SON DAKİKA: VakıfBank’tan imalatçı ve ihracatçı firmalara 40 milyar liralık yeni kredi paketi

SON DAKİKA: VakıfBank'tan imalatçı ve ihracatçı firmalara 40 milyar liralık yeni kredi paketi

VakıfBank’tan yapılan açıklamaya tarafından, banka, Türkiye ekonomisine sağladığı katkılara “işletmelerimiz de ülkemiz de vakit kaybetmesin” anlayışıyla bir yenisini daha ekledi.

Üretim ve yatırım ortamını desteklemeyi ve istihdama katkı maddesi sağlamayı amaçlayan VakıfBank, imalat, ihracat ve ithal ikame amaçlı mahsul üretmek nedeniyle yatırım yapacak firmalar başta almak üzere stratejik öneme sahip sektörlerde etkinlik gösteren firmalara karşın yeni bir kredi paketi oluşturdu. 

Sektörde bir başlangıçta, “TCMB politika faiz oranına endeksli” şekilde kullandırılacak “Çıpa Kredisi” faiz oranı, TCMB politika faiz oranına emrindeki olarak aşağıda yönü olan değişecek. Hem kredi vadesi baştan başa yukarı yönlü bir faiz artışı da yapılmayacak.

“ÜRETİM VE YATIRIMLARA ARA VERİLMESİNİ İSTEMİYORUZ”

Açıklamada bankanın yeni ürününe ilişkin açıklamaları yer alan VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, geçmişte olduğu gibi bugün de layık üreten her kesimin yanında olduklarını bildirdi.

Ülkesine inanan, yerli üretimden vazgeçmeyen, ihracat hedeflerine katkı maddesi karşılayan firmaların kendileri için özel bir siklet taşıdığını vurgulayan Üstünsalih, “Özellikle salgın sürecinde üretime devam etmiş, bütün zorluklara karşın istihdamdan vazgeçmemiş işletmelerimizin her daim yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Üstünsalih, yeni kredi paketiyle imalatçılara da ihracatçılara da omuz vermeyi amaçladıklarını, firmaların üretimlerine ve yatırımlarına faizlerin düşmesini bekleyerek ara vermesini ve ülkenin zaman kaybetmesini istemediklerini istediklerinin altını çizdi..

“SEKTÖRDE BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”

VakıfBank Genel Müdürü Üstünsalih, yeni kredi paketinin TCMB politika faizine endeksli olarak kullandırılacağını ve TCMB politika faizi düştükçe, kredi faiz oranının da düşeceğini, kredinin bu yönüyle sektörde bir birincil olduğunu belirterek, şu bilgileri verdi:

“Ilk Olarak üretici ve ihracatçı firmalarımız almak üzere işletmelerin kullanımına sunacağımız yeni kredi paketimiz, 2 milyar dolar ve 25 milyar TL elde etmek üzere toplam 40 milyar TL büyüklüğünde olacak. TCMB politika faizine endeksli kredimizin başlangıç faiz oranını yıllık yüzde 17,75 olarak belirledik. Paketimiz 12 aydan başlayarak 72 aya değin vadeler içermekle birlikte firmalarımızın ihtiyaçları ve nakit akışına göre 1 yıla değin ödemesiz dönem uygulanabilecek.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir