SON DAKİKA: FAST’te işlem limiti artırıldı

SON DAKİKA: FAST'te işlem limiti artırıldı

Merkez Bankası’nın, l 7/24 anlık ödeme sistemi Fonların Hemen Olan ve Kesintisiz Transferi (FAST) Sistemi’nde üst sınır 1000 TL’ye çıkarıldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi;
“Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası iç kaynaklarınca geliştirilip işletilen ve 8 Ocak 2021 itibarıyla kullanıma açılan yeni nesil 7/24 anlık ödeme sistemi Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) Sistemi yoğun bir ilgi ile karşılanmış, bu kısa vakit içinde FAST üzerinden 9 milyon anlık ödeme gerçekleştirilmiştir.

Ödemelerin, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası (TCKN), telefon numarası ve e-posta adresi ile kolay ve süratli bir şekilde başlatılmasını sağlayan Kolay Adresleme Sisteminde belirtilen kullanıcı sayısı 5,3 milyona ulaşmıştır.

Bugün itibarıyla FAST Sisteminde işlem üstteki limiti 1.000 TL’ye yükseltilmiştir. FAST’ın ilerleyen dönemlerde daha yüksek limitlerle ve kullanıcı deneyimini artıracak karekodlu ödeme gibi yeni katma değerli servislerle birlikte çalışması muhtemel olabilecektir.

Ödemeler alanındaki temel daha aşağı yapıyı güçlendirecek bu gelişmelerin, yenilikçi mali teknolojilerin hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelmesini sağlayarak, dijital ekonomi hedefi doğrultusunda çok manâlı katkılarda bulunacağı değerlendirilmektedir.

Sisteme ilişkin daha ayrıntılı bilgiye ve tanıtım içeriğine https://fast.tcmb.gov.tr adresinden erişilebilmektedir.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir