Roma’dan Ne Alınır? & En Güzel Hediye Seçenekleri

Roma’dan Ne Alınır? & En Güzel Hediye Seçenekleri

Roma'dan ne alınır rehberi
İçindekiler

Roma’dan Ne Alınır?Gıda & Gastronomi Ürünleri Şekerleme ve Tatlılar Şarap GiyimÇanta ve AyakkabıMücevher ve Takı Murano Camı Ürünleri Seramik Ürünler Hediyelik Eşyalar

Roma’dan ne alınır? İtalya’nın başkenti Roma alışveriş tutkunları için de bir nevi Cennet. Yeme içmeden moda ürünlerine kadar yelpaze çok geniş ve seçenekler de sınırsız.

Bunda ülkenin estetik algısının çok yüksek ve yaratıcılığının çok gelişmiş olmasının büyük payı var. Gerçekte ülkenin kendisi bir marka, yarattığı herhangi bir ürün gamındaki markalardan egemen olarak.

Doğrusu Roma’dan alınabilecek kişisel ya da hediyelik ürünleri iki grupta toplayabiliriz. İlki, tüm ülkenin son derece düşkün olduğu mutfak kültüründen besleniyor ve bunlar gıda ve içecek ürünleri.

İkincisi ise; yeniden bütün ülkenin yaratıcılık ve estetik yetkinliklerinin birleşiminden beslenen moda ve dekorasyon ürünleri. Bunların daha alçak kategorileri ise onlarca… Hadi başlayalım…

Roma’dan Ne Alınır?

Roma'dan ne alınır rehberi

Roma’dan ne alınır yazısında sizlere bu kentte kendinize veya sevdiklerinize hediye edebileceğiniz seçeneklerden bahsetmek istiyorum. İmkanlarınız ölçüsünde kendinize bir bütçe ayırın ve Roma’dan alışveriş yapmadan dönmeyin.

İtalya’nın başkenti Roma’dan kendinize ve sevdiklerinize satın alabileceğiniz en popüler hediyelikler:

Gıda & Gastronomi ÜrünleriŞekerleme ve TatlılarŞarapGiyimÇanta ve AyakkabıMücevher ve TakıMurano Camı ÜrünleriSeramik ÜrünlerHediyelik Eşyalar

Gıda & Gastronomi Ürünleri

Roma'dan ne alınır zeytinyağı

Yemeğe hemen hemen bir sanat gibi yakında olacak olan İtalyan kültürü bu alanda dünyanın en iyilerinden. Dahası İtalya’da üretilen yiyeceklerin büyük kısmı koruyucu maddeler de içermez, dolayısıyla uzun zaman muhafaza etmek mümkün olmasa da lezzetinden ve kalitesinden emin olabilirsiniz.

Ülkenin mutfağında kullanılan yiyeceklerin anında hepsini isterseniz kendinize isterseniz de hediyelik olarak sevdiklerinize alabilirsiniz. Peki bu ürünler arasında neler var?

Peynir İtalyan mutfağında derhal yeniden kullanılıyor. Başlangıçlarda, ana yemeklerin içinde ya da sos olarak hatta bazen yemekle tatlı aralarında bile.

Çeşitli bölgelere özgü Mozarella, Parmesan gibi onlarca değişiklik peynirleri olması da bir diğer alımlılık. Damak tadınıza yerinde bir seçenek mutlaka bulacaksınız.

Zeytin de İtalya’da yoğun olarak yetiştirilen bitkilerden. Dolayısıyla sade ya da farklı aromalarda (biberiyeli, fesleğenli gibi) zeytinyağları Roma’dan ne alınır diye düşünenler için leziz bir alternatif.

Bir de tabii Balzamik sirke, güneşte kurutulmuş domatesler, kurutulmuş et ürünleri de Roma’da bulabileceğiniz leziz alışveriş seçeneklerinden.

Roma’dan yiyecek almanın bir başka avantajı da seyahate uygun paketlerde, farklı boylarda satılması. Dolayısıyla bütçenize uygun bir seçenek bulamamanız olası değil.

Roma’nın derhal her yerinde bu stil ürünleri bulabilmekle birlikte ben size Trastevere’deki küçük dükkanları öneririm. Daha az turistik ve daha çok yerlilere hitap ediyor.

Şekerleme ve Tatlılar

Roma'dan ne alınır şekerleme

Roma’dan ne alınır diye düşünürken bonbon ve tatlı seçeneklerini elemeyin. Ülkenin hemencecik her bölgesinin mutfağında tatlılar manâlı yer tutarken bunun başkenti de aslında Roma.

Badem, fındık, ceviz gibi malzemelerin bal ya da çikolatayla tatlandırılmışı olan Pangiallo, bunun bir yarı oysa çikolata ve nebati ürünlerle lezzetlendirilmişi Panpepato, antik Roma döneminden kalan bir bonbon Mostaccioli ve fıstık, badem ile çikolatanın lezzetli karışımı Torrone Romano bulabileceğiniz en nefis şekerlemelerden.

Bu ürünlerin en tazelerini bulabileceğiniz adres olarak Trastevere’deki 1925 yılından beri hizmet veren Valzani’yi öneririm.

(Adres: Via del Moro, 37 a/b. Pazartesi ve Salı hariç her gün 10:00 – 19:00 arası açık.)

Şarap

Roma'dan ne alınır şarap

Dünyanın en önemli şarap ihracatçılarından biri olmasına da sebep, İtalyan şarapları son derece geniş bir yelpazede çeşitlilik sunuyor. Bu şaraplar şayet fazla yüksek adetlerde üretilmiyor ama onlarca bambaşka üzüm çeşidi, aroma, nitelikli ve varlıklı bir içerikle daha butik elde ediliyor.

Ülkenin her yeri farklı bir üzüm ve şarap çeşidi sunsa da Roma’ya en yakın Castelli Romani üzümleriyle üretilen şaraplar da Roma’dan ne alınır diye düşünenler için son derece özgün bir seçenek.

Fakat Roma’dasınız diye ille de Roma şarabı olmak zorunda değilsiniz. Toskana, Sardinya veya Puglia Bölgeleri’nin şaraplarını da hemencecik tekrar bulabilirsiniz.

Şarap alışverişi için herhangi bir süpermarkete artan bir şekilde tercih yapabilirsiniz ve fiyatlar 5 Euro seviyesinden başlıyor. Ama birazcık da veri alarak bilinçli bir seçim yapmak isterseniz Piazza del Popolo’daki Buccone’ye gitmenizi öneririm.

(Adres: Via di Ripetta, 19 – 20. Her gün 09:00 – 20:30 arası (hafta sonu 23:30’a dek açık.)

Giyim

Roma hediyelik eşya giyim kıyafet

Hazır giyimin kendi içinde 3 daha alçak kategorisi var, onlar da; high-end markalar (Giorgio Armani, Alberta Ferretti, Ferré, Dolce & Gabbana gibi), küçük tasarımcı butikleri ve zincir mağazalar dersek, İtalya her üçünde de dünya sıralamasında en üstlerde yer alır.

Dolayısıyla Roma’dan ne alınır diye düşünürken giyim ürünlerini listenin en üstteki sıralarına koyabilirsiniz. Fakat açıklıkla belirtmem lüzumlu fakat giyim ürünlerini burada çok ucuz fiyatlara bulmanız azıcık kuvvet.

Son dönemdeki Euro kur artışı da eklenince daha da güç. Ancak özellikle minik tasarımcı butikleri hem daha yerinde fiyatlı ayrıca de sizden başka kimsenin üzerinde göremeyeceğiniz eşsiz seçenekleri bulabilmeniz için birebir.

Burada bir bir mağaza ismi vermiyorum fakat bu konuda çok daha ayrıntılı bilgileri Roma’da nereden alışveriş yapılır yazımda okuyabilirsiniz.

Çanta ve Ayakkabı

Roma hediyelik eşya çanta ayakkabı

İtalyan ayakkabıları dünyada birincil sıralarda yok, bir numara. Kalite ve şıklığın hatasız bir karışımı olan pabuç ve çantalar görece fiyatı yüksek olmakla birlikte ülkemizde bulabileceğiniz aynı kalitede pabuç ve çantalarla kıyaslandığında hala daha uygun fiyatlı kalıyor.

Dolayısıyla eğer ayakkabı ve çantaya ayırabileceğiniz bit bütçe varsa, Roma’dan bu ürünleri almadan dönmeyin. Son derece kaliteli ürünleri Türkiye’de bulabileceğinizden fazla daha pozitif seçenekle bir arada göreceksiniz.

Roma’da ayakkabı ve çanta alışverişi için gitmeniz gereken adresler ise Via Condotti, Via Borgognona veya Via del Corso gibi İspanyol Merdivenleri çevresindeki caddeler.

 

Benim size önerim ise; Via Frattina’daki Andrea Fabiani nitelikli ürünleri son derece uygun fiyatlara bulabileceğiniz, binlerce farklı modele sahip bir mağaza.

Mücevher ve Takı

Roma'dan ne alınır takı mücevher aksesuar

Hazırlanmış giyim ve ayakkabıyı tamamlayan aksesuarlar da Roma’da bulabileceğiniz eşsiz kişisel veya hediyelik ürünlerden.

Bulgari gibi high-end mücevher markalarından daha uygun fiyatlı oysa benzer derecede kaliteli aksesuarları bulabileceğiniz tasarımcı butiklerine değin seçenekler de sonsuz.

Roma’da aksesuarı yalnızca altın ve gümüş özelinde değil, yarı değerli metaller ve hatta değersiz metaller ve taşlardan ama dünyanın en kabiliyetli tasarımcıları tarafından yaratılmış ürünler olarak da bulabilirsiniz.

Mücevher ve takı alışverişi için de en ideal bölge İspanyol Merdivenleri ve çevresi olup size önerim Galleria Alberto Sordi’de bulunan Lanetti Mağazası.

Murano Camı Ürünleri

Roma hediyelik eşya murano camı

Murano Camı fiilen Venedik’e özgü bir mahsul olsa da Roma’da da yaygın olarak bulmak muhtemel. Eğer uzun bir İtalya seyahati yapmıyor, sadece Roma’yı ziyaret ediyorsanız ve bu zarif cam işçiliğinin hayranıysanız Roma’dan ne alınır sorunuzun cevabı hazır.

Fakat Roma’da böylece çok taklit Murano Camı ürünü de var, dolayısıyla olmak istediğiniz ürünlerin orjinalliğinden kesin almak için sertifikası olup olmadığını sormalısınız.

Seramik Ürünler

Roma'dan ne alınır seramik

El boyaması seramik eşyalar da Roma’dan ne alınır diye düşünenler için eşsiz bir seçenek. Her ne kadar bu ürünlerin orijini Toskana, Umbria, Sicilya gibi bölgeler olsa da Roma’da hepsini bir arada bulabilir ve zevkinize en uyanları satın alabilirsiniz.

Tabaklar, çaydanlıklar, kaseler, kaşık ve kavanozlar gibi el işçiliği seramik ürünlerin tekrar el işçiliğiyle boyanarak sıra dışı ve eşsiz tasarımlarla satışa sunulduğu Roma’da hem bütçenize keza de beğeninize uygun seçenekler bulamamanız olası yok.

Bu tarz seramik ürünleri Roma’nın hemen her uygun bulmanız muhtemel fakat ben size Piazza Navona’daki L’Artigianato’yu nasihat ederim. Öbür bölgelerden, farklı yerel sanatçıların el işçiliği ürünleri yerinde fiyatlarla satılıyor fakat elbette azıcık turistik.

(Adres: No:84 Piazza Navona. 09:30 – 20:00)

Hediyelik Eşyalar

Roma hediyelik eşya magnet, kupa tshirt, anahtarlık

Ilk Olarak magnet elde etmek üzere bardaklar, kupalar, fincan ya da shot bardakları, küçük tepsiler, cüzdanlar, Venedik maskeleri gibi binlerce küçük hediyelik eşya da Roma’dan alabilecekleriniz aralarında. Bundan Başka öteki seçeneklere tarafından de çok daha bütçe dostu.

Bu tarz ürünlerin fiyatları 2–3 Euro seviyelerinden başlayarak artıyor ancak hiçbir süre fazla yüksek fiyatlara ulaşmıyor. öte taraftan küçük hediyelik eşyaların, istisnalar olsa da, büyük çoğunluğunun Çin’de üretildiğini belirtmem lüzumlu. Başka bir deyişle, Çin işi bir ürünü Roma’dan almış olacaksınız.

Bu stil hediyelik eşyalar için özel bir adres belirtmeme lüzum yok. Vatikan çevresi, Piazza Navona, Pantheon, Trevi Çeşmesi, Kolezyum çevresi hediyelik eşya satan yüzlerce dükkanla dolu. Zevkle gezin…

Son olarak; Roma’da gezip görülecek yerlerle ilgili ayrıntılı bilgi ve fotoğrafları Roma gezilecek yerler, şehirde konaklama ve otel tavsiyeleri ile ilgili bilgileri ise Roma’da nerede kalınır başlıklı yazılarımda bulabilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bahçelievler escort İstanbul escort beylikdüzü escort avcılar escort esenyurt escort beylikdüzü escort ataşehir escort şişli escort ankara escort bayan