TÜBİTAK Başkanı Mandal: Ağustos ayında 2 yerli virüs ilacı kullanıma girecek

TÜBİTAK Başkanı Mandal: Ağustos ayında 2 yerli virüs ilacı kullanıma girecek

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal aşı ve hap çalışmaları hakkında, “Gaye Ağustos ayında iki ilacı da insanlarımızın kullanımına sunulmuş olmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

TÜBİTAK Başkanı Mandal: Ağustos ayında 2 yerli virüs ilacı kullanıma girecek

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal aşı ve hap çalışmaları hakkında açıklama yaptı.

CNN TÜRK canlı yayınında konuşan Mandal, “Ağustos ayında 2 yerli virüs ilacı kullanıma girecek. Yerli VLP virüs aşısı yıl sonunda kullanıma açılacak” dedi.

Mandal, “Bugün yeniden geldiğimiz aşamalarda 17 projemizin, 7 tanesine aşı projemiz. 3’ü ön planda dışarı giden aşılarımız. Bunlardan birincisi olan VLP aşımızla ilgili yakın zamanda sayın Bakanımız da paylaştılar. Ben ve kendileri evre 1’de gönüllü olmuştu. İnşallah bu haftanın sonunda biz de ikinci dozlarımızı olacağız. Bu ay sonunda da faz 2’ye geçmiş olacağız. Niyet Ağustos ayında iki ilacı da insanlarımızın kullanımına sunulmuş olmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Hasan Mandal’ın açıklamaları şu şekilde:

“Biliyorsunuz pandemi birincil başladığı dönemlerinde başlatılmış olan Türkiye’deki aşı ve hap geliştirme çalışmalarına yönelik, 436 araştırmacının bir araya geldiği hap ve aşı platformu oluşturmuştuk.

Bugün yeniden geldiğimiz aşamalarda 17 projemizin, 7 tanesine aşı projemiz. 3’ü ön planda giden aşılarımız. Bunlardan birincisi olan VLP aşımızla ilgili yakın zamanda sayın Bakanımız da paylaştılar. Ben ve kendileri faz 1’de gönüllü olmuştu. İnşallah bu haftanın sonunda biz de ikinci dozlarımızı olacağız. Bu ay sonunda da aşama 2’ye geçmiş olacağız. Sonrasında da Ağustos aylarında faz3 çalışmalarına başlayabilmeyi ve sene sonunda da insanlığın kullanımına açmayı planlıyoruz.

VLP aşımızın yenilikçi özelliği var. VLP aşısındaki nitelik, virüsü taklit ediyor lakin insanlarımızı bu enfeksiyona aleyhinde koruma amaçlı olarak.

Bu sürecin öteki aşaması olan ilaç ve diğer çare yöntemlerinde de iki yeni molekül, diğer hastalıklarda kullanılan molekül, koronavirüs tedavisinde faz2 çalışmalarına başlıyor.

Birisi, Ankara Üniversitesi’nde geliştirilen hap tedavisi. Diğeri Bahçeşehir Üniversitesi’nde geliştirilen bir hap. Bu ilaçların da mevcut tedavi yöntemlerine kadar fazla daha etkin olduğunu gözlemledik.

Kasıt Ağustos ayında iki ilacı da insanlarımızın kullanımına sunulmuş olmasını bekliyoruz.”

Niçin BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede reel bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı maddesi arzetmek. bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata dinmek, okurlarımızın daha kaliteli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını temin etmek için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz değil; iyi ama de değil.

Bundan sonra da yolumuza aynı yükümlülük bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize yeralma ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle enerjik, seninle bağımsızlık!

BirGün’e Takviye Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir