Türkiye ile İran taşımalarının 1 milyon tona çıkarılması hedefleniyor

Türkiye ile İran taşımalarının 1 milyon tona çıkarılması hedefleniyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Türkiye-İran demiryolları temsilcilerinin 12 -13 Ocak 2021 tarihlerinde Ankara’da bir araya geldiğini duyurdu. Bakanlık, Türkiye ile İran arasında transit olarak geçecek demiryolu taşımalarında yeni bir dönemi başlatacak mutabakat zaptının, imzalandığının bilgisini verdi.

Türkiye İran demiryolu taşımacılığında kasıt yılda 1 milyon ton önem taşımak
Türkiye İran aralarında salgın koşullarına karşın jurnal 3 tren işletilerek 2020 yılında 564 bin ton ağırlık taşındığı hatırlatılırken, yük taşımalarının artmasında bilhassa Van Gölü üstünde hizmet veren 50 vagon kapasiteli iki feribotun manâlı bir etkiye sahip olduğu vurgulandı. Büyüme trendinde olan Türkiye-İran taşımalarının 2021 yılında 1 milyon tona çıkarılması için her türlü tedbirin alınacağı bildirildi.

Ticaretimiz için yeni bir alternatif hol oluşturulacak
Türkiye-Pakistan arasında tarifeli önem tren seferlerinin başlatılması kararı alınırken, bu güzergahta işletilecek ağırlık trenlerinin uyumlu, sürdürülebilir ve seri bir şekilde ilerletilmesinin sağlanacağı da kaydedildi. Bakanlık, nakliye ile ilgili ücretlendirme tarifesinin oluşturularak, Türkiye-İran-Pakistan arasında ortak işletilecek trenlerde karşılıklı tarife birliğine geçileceğine uyarı çekti.

Afganistan’a demiryolu taşımaları başlayacak
Pakistan ile birlikte İran-Afganistan demiryolu bağlantısı üzerinden taşımacılığına başlanacağına dikkat çekici edildi. Bakanlık, İran Afganistan arasındaki demiryolu bağlantısının tamamlanarak 10 Aralık 2020 tarihinde hizmete açılmasının peşinde Türkiye’ den yüklenen bir vagonun İran’ı transit geçerek Afganistan ‘a kadar gitmesinin muhtemel ışık halkası geldiğini belirtti.
Önümüzdeki aylarda Türkiye-İran ve Afganistan demiryolu idarelerinin bir araya gelmesi ile Türkiye-Afganistan aralarında da demiryolu taşımalarına başlanması için yol haritası belirleneceği ifade edildi.
Çin’den Türkiye’ye ve Avrupa’ya ya da tersi istikametteki kayda değer siklet potansiyeli için İran üzerinden yeni bir hol oluşturulacağına uyarı çekilerek, İpek Yolu’nun güney kesimini kullanarak İran üzerinden Çin’ e yük taşınabilmesi için güzergahtaki ülke demiryolları ile zorunlu altyapı, rekabetçi tarife ve uygun transit süreleri için iş birliği yapılacağı kaydedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir