Trump: Nisana kadar tüm nüfusa yetecek kadar aşımız olacak

Trump: Nisana kadar tüm nüfusa yetecek kadar aşımız olacak

Donald Trump, yeni herif koronavirüse (Covid-19) karşısında nisan ayına kadar tüm Amerikalılara yetecek dek aşıları olacağını belirterek ikinci bir karantinaya gitmeyeceklerini açıkladı.

Trump: Nisana kadar tüm nüfusa yetecek kadar aşımız olacak

Trump, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, Covid-19 aşısı çalışmalarına yönelik başlatılan “Warp Speed Operasyonu” hakkında bilgi verdi.

Son 9 ayda virüse karşı ülke tarihindeki en büyük seferberliği bildiri ettiklerini belirten Trump, “Biz rekor sürelerde çare ve aşı geliştirilmesi konusunda öncülük ediyoruz. Tarihimizde bu değin süratli bir şey gerçekleşmemişti.” dedi.

Trump, Covid-19 için ırkçı “Çin Virüsü” tanımlamasını kullanmaya devam ederek Pfizer’ın geliştirdiği aşının yüzde 90’dan artı etkili olduğunu, yakında buna aynı diğer aşıların da ortaya çıkabileceğini belirtti.

“PFİZER’IN WARP SPEED’İN BİR PARÇASINI SÖYLEMESİ TALİHSİZDİ”

Temmuz ayında Pfizer ile birincil etapta 100 milyon, daha sonra da 600 milyon doz aşının geliştirilmesi ve dağıtımı için 1,95 milyar dolarlık anlaşmaya vardıklarını gösteren Trump, “Bu sayede Pfizer’ın aşısı bedava olacaktı. Pfizer’ın Warp Speed’in bir parçasını söylemesi talihsizdi. Biz fazla yakında bu aşıyı onaylayacağız ve yakın zamanda kullanmaya devam edeceğiz. Aşı onaylandığında yönetimimiz aşının dağıtımını organize edecek.” diye konuştu,

Trump, aşının ilk etapta acele takviye çalışanlarına, yaşlılara ve yüksek tehlike gruplarına dağıtılacağını açıklama ederek “Bu birincil üçgenin taban olmayan kenarı dağımı haftalar içinde yapabiliriz. acilen virüsün daha fazla yaşlıları etkilediğini biliyoruz. Risk gruplarına aşıyı uygulayarak hastaneye yatış ve ölüm oranlarını düşüreceğiz. şu anda olgu sayımız yüksek, bunun nedeni de bizim herkesten çok test yapıyor olmamız.” dedi.

Yakın zamanda milyonlarca doz aşıya sahip olmayı planladıklarını kaydeden Trump, “Aşılar, son onayları bekliyor. Nisana kadar bütün nüfusa yetecek dek aşımız olacak.” diye konuştu.

“NEW YORK VALİSİ İZİN VERENE KADAR BU EYALETE AŞI DAĞITAMAYACAĞIZ”

Trump, aşıya güvenmediklerini söyleyen New York Valisi Andrew Cuomo’ya da yüklenerek “Ne yazık ki New York Valisi bize aşıyı dağıtmamız için müsade verene kadar bu eyalete aşı dağıtamayacağız. Birçok insanın aşıyı istediğini biliyorum fakat Vali izin vermiyor.” ifadelerini kullandı.

Karantinanın ülke ekonomisine büyük hasar verdiğini belirten Trump, şunları kaydetti:

“Dinç Amerikalılar işlerine, çocuklar okullarına dönerken, savunmasız nüfusu da koruyabiliriz. Biz ikinci bir karantinaya gitmeyeceğiz. Yönetim (seçimler) konusunda gelecekte ne olur bilmiyoruz, süre gösterecektir. Oysa benim yönetimim ikinci bir karantina uygulamayacak. Tedavinin, sorundan daha fena olmasına izin veremeyiz.”

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir