sonucunda 10 üzerinden 8,6 gibi bir puana sahip olan 4 yıldızlı Augusta Lucilla Palace adlı otelden yaptık ve çoğunlukla memnun kaldık. (Otele ait rezervasyon belgesini çözümlemek isterseniz tıklayın.)

Otelin en büyük artısı sahip olduğu konumu. Merkez tren istasyonuna 5 dk yürüme mesafesindeki tesis havalimanı ile kent içi ulaşım konusunda büyük refah sunuyor.

Gerek havaalanından şehir halkı merkezine bu arada gerekse de metro, belediye ve turistik otobüs kullanırken çok rahat edersiniz. Hatta birçok yere yürüye yürüye gitmek de mümkün.

Otelin bir diğer artısı ise sahip olduğu fiyatı. Roma’daki en iyi fiyat/performans oranına sahip tesislerden olan Augusta Lucilla Palace otelinde biz ilkbahar döneminde konakladık ve otele kahvaltı dahil, bedava iptal seçeneği ile gecelik 148 Euro gibi bir sayı ödedik.

Bağlı bu sayı sezona tarafından fazla değişken. Örneğin Roma’da nerede kalınır yazısını hazırlarken göz attığımda Ocak ayı için benzer otelde 69 Euro gibi rakamlara oda bulabildim.

Otelin odaları klasik Roma otel odaları gibi biraz minik olsa da fiyat performans bakımından da fazla hoş bir tesis. Kahvaltısı ise bana kadar yeterliydi. sonuç olarak Roma’ya her yerde gidecek olsam ilk göz atacağım otellerin başında burası gelir.

Roma’da Şehir İçi Ulaşım

Roma'da konaklama şehir içi ulaşımRoma'da konaklama şehir içi ulaşım

Roma’da nerede kalınır rehberi her tarafında şehirde konaklama yapabileceğiniz  önemli bölgeler hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştım. Bölgelerden bahsedip de şehir halkı içi ulaşımdan bahsetmeden aşmak olmaz.

Termini: Tepede de bahsettiğim gibi Termini yani merkez istasyon kent ulaşımın kalbi. Havaalanı bağlantıları, öteki İtalyan şehirlerine tren seferleri buradan yapılıyor. Metronun kesişim yeri, hop on hop off otobüslerin başlangıç noktası.

Metro: Diğer Avrupa şehirleri değin gelişmiş olmasa da Roma’da da minik bir metro hattı var. Metro merkezde maalesef gezilecek yerlerin yakınından fazla geçmiyor. Eğer metroyu sık kullanacaksanız Termini, Kolezyum, Spagna gibi duraklara yakın bölgeleri seçim edebilirsiniz.

Otobüs: Metronun gitmediği yerlere ulaşmanın en basit yolu belediye otobüslerini göstermek. Bilhassa yurt haricen cep telefonunuz ile internete girecekseniz harita uygulamalarını kullanarak bulunduğunuz yerden gitmek istediğiniz yerlere hangi otobüslerin gittiğini kolayca öğrenebilirsiniz.

Bunlar dışarıda Roma ulaşımında; hop on hop off (turistik üstü açık) otobüsler, taksiler, tramvaylar çoğu kez kullanılıyor.

Roma Otel Fiyatları ve Rezervasyon

Booking.com

Roma yıl her tarafında milyonlarca ziyaretçiyi ağırlasa da otel fiyatları Paris, Amsterdam ve Barselona gibi diğer turistik şehirlere nazaran çok daha akılcı seviyelerde. Alt otellerin gecelik oda fiyatları, tesisin sahip olduğu konuma, ziyaretçi değerlendirme puanına ve sunduğu hizmete ast olarak değişiyor.

Roma’da nerede kalınır yazımız her tarafında belirttiğim gibi Termini ve çevresinde otel fiyatları biraz daha mantıklı seviyelerdeyken Tarihi şehir halkı merkezinde fiyatlar fazla daha yüksek olabiliyor.

Ama şehirde, çift şahsiyet oda için  gecelik orta şeker, merkezi ve pak bir otel için 75-125 Euro fiyat aralığında bütçe ayırmanız gerekebilir. Ast bu fiyatlar sezona göre birazcık artıp azalabilir. Eğer konaklama bütçenizi yüksek tutabilirseniz 160-170 Euro’dan itibaren fazla daha kaliteli ve merkezi oteller bulabilirsiniz.

Vergi: Booking.com vb ortamlardan yapacağınız rezervasyonlara çoğunlukla %10 KDV dahilken gecelik birey başı 6 Euro büyük kasaba vergisi hariç oluyor. Büyük Kasaba vergisini otelde ödüyorsunuz bu nedenle yanınızda ona tarafından nakit bulundurmak isteyebilirsiniz.

Kahvaltı: Roma’daki 3, 4, 5 yıldızlı otellerin kahvaltıları bizim damak tadımıza yerinde. En azından en kolay tesislerde bile haşlanmış yumurta, kızartmış ekmek, reçel vb bulunabiliyor.

Eğer konaklama fiyatınıza kahvaltı dahil değilse otellerin kalitelisine göre birey başı jurnal 5-15 Euro arası kahvaltı bedeli ödemenizi istenebilir. bu nedenle otelinizi kahvaltı dahil şekilde yaparsanız sizin için daha karlı olabilir.

Rezervasyon: Roma’da nerede kalınır rehberimizin en önemli konularından bir tanesi otel rezervasyonu. Büyük hevesle hazırlanıp para harcayacağınız tatilinizin hiçbir aşamasında sorun yaşamak istemezsiniz, hele ancak konu otel rezervasyonu olunda.

Ben kendi seyahatlerimde otel rezervasyonumu internetin en meşhur ve güvenilir rezervasyon sitesi olan Booking.com üzerinden yapıyorum. Booking.com üzerinden yapacağınız rezervasyonlarda otel ödemenizi dilerseniz otelde yapabilirsiniz.

Planlarınızda yaşanabilecek herhangi bir değişimde ise konaklama seçiminize tabi olarak rezervasyonunuza 24 saat kalana değin bedava iptal şansınız var. Booking.com’da bulunan bütün Roma otellerine göz atmak için tıklayın.

Özetle Roma’da Nerede Kalınır?

Roma'da nerede kalınırRoma'da nerede kalınır

Özetlemek gerekirse, Roma’da konaklama için birbirinden hoş ve güvenli 6 alan arasından seçiminizi yapabilirsiniz. İtalya’nın başkentine ilk defa seyahat edecekseniz, gezilecek yerler açısından bir hayli zengin profile sahip olan Centro Storico’da konaklayabilirsiniz. Tarihi şehir merkezinde yapılabilecek aktiviteler de epeyce artı.

Termini Çevresi & Esquilino ise gerek uygun fiyatlı otellere ev sahipliği yapmaları gerekse de ulaşım açısından sunduğu farklı olanaklarla gezginlerin uzun zamandır gözde konaklama bölgeleri aralarında yer alıyor. Çocuklu aileler için ideal yapıdaki Monti, genelde sakin atmosferden hoşlananların ilgisini çekiyor. Tarihi dokusuysa kelimenin bütün anlamıyla göz kamaştırıyor.

Via Veneto & İspanyol Merdivenleri çevresi, üst düzey tatil deneyimi yaşamaktan hoşlananlar için kentteki en ideal bölge. Alışveriş ve yeme-içme olanakları aslında de kendinizi özel hissetmenizi sağlayacak cinsten.

Trastevere, Roma’ya özgü bütün detayları bünyesinde barındırmasıyla tanınıyor. Alan hem kentin gece hayatının kalbinin attığı yer olarak anılıyor. Eğlenceden fazla kentin kültürel birikimini tanımayı amaçlıyorsanız, Prati otelleri arasından seçiminizi yapabilirsiniz. Bu Nedenle dilediğiniz an Vatikan’ı ziyaret edebilirsiniz.

Alan araştırmasıyla vakit kaybetmeden ilk elden otel seçimine aşmak isteyenlere, idareli fiyatlı seçenekler olarak 3★ Hotel Smeraldo, Hotel Impero ve Princeps Boutique Hotel’i önerebilirim.

Hizmet kalitesinin azıcık daha yüksek olduğu otellerde konaklamaya niyetliyseniz, tercih aşamasında 4★ Eitch Borromini Palazzo Pamphilj, The Hive Hotel ve NH Collection Roma Giustiniano’ya öncelik verebilirsiniz.

Rüya gibi bir konaklama deneyimi yaşamayı hedeflediyseniz, bu durumda seçiminizi 5★ Singer Palace Hotel, NH Collection Palazzo Cinquecento ya da Roma Luxus Hotel arasından yapabilirsiniz.

Roma seyahatiniz baştan başa ihtiyacınız olabilecek tüm diğer kayda değer bilgileri şu yazılarımızda da bulabilirsiniz;

Roma yolculuk rehberiRoma’da ne yapılır?Roma’dan ne alınır?Roma’da ne yenir?

Roma’da Nerede Kalınır? Sık Sık Sorulan Sorular

Roma’ya başta gidecekler nerede kalmalı?

Centro Storico yani Tarihi Kent Merkezi, Roma’ya öncelikle gidenler için epeyce uygun.

Roma’da en ucuz nerede kalınır?

Termini çevresinde bulunan oteller diğer bölgelere nazaran daha ekonomik. Emniyet nedeni ile otel seçiminizi garın kuzey tarafından yana kullanın.

Roma’da gece hayatı için nerede kalmalı?

Trastevere bölgesi önceliği gece hayatı olan gezginler için oldukça uygun. Lakin ulaşım noktasında azıcık tedirgin bir yer olduğunu unutmayın.

Roma’da alışveriş için nerede kalınır?

Via Veneto, Via dei Condotti, Via del Corso, şehirdeki en popüler alışveriş caddelerinden. Otelinizi bu noktalara yakın seçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir