Sinema salonlarına verilecek destekte başvuru şartları yumuşatıldı

Sinema salonlarına verilecek destekte başvuru şartları yumuşatıldı

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya kadar; sinema salonu işletmecilerinin pandemi döneminde yaşadıkları sorunların aşılması amacıyla ‘Sinema Sektörünün Desteklenmesi Hakkında Yönetmelik’te değiştirme yapıldı. Bu kapsamda, sinema salonlarına verilecek desteğin dilekçe şartları ve ödeme koşulları yumuşatıldı. Başvuru Formu aşamasında istenen koltuk sayısı ve seans gösterim sınırları düşürülürken, takviye ödemeleri daha etkin hale getirildi.

12 OLAN FİLM GÖSTERİM ŞARTI 6’YA İNDİRİLDİ

Bu itibarla; daha önce bir sene içerisinde 12 olan film gösterim şartı 6’ya indirilerek, sinema salonu işletmecilerinin destekten daha kısa sürede faydalanabilmeleri sağlandı. diğer taraftan, destek uygulama şartı olan ’60 koltukluk sinema kapasitesi’ ’50’ olarak değiştirilerek daha artı sinema salonunun destekten faydalanabilmesinin önü açıldı. Yapılan değişim ile takviye tutarının yarısının defaten ödenebilmesi hüküm altına alınarak sinema salonlarının kapalı olduğu dönemde de destekten faydalanmasına imkân sağlandı. Destekler bugüne kadar desteğe ilişkin gösterim yükümlülüklerinin yerine getirilmesinden sonradan aylık dönemler halinde ödeniyordu. 

Hem bakanlıkça bahşedilen ve dilimler halinde ödenen ‘ilk uzun metrajlı kurgu film yapım’, ‘uzun metrajlı sinema film yapım’, ‘ortak yapım’, ‘çekim sonrası’, ‘dağıtım ve tanıtım’ destek türlerinde yardım tutarının tamamının tek seferde ödenebilmesine olanak tanındı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir