Turist, eğitimciyi görebilecek mi?

Turist, eğitimciyi görebilecek mi?

Bir ay içinde “turistin görebileceği herkesi” aşılamayı planlayan iktidar, eğitim emekçilerinin yalnızca yüzde 10’unu aşılayabildi. 1 milyon 359 bin mektep çalışanından birincil doz aşıya ulaşabilenlerin sayısı 150 bini bulmadı.

Turist, eğitimciyi görebilecek mi?

Mustafa BİLDİRCİN

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Alman mevkidaşı Heiko Maas ile yaptığı karşılıklı basın toplantısında yaptığı, “Turistin görebileceği herkesi mayıs ardına kadar aşılayacağız” şeklindeki izah etme, aşıya hâlâ ulaşamayan öğretmenlerin tepkisine yol açtı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un ilk doz aşısını vurulduğu 24 Şubat’tan bugüne öğretmenlerin yalnızca fazla minik bir bölümü aşılanabildi. Eğitim sendikalarından edinilen bilgiye takriben, ortaokul ve lise öğretmenlerinin tamamına yakınına demin Covid-19 aşısı yapılmadı. Yüz yüze eğitimin en uzun zaman devam ettirildiği eğitim merkezlerinden olan Halk Eğitim Merkezleri’nde tahsis yapan öğretmenler de aşıya ulaşamadı. Öğrencilerinin büyük bölümü kronik hasta olan ve ahenkli ilaç kullanan özel eğitim ve rehabilitasyon öğretmenleri de az önce aşı olamadı.

Aşılanan öğretmenler, ilkokul ve okulöncesinde ödev yapanlar ile sınırlı kaldı. İlkokul ve okulöncesinde öğretmenleri arasında ise ikinci doza ulaşabilenlerin sayısı yok denecek değin az.

ÖĞRETMENLER SORUYOR: TURİSTİK EĞİTİM VERSEK?

Çok sayıda hoca, Bakan Çavuşoğlu’nun “Turistin görebileceği herkesi mayıs ardına kadar aşılayacağız” açıklamasının arkasından tepkilerini sosyal medyada dile getirdi. Aşıya erişimde yaşadıkları sorunları gündeme taşıyan öğretmenlerin paylaşımlarından bazıları şöyle:

•Bir öğretmenin ve öğrencinin canı turistten ve turistin getirdiği dolardan daha mı önemsiz?
•Öğretmen elde etmek aşı olabilme kıstası değil ama “Turistlerin görebileceği birey” elde etmek o kadar.
•Turistik eğitim versek ya da Finlandiya gibi eğitim turizmi organize etsek olur mu?
•Bir öğretmen olarak halen aşı sırası bekliyorum. Öncelikli edinmek için turistlerin görebileceği yere mi taşınsam acaba?

YÜZ BİNLERCE EĞİTİM EMEKÇİSİ AŞI BEKLİYOR

CHP’li milletvekilleri de öğretmenlerin aşılanma sürecinde yaşanan aksamaları Meclis gündemine taşıdı. Yazılmış açıklama yapan CHP Antep Milletvekili İrfan Kaplan, şunları kaydetti: “Pandemiyle birlikte yüz yüze eğitimin askıya alınmasıyla dijital ortama da tam anlamıyla aktarılamayan eğitimden ilk önce öğrenciler almak üzere öğretmenler ve ebeveynler olumsuz etkilendi. Bu yönetilemeyen sürecin etkilerinin uzun vadede daha da kötü sonuçlar doğuracağı bilinciyle bir lahza önce telafi etmek namına araştırmalar yapılması gerekirdi. Oysa siyasal iktidar, eğitim ve eğitimciye vermediği önemi turistlere verdiği için eğitimde telafi beklentileri de ertelendi.”

Pandemi sürecinde virüs sebebiyle en düşük 49 öğretmenin yaşamını yitirdiğini hatırlatan Kaplan, “Turistlerin gördüğü herkesi mayıs ayı sonuna kadar aşılayabilenler iki yıldır mağdur edilen 1 milyon 259 bin öğretmenimizi niçin aşılayamadılar?” ifadelerini kullandı.

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko da çocuk yuvası öğretmenlerinin hâlâ aşı programına dahil edilmediğine uyarı çekerek, “Öğretmenlere karşı yapılan bu ayrımcılığın sebebi nedir?” diye sordu.

‘ÖNLEMLERİ ALALIM, ÇOCUKLAR İÇİN AÇALIM’

Türk Tabipleri Birliği, Ahali Sağlığı Uzmanları Derneği, Türk Toraks Derneği, Türkiye Ulusal Pediatri Derneği ve Türkiye Psikiyatri Derneği, “Önlemleri alalım, çocuklar için okulları açalım” çağrısında bulundu. Sağlık örgütlerinden yapılan iki taraflı açıklamada, “Dünyada AVM’ler, restoranlar, fabrikalar ve işyerlerini açık tutarken okulları kapatan başka bir devlet yok. Türkiye, OECD ülkeleri aralarında ilkokulları açık ara ile en uzun vakit kapatan ülke oldu” ifadeleri kullanıldı.
Kısmi açılmalar dışarıya okulların bir yıldır kapalı tutulduğuna şive yapılan açıklamada, “Devletin görevini yapmasını, gerekli bütün önlemleri alarak başta okul öncesi eğitim kurumlarını, ilkokulları, köy ve belde okullarını ve özel eğitim merkezlerini, ikinci olarak ortaokulları, üçüncü olarak liseleri güvenli olarak açmasını ve açık tutmasını istek ediyoruz” dendi. Açıklamada okulların açılabilmesi için eğitim emekçilerinin aşılanmasının en kısa sürede tamamlanması, haftalık rutin deneme ile olgu taraması yapılması ve mektep binalarında salgına karşı her türlü önlemin alınması istek edildi. Haber Merkezi

Neden BirGün?

Egemen bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede hakiki bir demokrasi ve bağımsızlık ortamının yeşermesine katkı maddesi sunmak. bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata aşmak, okurlarımızın daha kaliteli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını temin etmek için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi fakat de yok.

Bundan sonradan da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Takviye Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir