Tahtadan yaptığı arabayla sürücülere rakip oldu

Tahtadan yaptığı arabayla sürücülere rakip oldu

Ünye’nin İpekyolu Mahallesi’nde yaşayan 42 yaşındaki Hüseyin Gümüş, çocuğuyla beraber köye her gittiğinde rampa aşağıda kaymak için 4 tekerlekli tahtadan otomobil yaptı. Her rampaya çıktığında yorulunca aklında motor fikrini canlandıran Gümüş, tahtadan olan arabulucu çeşitli malzemelerle toplayarak benzinliye çevirdi. Birçok denemesinin ardından tırpan motoru ve arkasından motosiklet motoruyla test sürüşleri yapan Gümüş, arabasını 4×4’e dönüştürmeyi amaçlıyor.

“Bir sonraki hedefim 4×4 araç yerine getirmek”

Tahta arabalara merakının oğluyla birlikte olduğunu ve beraber başardığını söyleyen Hüseyin Gümüş, “Bu hikayemiz köyde tahta arabayla başladı. Oğlumun yoğun ricası üzerine kendi çocukluğumdaki tahta arabalardan esinlenerek bu arabayı yaptım. Oğlum tahta araba ile rampa aşağı inip çıkarken sorun oluyordu. Sonrasında bu tahta arabayı geliştirmeyi amaçladım. Çizip planlayarak tahta arabaya tırpan motoru takarsak olacağını düşündük lakin hiç verim alamadık. Düz yolda biraz gitse de bunun da üstüne çıkmayı amaçladık. 3 tekerden 4 tekere çıkardık. Sonrasında daha sağlam kaynaklarla motor takıp daha iyi olması için çabaladık. Oğlumla birlikte motoru tamamlamamız takriben 3 ayımızı aldı ve maliyeti ise 2 bin 500 lirayı buldu. Fren sistemi de ekledik ama tabii ama hala eksiklerimiz var. Fren sistemini eklemek baya zamanımızı aldı. İlk sürüşümüz sorunsuz bir şekilde tamamlandı. acilen elimizden geldiği kadarıyla yapmış olduğumuz arabayı ilerde daha da geliştirmeyi düşünüyoruz. Hatta 4×4’e çevirip, direksiyon ve gaz sistemini de geliştirmeyi amaçlıyoruz. şimdi oğlumun bu arabayı kullanırken mutlu olması beni de mutlu ediyor” dedi.

“Babamla kibir duyuyorum”

Babasının kendisi için yaptığı aracın mutluluğunu paylaşan 13 yaşındaki Atakan Gümüş, “İlk ilk olarak dedemden tahta otomobil istemiştim. Sonrasında tahta arabayı taşıyamadım ve babamdan tahta arabama motor takmasını istedim, babam da tırpan motoru taktı. Fakat daha da geliştirmeyi kafasına koymuştu. Üretim aşamasında babama yardım ettim ve babam da başardı. şu anda okula başladım ve arkadaşlarım fazla beğendiler, onlar da kullandılar ve babamın yetenekli olduğunu düşündüler. Ben babamla gurur duyuyorum ve bütün babaların evlatlarına bu şekilde misal olmalarını diliyorum” diye konuştu.

Hamza Yüksek Dağ
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir