‘Turistin görebileceği herkes aşılanacak’ sözleri tepki çeken Çavuşoğlu’ndan açıklama

'Turistin görebileceği herkes aşılanacak' sözleri tepki çeken Çavuşoğlu'ndan açıklama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, tartışma yaratan “Turistin görebileceği herkesi mayıs ardına kadar aşılayacağız” sözüne tarafsızlık getirdi. Çavuşoğlu, “Turist dediğimizde neden akla yalnızca tanıdık olmayan turistler geliyor? Yerli turistlerimiz yok mu?” dedi.

'Turistin görebileceği herkes aşılanacak' sözleri tepki çeken Çavuşoğlu'ndan açıklama

Almanya’da dün basın toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, aşılamayla ilgili yaptığı açıklamada, “Aşılama konusunda özellikle turizm bölgelerine tartı verdiğimiz gibi, tüm turizm çalışanları, otellerde restoranlarda çalışanlar, şoförler, havaalanlarında çalışanlar, tur rehberleri de dahil turistin görebileceği herkesi mayıs sonuna kadar aşılayacağız fakat tedbirlerimizi alalım” demişti.

Aşılama hızının oldukça yavaşladığı, aşı tedarikinde sorun yaşandığı ve çoğu kişinin sıra beklediği bir dönemde gelen açıklama sosyal medyada tepki çekmişti.

Özgürlük Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan’ın, ağız dalaşı yaratan sözleri Çavuşoğlu’na sordu.

Ahmet Hakan, Çavuşoğlu’na, “Sayın Bakan… ‘Turistin görebileceği herkesi mayıs ardına kadar aşılayacağız’ demenize tepki var. Güya her şey turistler içinmiş gibi bir kavrama çıkıyor bu cümleden. Ayrıca bu cümleden bir aşağılama çıkaranlar da var. Ne diyorsunuz bu konuda?” sorusunu yöneltti.

Soruya cevap veren Çavuşoğlu, “Uzun bir açıklamadan tek bir cümleyi çıkarıp almışlar. Benim o cümlede kastettiğim turizm çalışanlarımızdır. Açıklamanın başına bakılırsa bu anlaşılması mümkün” dedi.

“KASTETTİĞİM TABİİ Kİ TURİZM ÇALIŞANLARI”

“Hem ben açıklamamda Türkiye’deki aşılama çalışmasını, halkımızın sağlığını da gözeterek yaptığımızı dobra dobra vurguladım” diyen Bakan, devamında şunları kaydetti:

“Bizim ‘Tehlikesiz Turizm Konsepti’ çalışmamız var. Sertifikasyon uygulamamız var. Buna tarafından havaalanında karşılayanlardan ulaşım hizmeti verenlere, resepsiyon görevlilerinden tur rehberlerine dek tüm turizm çalışanlarımızın aşılanmalarını sağlayacağız. Yani benim ‘turistin görebileceği’ derken kastettiğim tabii ki turizm çalışanlarımızdır. ‘Turisti iki yüz metreden, on metreden gören her vatandaşı aşılayacağız’ gibi bir şey söylemedim tabii ama. Bu abuk subuk olur. Ama tek bir cümleyi alıp çarpıtıyorlar. Turizm çalışanlarımızın aşılanması, sadece turistler için yaptığımız bir şey de yok. Turizm çalışanlarımızın sağlığını da gözetmek için. Turist dediğimizde niçin akla sadece tanıdık olmayan turistler geliyor? Yerli turistlerimiz değil mu? Turizm alanında yaptığımız çalışma, yerli ve yabancı tüm turistlerimiz içindir. Turizm güvenliğine böyle bakıyoruz biz. Geçen sene da ‘Güvenli Turizm Konsepti’ çerçevesinde deneme uygulaması yapmıştık. Ayrıca turistlere ayrıca turizm çalışanlarımıza. Bu da benzer bir yaklaşımdır.

Dünyanın bütün turizm ülkeleri, böyle çalışmalar yapıyorlar. Turizm, bir hareketlilik alanı. O alanı tehlikesiz hale getirmek için bütün turizm ülkeleri benzer yaklaşımlar içinde. Turizm alanında bulunan tüm turizm çalışanlarımızı aşılayacağız. Yaklaşımımız bu. Buradan nasıl oluyor da halkı aşağılama sonucu çıkarılıyor, anlamış değilim. Bir kere daha söylüyorum: Bunu hem turizm çalışanlarımızın sağılığı için hem de yerli yabancı tüm turistlerin sağlığı için yapıyoruz.”

Niçin BirGün?

Egemen bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgür ortamının yeşermesine katkı maddesi sunmak. bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha kaliteli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını temin etmek için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonradan da yolumuza benzer yükümlülük bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle enerjik, seninle bağımsızlık!

BirGün’e Takviye Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir