Toplu alanlarda ventilli maske kullanımı neden uygun değil?

Toplu alanlarda ventilli maske kullanımı neden uygun değil?

Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği Eğitim Görevlisi ve Afiyet Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, vatandaşları ventilli maske kullanımı konusunda uyardı.

Bilim Kurulu Üyesi Kayıpmaz, üstünde valfi bulunan N95 ya da FFP2 türünden olan ventilli maskelerin havayı içeri alırken yüksek oranda filtrelediğini, ama dışarı verirken benzer oranda filtreleyemediğini söyledi.

bu nedenle toplu alanlarda bu maskelerin kullanılmasının uygun olmadığını belirten Kayıpmaz, bilhassa de uçak gibi toplu nakliye araçlarında kullanılmasının oldukça riskli olabileceğini kaydetti.

N95 ve FFP2 tarzı maskelerin sağlık çalışanları için tasarlandığını belirten Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, “Sıhhat çalışanlarının kullanımına özel olarak planlanmış olan maskeler var. N95 ve FFP2 tarzında maskeler. Bunlar partiküllerin yüzde 95 oranında filtre edilmesini karşılayan özel üretim maskeler. Bunlar bizim acil servislerde olduğu gibi bir hastayı entübe etmeniz gerektiğinde ya da hastanın hava yolundaki yabancı cisimleri temizlemeniz gerektiğinde kullanılan maskeler. Halktan kişilerin bu maskeleri jurnal yaşamında kullanması önerilmiyor. Bunu Amerika Hastalık Teftiş ve Önleme Merkezi (CDC) de önermiyor. Avrupa Hastalık Önleme ve Teftiş Merkezi (ECDC) de önermiyor” biçiminde konuştu.

“BU MASKELERİN UÇAKLARDA VE TOPLU ALANLARDA KULLANILMASI UYGUN DEĞİL”

Bu nesil maskelerin toplu alanlarda kullanıma yerinde olmadığının altını çizen Bilim Kurulu Üyesi Kayıpmaz, “Bilhassa ventilli olanları, bunlar evet daha az nemlenip daha konforlu olarak nefes almanızı sağlıyor. Yapı işleri için, mesela toz partiküllerinin filtre edilmesi anlamında bunlar elverişli. Fakat ventilli olan yani üzerinde bir valfi bulunan N95 ya da FFP2 tarzında maskelerin, uçaklarda ya da toplu alanlarda kullanılması uygun yok. Çünkü bunlar havayı içeriye alırken filtre kabiliyetine sahip. Ama dışında verilen havayı, ventilli olanlardan bahsediyorum, yüzde yüz filtre etmiyor. Ondan nedeniyle yeni bir tehlikeye yol açmamak namına halktan kullanıcıların, ventilli maskeleri kullanmasını önermiyoruz. Zaten Türk Hava Yolları (THY) yöneticileri de bilhassa, uçaklarda bu ventilli maskelerin kullanılmaması konusunda uyarıda bulundu” diye konuştu.

THY VENTİLLİ MASKE KULLANIMINI YASAKLADI

ÖTE YANDAN THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, filtreli maskelerin kullanımının yasaklandığını açıklayarak, “Uçak içinde ventilli maske lütfen takmayınız. Yolcuların sağlığı için uçak içinde ventilli maske kullanımı otoritelerce yasaklanmıştır. Kabin memurlarımız sıhhat kurallarına armoni için ventilli maskenizi değiştirmenizi istek etmektedirler. Lütfen sağlık için tezgâhtar olalım” ifadelerini kullanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir