Tavizler yetmedi hükümet şaşkın

Tavizler yetmedi hükümet şaşkın

Kolombiya’da ödenti soygununa boyun eğmeyen yurttaşların direnişiyle geri adım atan Ivan Duque öfkenin dinmemesi üstüne çıkış yolu arıyor. Duque görüşmeyi reddettiği protestocularla bir araya gelmek istiyor.

Tavizler yetmedi hükümet şaşkın

Dış Haberler Servisi

Kolombiya’da sağcı Devlet Başkanı Ivan Duque, vergi reformu adı bahşedilen yasa tasarısının tetiklediği protestoların tasarıyı geri çekmesine rağmen dinmemesi karşı bir geri adım daha attı. Devlet Başkanı Danışmanı Miguel Ceballos, Duque yönetiminin Ulusal Grev Komitesi dahil protesto liderleriyle karşılaşmak istediğini açıkladı. “Ülkede tüm kesimleri kulak vermek zorundayız, fakat ülke de hükümeti dinlemek zorunda. Buna yürüyenler dek yürümeyenler de dahil” diyen Ceballos, taraflarla görüşmelerin yapılması halinde Duque’nin yanı sıra Devlet Başkanı Yardımcısı Lucia Ramirez’in de toplantılara katılacağını duyurdu.

Ulusal Grev Komitesi, yerli ırk, sendikalar, çevreciler ve öğrenciler dahil edinmek üzere dağıtılmış toplumsal kesimleri temsilci bir çatı örgüt olarak öne çıkıyor. Duque, aidat tasarısına karşısında 28 Nisan Grevi’ni başlatan Grev Komitesi’nin protesto öncesi görüşme taleplerini reddetmişti.

SÖMÜRGECİ İSİMLERİN HEYKELLERİ YIKILIYOR

ESMAD adı bahşedilen kolluk güçlerinin eylemlere müdahalesi sonucu hayatını kaybeden kişi sayısının 37’ye yükseldiği ülkede kayıp durumda olan 379 eylemci bulunuyor. Zorla Kaybetmeler Çalışma Grubu’nun açıklamasında, 28 Nisan’dan bu yandan kaybolduğu bildirilen 38 kişiye ulaşılabildiği oysa diğerlerinin akıbetinin bilinmediği ifade ediliyor. öte taraftan protestocu yerliler kentlerde sömürgecilerin heykellerini niyet alıyor. Cali kentinde İspanyol fetihçi Sebastián de Belalcázar’ın heykelini indiren Misak yerlilieri, dün başkent Bogota’da da İspanyol sömürgeci Gonzalo Jiménez de Quesada’nın heykelini yıktı.

Kolombiya halkına uygulanan zorlama ve zorlama kıta ülkelerinin de gündeminde. Küba’nın 1959’da Güney Amerika halklarıyla entegrasyon nedeniyle kurduğu Casa de las Americas örgütü, Kolombiyalıları amaç alan saldırılara tepki göstererek dayanışma çağrısında bulundu. Amerikan Devletleri Örgütü (OAS) ve Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Komisyonu’nun halka uygulanan şiddete seyirci kaldığını vurgulayan Casa de las Americas, yaptığı yazılmış açıklamada, “Alvaro Uribe’nin (Eski Devlet Başkanı) soyundan gelen Duque hükümeti, pandeminin niçin olduğu mali krizle başa çıkmak için nüfusun en fakir kesimlerini sömürmekten sözünden dönmek zorunda kalsa da millet protestolarını susturamadı” dedi. Ülkede eylemcilere saldıran paramiliter güçlerin ortaya çıktığı açıklanmış açıklamada, saldırılara ve baskılara aleyhinde tüm kıta halklarının Kolombiyalılarla dayanışması istendi.

ABD FİNANSE ETTİĞİ MÜDDETÇE ŞİDDET DURMAYACAK

Sosyalist yayın Liberation News, “İsyan, ölümcül baskıya rağmen Kolombiya’yı kasıp kavurdu” başlıklı haberinde protestolara katılan lokal liderlerle görüştü. Afro-Kolombiyalı sosyal lider Luisa Fernanda Jaramillo, “İktidarı elinde tutan seçkinler eşitsizlikleri azaltmak için gereken yapı reformları uygulamadı. Seçkinlerin yüzde 1’i ülkedeki toprakların yüzde 70’inden fazlasını kontrol ediyor” diyerek biriken mevcut toplumsal tepkinin sınıfsal temelleri olduğunu hatırlattı. Protestolar öncesi de yerel ve toplumsal liderlerin suikastlarla hayatını kaybetmesinin ülkede yaygın olduğunu hatırlatan Jaramillo, “Duque’nin siyasi patronu Alvaro Uribe’nin adını taşıyan Uribismo isimli sağcı siyasi hareket, sosyal hareket liderlerini rutin olarak öldüren paramiliter ölüm mangalarını destekliyor. Şu Anda ise bu paramiliter güçler eylemcileri kasıt alıyor” dedi. Haberde, “Duque’nin kamu harcamalarında kesinti yapması, şirketler için vergileri düşürmesi ve insanlar hareketlerine karşı yürüttüğü amansız bir paramiliter savaş takıntısı artan bir şekilde daha artı Kolombiyalı’nın ezilmesine yol açtı. Ama o Washington elitlerinin gözüne girmeyi başardı. Sadece geçen sene, ABD yönetimi Kolombiya ordusuna ve değişik polis teşkilatlarına 220 milyon dolarlık bir yardım paketi sağladı. Kolombiya’da halka dönük şiddet ABD’nin hükümet güçlerini finanse etmeyi bırakacağı güne kadar durmayacak” analizi de yer aldı.

Niçin BirGün?

Egemen bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede hakiki bir demokrasi ve bağımsızlık ortamının yeşermesine katkı arzetmek. böylece abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata vermek, okurlarımızın daha kaliteli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını temin etmek için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz değil; iyi oysa de değil.

Bundan daha sonra da yolumuza benzer yükümlülük bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir