Türkiye’den 50 ülkeye test kiti! Özel uçak gönderen ülke bile var

Türkiye'den 50 ülkeye test kiti! Özel uçak gönderen ülke bile var

Yeni koronavirüs salgını Çin’de ortaya çıkar çıkmaz Ar-Ge’ye başlayan firmanın COVID-19 test kitleri, İngiltere, İtalya, Fransa gibi Avrupa ülkeleri öncelikle edinmek üzere dünyada 50 ülkeye ihraç ediliyor. Anatolia Tanı A.Ş. Idare Heyeti Başkanı Alper Akyüz “Polonya Sağlık Durumu Bakanlığı kitleri alabilmek için ülkemize özel uçak gönderdi.” dedi.

Koronavirüsün Çin’de ortaya çıkmasının ardından dünyayı etkisi altına alabileceğini öngören ve birincil koronavirüs deneme kitini 2020 Şubat’ında İtalya’ya ihraç eden Anatolia Tanı A.Ş, bu test kitini geliştirip üreten dünyanın birincil  firmalarından biri oldu. Şirket son bir yılda İtalya, İngiltere, Fransa, Polonya, Ukrayna, Portekiz, Bangladeş, Birleşik Arap Emirlikleri, Pakistan, Arjantin, Güney Afrika, Türkmenistan, Ürdün, Mısır, Kanada, Gürcistan ve Irak’ın aralarında bulunduğu 50’den pozitif ülkeye 15 milyondan artı izolasyon ve deneme kiti ihraç etti.

“Koronavirüs test kitinin geliştirilmesi 2019’un sonunda başladı”

Firmanın Anatolia Geneworks markasıyla 130’dan fazla patojeni tespit eden 300’ün üzerinde kit ürettiğini gösteren Anatolia Tanı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Alper Akyüz, “Koronavirüs salgınıyla beraber kitlerin hangi alanlarda kullanıldığı ve insan sağlığı açısından önemi daha iyi anlaşıldı. Virüsün daha aşağı tipleriyle ilgili daha önce yapmış olduğumuz farklı incelemeler vardı. Koronavirüsle ilgili Ar-Ge’miz 2019’un sonunda başladı.Çin’den gelen ‘gizemli hastalık’ haberleri üzerine hazırlıklarımıza başladık. Bunun kısa sürede pandemiye dönüşebileceğini ayrım ettik. Çalışmalarımızın sonunda 2020 Şubat ayında ürünümüz kullanıma hazırlanmış hale getirildi. Bunun üstüne ilk test kitimizi 2020 Şubat ayında İtalya’ya gönderdik. Ardından pek çok Avrupa ülkesinden istek geldi” diye konuştu.

15 milyonu aşan kit üretimi, 50 milyon dolarlık kazanç

Kitlerin hızlı bir şekilde Türkiye’den ihtiyaç duyan ülkelere ulaştırıldığını anlatan Alper Akyüz, “Polonya Sıhhat Bakanlığı kitleri alabilmek için ülkemize özel uçak gönderdi. Uzun zamandır Türkiye’de fazla farklı alanlara yönlendirilmiş hastane ve laboratuvarlarda ürünlerimizi kullanıma sunuyoruz. Türkiye’de 100’ün üzerinde laboratuvar ve hastanede ürünlerimiz kullanılıyor, 50’nin üstünde ayrı ülkeye ihraç ediliyor. İhraç edilen ülkelerin arasında İtalya, İngiltere, Fransa, Romanya, Polonya gibi Avrupa ülkeleri ağırlıkta. Bu ülkelerin yanı sıra Arjantin’den Tayland’a, Güney Afrika’dan Kanada’ya değin dünya ölçeğinde geniş bir alanda satışlarımız devam ediyor. Real-Time PCR kiti ve izolasyon kiti anlamında 15 milyon testin üstünde satmak yaptık. Bunun sonucunda Türkiye’ye 2020’de 50 milyon doların üzerinde döviz kazandırdık” değerlendirmesinde bulundu.

“80 milyon liralık yatırımla yeni ar-ge merkezi”

Uzun yıllar test kitine ihtiyacın devam edebileceğini açıklayan Akyüz, 80 milyon liralık bir yatırımla yeni ve fazla daha büyük bir Ar-Ge merkezi kurduklarının bilgisini verdi. Akyüz, “2021’de de benzer tempoyu koruyoruz. Her ne kadar aşılama çalışmaları hız kazanarak devam etse de deneme ihtiyacı baştan değil. İleriki yıllarda test kiti üretimimiz artarak devam edecek. Uzun yıllar ihtiyaç devam edecek gibi görünüyor. Biz de bu talebi karşılamak için var gücümüzle çalışıyoruz. Yıllar içerisinde çalışan sayımız çok arttı. Şuanda35’i Ar-Ge merkezimizde almak üzere 100’ün üzerinde personelimiz var. Yeni Ar-Ge merkezimize önümüzdeki aylarda taşınacağız. Burada fazla daha pozitif araştırmacıyla çalışabileceğimizi ümit ediyoruz” dedi.

“iyi planlanmış pcr kitinin içten sonuç olasılığı yüzde yüz”

Son günlerde bir takım PCR deneme kitlerinin yanlış netice verdiğinden laf edilmesine değinen Alper Akyüz, “İyi tasarlanmış ve üretilmiş bir PCR kitinin doğru netice verme olasılığı yüzde yüz. Herhangi bir şekilde artı vakayı kaçırma olasılığı değil. Oysa şunu belirtmekte fayda var. Her kitin kendine özgü bir hassasiyet limiti var. Eğer kişideki viral ağırlık bunun altındaysa kitin saptama edememe olasılığı bulunabilir. Bunlar açık havada kişiden numune alımı esnasında oluşabilecek birtakım olumsuz etkiler, kitin saklama koşulları, uygulanma esnasında rastlanacak aksaklıklar istenmeyen sonuçlara niçin olabilir” ifadelerini kullandı.

Anatolia Geneworks Ar-Ge Direktörü ve kurucu ortağı Moleküler Biyolog Dr. Elif Akyüz ise dağıtılmış ülkelerden gelen talepler üstüne 12 yeni koronavirüs kiti geliştirdiklerini anlatarak şunları söyledi:

“Karaciğer Iltihabı, AIDS, COVID-19, sıtma, verem gibi enfeksiyon hastalıklarını ve AileselAkdeniz ateşi gibi ırsi hastalıklarısaptamaya yönelik kitlerimiz mevcut. 2019 Kasım’da Çin’de ‘gizemli virüsün’ 10 kişiyi hasta ettiğine dair minik bir haber ilgimizi çekti ve bu haberleri peşine düşüp takip etmeye başladık. Virüsün çabuk yayıldığını fark ettik.Virüsü tespit eden kit geliştirme kararı aldık. Şubat 2020’de kiti kullanıma sunabilen birincil firmalardan biri olduk. Keza Ar-Ge ekibimiz ayrıca üretim ekibimiz talebi karşılayabilmek için fedakarca ve çokyoğun çalıştı. acilen da farklı alanlara yönlendirilmiş ülkelerden gelen taleplere karşılık 12 yeni koronavirüs kit versiyonunu geliştirmiş bulunuyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir