TikTok veri ihlali çocuklara zarar verebilir

TikTok veri ihlali çocuklara zarar verebilir

Sosyal Medya platformları her geçen gün daha artı büyüme gösteriyor. Bir Takım platformlar diğerlerine tarafından çok daha süratli bir şekilde büyürken kimileri ise geri planda kalabiliyor. Donald Trump gibi birisinin bile sosyal medya platformu kurabildiği bir dünyada çocuklar o kadar güvende yok. Özellikle TikTok gibi uygulamalar çok ağır eleştiriler aşağıda kaldı.

Hollanda Piyasa Enformasyon Araştırma Vakfı göre yapılan çalışmalar sonucunda uygulamanın çocuklara ait çoğu veriyi çaldığı açıklama ediliyor. Diğer Taraftan veriler alınırken çocuklara hiçbir şekilde danışılmadı. TikTok bu konuda data depolayan bir tatbik gibi gösterildi.

Sosyal Ağ platformları sıradan şartlarda kullanıcı verilerini alabilir. Oysa burada esas durum kullanıcının bundan farkında olan olması ve zorunlu izinleri vermesi. Eğer zorunlu izinler verilmezse bu durumda data ihlali yapıldığı söylenebilir.

Yapılan incelemeler ise iyice böyle bir konuya parmak basıyor. TikTok hiçbir şekilde çocuklardan ya da ebeveynlerden müsade almadan kullanıcı verilerini depoladı. Bilhassa Avrupa Birliği Kurumları TikTok uygulamasına birçok mektup yolladı. Ama çoğundan netice alınamadığı ifade edildi. 16 yaşından minik bireylerin ebeveynlerine bu koşul anlatıldı ve dava açıldı.

Ebeveynler göre uygulamaya açılan dava oldukça büyük. Avrupa’daki 64 bin ebeveyn TikTok platformuna 1,4 milyar euroluk dava açtı. Şirket eğer suçsuz olduğunu kanıtlayamazsa bu ücreti ebeveynlere verecek. Peki sizce sahiden de TikTok çocukların verilerini topluyor mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir