Türk Konseyi İstanbul Zirvesi’ne Türkmenistan Cumhurbaşkanı Berdimuhammedov da katılacak

Türk Konseyi İstanbul Zirvesi'ne Türkmenistan Cumhurbaşkanı Berdimuhammedov da katılacak

Berdimuhammedov, Türkmenistan’ı ziyaret eden Türk Konseyi Genel Sekreteri Baghdad Amreyev’i kabul etti.

Kabulde konuşan Berdimuhammedov, ülkesini Türk dünyası ailesinin ayrılmaz üyesi olarak gördüğünü, yıllardan beri Türk devletleri ile kardeşlik ilişkileri içerisinde olduklarını söyledi.

Berdimuhammedov, Türkmenistan’ın Türk Konseyi’nin müşterek çıkar alanlarındaki projelerinde yer almaya hazır olduğunu açıklama ederek Türk dünyasında artan ivmenin gelecek yıllarda da devam etmesini umduğunu belirtti.

Türk Konseyi üyesi ülkelerin cumhurbaşkanlarıyla son temaslarından bahseden Berdimuhammedov, Kasım 2021’de İstanbul’da yapılması planlanan boy toplantısına katılacağını bildirdi.

Türk Konseyi Genel Sekreteri Amreyev, Türk dünyasının kayda değer parçası olan Türkmenistan’ın bütün kardeş Türk devletlerinin doğal stratejik ortağı konumunda olduğunu kaydetti.

Amreyev, Türk Konseyi 8. Zirvesi’nin sürekli hazırlıkları hakkında bilgi vererek Berdimuhammedov’un bu toplantıya katılacak olmasının Türk dünyasındaki birliği sergileyeceğini ifade etti.

Berdimuhammedov’a Türk Konseyi’nin ekonomi, ticaret, ulaştırma, enerji, turizm, gençlik ve spor alanlarındaki projelerini anlatan Amreyev, Türk Yatırım Fonunun kurulması ve örgütün gelecek stratejilerine yönelik data verdi.

Türkmenistan’ın Türk Konseyi bünyesinde özel statüyle yer almasının sağlanması konusunu da ele bölge Berdimuhammedov ve Amreyev, küresel ve uluslararası gündeme ilişkin çeşitli konularda görüntü alışverişinde bulundu.