Talana karşı suç duyurusu

Talana karşı suç duyurusu

İkizdereliler, bütün kapanmayı fırsat bilip vadilerini talan edenlere karşısında direnişini sürdürüyor. Dün iş makinelerinin girdiği vadide onlarca ağaç söküldü, dereler balçık akmaya başladı. Vatandaş doğa katliamına aleyhinde kabahat duyurusunda bulundu.

Talana karşı suç duyurusu

Yaren ÇOLAK

Rize’nin İkizdere ilçesinde bulunan İşkencidere Vadisi’nde Cengiz İnşaat kadar tamamlanmak istenen taş ocağına karşısında direniş sürüyor. Yasağı fırsat haberdar olan şirket bütün kapanmanın üçüncü gününde de vadiye girdi. Onlarca ağaç yerinden sökülürken 25 yurttaş yapılan doğa katliamına karşısında karakola giderek kabahat duyurusunda bulundu.

“Askerler Cengiz İnşaat’ın makinalarını biz ise doğayı koruyoruz” diyen bölge sakinlerinden Kemal Baş 1 Mayıs’ta darp edilerek gözaltına alındığını belirtti. Askerin sert müdahalesine maruz kaldıklarının altını çizen Baş, “Tomayla akrep araçlarıyla yarı terör suçu işlemişiz gibi ifademizi almaya götürdüler” dedi. Takriben 25 birey ile İkizdere İlçe Jandarma Komutanlığına giderek şikâyet dilekçesi verdiklerini vurgulayan Baş, herkesi şikâyete gösteri etti. Mücadeleye devam çağrısı yapan Baş sözlerine şöyle devam etti: “Doğamızı katediyorlar. Suyumuzu içemeyecek durumdayız. Balıklar ölüme terk edildi. Hayati Yazıcıoğlu, ‘Ne var? En iyi taş burada alacağız’ dedi, o süre biz de direneceğiz dedik.”

Alana gelen CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, doğayı imha edenler hakkında kabahat duyurusunda bulundu. Türkiye’nin taraf olduğu milletlerarası sözleşmeler ve yürürlükteki kanunlara atıf yapan Tanal’ın suç duyurusunda şu ifadeler yer aldı: “Çalışma alanında doğal kaynak olarak dereden içilebilir su dağdan aşağıya geçmekte. Suda, tatlı su balıkları yaşamakta. Su, civar köyler göre içme suyu olarak kullanılmakta, hayvanlara da verilmekte. Sahadaki kayaların, molozların dereye atılması nedeni ile çamur akmakta. İkizdere’nin doğal dengesi bu vadide toplanıyor. Bu vadi hoyratça değil edilirse doğal yaşam yok olacak. Burada yapılan çalışmalar taraf olduğumuz Rio, Bern, ve Stockholm sözleşmelerine tutarsız.”

İkizdere Dernekler Federasyonu, bir yorumlama yayımlayarak taş ocağı ile ilgili AKP’nin yaptığı çarpıtmaları bir bir ortaya koydu:

AKP’li Hayati Yazıcı, “97 hektarlık bir alanda ruhsat küskün lakin 13.45 hektarlık bir yerde çalışılacak. maksimum 3 yılda tamamlandıktan daha sonra buradan yeniden taş alınamayacak ve ocak kapatılarak eski haline getirilecek” dedi. Fakat Şimşirlik’te ocak 35 yıl, Cevizlik ve Gürdere’deki bilye ocağı 75 yıl, Cevizlik Bazalt Taş Ocağı ise 4 sene boyunca devam edecek ve yıllık toplamda 16 milyon ton yeni dilekçe alınmış.

Firma yetkilileri ‘Mümkün olduğunca çevreye toz bırakmamak için sürekli tankerlerle ıslatma yapacaklarını ve mağduriyete imkân vermeyeceklerini’ belirtti. Açık taş ocağı işletmeciliği, zelzele etkisi yaratan patlatmalarla yeraltı sularını yok ederken, çıkardığı toz ile döllenmeyi önleyerek meyve ağaçlarını verimsizleşmesine, balıkların ölümüne neden oluyor.

Niçin BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede hakiki bir demokrasi ve özgür ortamının yeşermesine katkı maddesi sunmak. böylece abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata aşmak, okurlarımızın daha kaliteli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını temin etmek için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ancak de değil.

Bundan sonradan da yolumuza aynı mesuliyet bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize yeralma ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle enerjik, seninle serbest!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir