Skandal ortaya çıktı! WhatsApp gruplarında karar veriyorlar

Skandal ortaya çıktı! WhatsApp gruplarında karar veriyorlar

Kokusu ve lezzetiyle ithal rakiplerini geride bırakan yerli muzun tadını, ‘tekel’ iddiaları kaçırdı. Bir Takım toptancıların, WhatsApp grupları kurarak, günlük fiyat belirlediklerine yönelik iddialar, Rekabet Kurumu’nun radarına girdi.

öte taraftan devletin son dönemlerde muz serası yatırımlarını yoğun olarak desteklemesine, üretimin son üç yılda ikiye katlanmasına karşın perakende fiyatların niçin bu çabalara paralel bir seyir izlemediğine karşın sorular da bu iddialar ışığında cevap buluyor gibi… İddia konusu teşebbüslerin, WhatsApp gruplarında ayrıca alış hem de satış fiyatına ilişkin sayı konuştuğu belirtiliyor.

Rekabet Kurumu kadar yapılan açıklamalarda, önceki gün ‘muz toptan ticaret teşebbüsleri’ne açılan soruşturma öne çıktı. Türkiye’nin en kayda değer yerli muz üreten bölgelerinden Mersin Bozyazı ve Anamur’da muz toptan ticareti ile faaliyet belirten teşebbüslerin 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’a aykırı hareket edip etmedikleri ilerleyen dönemde netlik kazanacak. Rekabet Kurulu ön araştırmasında, ihlalin tespitine karşın soruşturma açılmasına ‘bulguların önemli ve yeterli olduğu’ belirtildi.

Alanya/Gazipaşa/Manavgat ve Bozyazı/Anamur hattındaki üreticiler ve birliklerle konuştuk. Hakkında soruşturma yürütülen teşebbüslerin, ‘WhatsApp uygulaması üzerinden oluşturdukları birkaç grup vasıtasıyla haftalık, hatta çoğu süre jurnal iki taraflı fiyat’ belirledikleri iddiaları iletildi.

Hakkında soruşturma başlatılan 17 şirket ve 1 dernek, bölgedeki komisyoncu, sarartma/paketleme yapan büyük kaliteli firmalardan oluşuyor. Muz imal ve satışını yapanlar, bu şirketlerin ‘manipülasyon’ iddiasıyla denetlendiğini belirtiyor. İhlal edip etmedikleri belirlenecek 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesi de piyasaların, arz/istek dengesinin kontrolü, rekabeti bozma, engelleme amacı içeren ortak hareket ve bu kapsamda alım satım fiyatlarının belirlenmesini içeriyor.

Bölgedeki muz üreticilerinden edinilen bilgiye takriben, her hafta ya da kesin bir dönem yok, “Bugün şu fiyattan alalım” biçiminde yapılan jurnal paylaşımlar bile var. böylece hem arz istek dengesiyle oluşan fiyatların bozulduğu, keza de üreticilerin piyasanın dıştan belirlenen fiyatlara satış yerine getirmek durumunda bırakıldığı açıklama ediliyor. Yanı sıra minik çaplı muz tacirlerinin de bu piyasa koşullarından hasar gördüğü belirtiliyor.

Alanya Muz Üreticileri Birliği (Muzbir) Başkanı Mustafa Şenli, Bozyazı-Anamur bölgesindeki iki dernek altında bulunan firmaların kendi aralarında fiyat oluşturduklarını duyumunu aldıklarını söyledi. Şenli, şöyle devam etti:

“Alıcılar bu fiyatı oluşturuyorlar. Tüm üreticileri de uyması noktasında zorlama kurmuş oluyorlar. Emin fiyatın üstüne çıkmadan pazardan ürün temin etmeye yönelik bir hareket. Denetimler bir süredir sürdüğü için son iki aydır fiyat paylaşamıyorlar.

Bu sayede piyasa koşullarına kadar fiyatlar oluşmaya başladı. Yoksa bakıyorlardı, İstanbul, Ankara, İzmir’de muz kaça satılıyorsa kendi karlarını ekleyip, çiftçiye ona tarafından bir fiyat belirleyip, bunun üzerinden mülk almadan, tekel oluşturmaya karşın hareket ediyorlardı. Oradaki fiyat bizim Alanya’yı bile etkiliyor. Üreticiden daha ucuza alınması buradaki piyasayı da karıştırıyordu. Kendilerini belirli bir kar marjına endeksliyor. Ona tarafından fiyat veriyorlar. Yani düşük fiyattan aldıkları mahsul, tüketiciye de yansımıyor.”

 

Muzun kilo fiyatı marketlerde 10-12 lira arasında değişiyor. Yerli imalatçı bölgeler Anamur ve Alanya’da yeşil olarak 5.5 ile 6.20 lira arasında fiyatlara satılıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine tarafından, 2017’de 369 bin ton muz üretilirken, 2020’de bu miktar az daha ikiye katlanarak 728 bin ton oldu. TÜİK’in 2020 tahmini 680 bin ton iken, ortaya meydana çıkan üretim, tahminlerin üstünde gerçekleşmiş oldu.

Anamur Bozyazı Ziraat Odası Başkanı Ahmet Itibar Gümüş, muzla ilgilenen 150-200’ün üzerinde işletme olduğunu belirtirken, “Imalatçı istediği işletmeyle alım satım yapabilir durumda. Bu değin şirketin olduğu yerde bir araya gelerek rekabeti etkileyecek harekette bulunulabileceğini düşünmüyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir