SON DAKİKA: Ticaret Bakanlığı’ndan fahiş fiyat açıklaması

SON DAKİKA: Ticaret Bakanlığı'ndan fahiş fiyat açıklaması

Bakanlıktan yapılan açıklamaya tarafından, ilk önce gıda ve esas ihtiyaç maddeleri edinmek üzere piyasadaki fiyat gelişmeleri yakından takip ediliyor.

Ticaret Bakanlığına iletilen yurttaş başvuruları ve resen yapılan araştırmalar neticesinde özgür piyasa ekonomisine zarar vermeden gıda ve esas gereklilik ürünlerinde talep-istek dengesiyle uyuşmayan fiyat artışlarının tespiti amacıyla 81 ilde yer alan market, pazar yeri, çarşı ve toptancı hallerinde Bakanlık il müdürlükleri ve Denetim Başkanlığının katılımıyla denetimler gerçekleştirildi.

Bu kapsamda yalnızca son bir haftada 1674 işletme bazında 22 bin 535 ürün Bakanlıkça denetlendi.

Teftiş sonucu elde edilen tespitler Haksız Fiyat Değerleme Kurulu göre değerlendirilecek ve firmaların savunmalarının alınmasının arkasından hileli fiyat artışında bulunduğu saptama edilenler hakkında 10 bin 911 liradan 100 bin 910 liraya, stokçuluk faaliyetinde bulunduğu belirlenenlere ise 54 bin 555 liradan 545 bin 550 liraya varan yönetimle ilgili para cezası yaptırımı uygulanacak.

495 FİRMAYA TOPLAM 15,5 MİLYON LİRA CEZA 

ÖTE YANDAN, Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda Hak, Hazine ve Maliye, Sanayi ve Teknoloji ile Tarım ve Orman bakanlıkları, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) temsilcileriyle imalatçı ve tüketici örgütleri, perakende sektörü temsilcilerinden oluşan Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulunun dün gerçekleştirilen toplantısında, 120 firmaya 3 milyon 595 bin lira yönetimsel para cezası uygulanmasına karar verildi.

Kurul kadar bugüne değin 3 bin 386 dosya karara bağlanarak, yiyecek ve temel gereksinim maddelerinde fahiş fiyat artışı yaptığı değerlendirilen 495 firmaya toplam 15 milyon 480 bin lira yönetimsel para cezası uygulanması kararlaştırıldı.

Yapılan denetimler sonucu en çok sebze meyve ile ayçiçeği yağı, tavuk, yumurta ve un gibi esas gıda ürünlerinde fahiş fiyat artışı yapıldığı saptandı.

DENETİMLER KESİNTİSİZ DEVAM EDECEK

Bakanlık kadar yapılan çağrıyla birlikte, perakende sektörü, pazar yerleri, toptancı halleri, çarşı gibi satmak yapılan yerlerin yanı sıra yanına varılmaz pahada fiyat saptama edilen ürünler başta almak üzere, 81 ilde temel tüketim mallarının üreticilerine karşın denetimler de Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda Define ve Maliye, Tarım ve Orman, Sanayi ve Teknoloji bakanlıkları ile belediyelerde yer alan zabıta teşkilatının teftiş ve yoklama ekiplerince bugünden itibaren serbest piyasa ekonomisine hasar vermeden gerçekleştirilecek.

Yanına Varılmaz Pahada fiyat artışları ile stokçuluk eylemlerinin yakından takibi nedeniyle Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda denetimler aralıksız devam edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir