Sinovac şirketi web sitesine Türkiye’den erişimi engelledi

Sinovac şirketi web sitesine Türkiye’den erişimi engelledi

Sıhhat Bakanlığı’nın koronavirüs aşısı satın aldığı Çinli Sinovac şirketi’nin sinovac.com adresli internet sitesine Türkiye’den erişimleri engellendi.

Şirketin internet sitesine giriş gerçekleştirmek isteyen kullanıcıları, “IP adresinizin bu web sitesini ziyaret etmesine izin verilmiyor!” iletisi karşılıyor. Siteye VPN ile girmek muhtemel. Benzer siteye başkan bir ülkede girilebiliyor.

Konuyu gündeme getiren Habertürk yazarı Fatih Altaylı köşesinde şunları dile getirdi:

“Türkiye’de aşıları yapılmaya başlanan Sinovac’ın internet sitesine girip, hem Türkiye’deki durumla ilgili neler duyurduklarını, keza de evre 3 çalışmaları yürütülen diğer ülkelerdeki (Endonezya ve Brezilya) son gelişmeleri öğrenmek istedim. Ama fazla acayip bir durumla karşılaştım. Sinovac, acilen aşılarını uygulayan tek ülke olan Türkiye’ye sitesinin internet erişimini engellemişti. Şaka yapmıyorum.

Sinovac’ın devlete ait internet sitesi olan Sinovac.com adresine girdiğiniz süre karşınıza “Your ip is anekdot allowed to visit this website” yazısı çıkıyordu. Yani bu internet sitesi sizin ip adresinizin erişimine kapalıdır yanıtı veriliyordu.


 

(Yine bu firmaya ait olduğunu umduğum sinovacbio.com adresine girdiğim zaman ise firmanın Covid-19’a karşı aşı ürettiği ile ilgili bir bilgiye rastlayamadım. Sadece R and D bölümünde corona aşısı üretme çalışmaları vardır diye tek satır var.)

En kayda değer ürünü şu anda yalnızca Türkiye’de kullanılan bir firma, internet adresini Türkiye’den erişime niye kapar?

Illaki firmanın Türkiye distribütörü bir yanıt verecektir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir