Türkiye’yi de ilgilendiriyor! AB açıkladı: Tüm varyantlara karşı etkili

Türkiye'yi de ilgilendiriyor! AB açıkladı: Tüm varyantlara karşı etkili

EMA’nın aşı stratejisinden sorumluluk sahibi Marco Cavaleri, salgın ve aşılarla ilgili basın toplantısında, AB’de kullanımı onaylanmış BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson and Johnson aşılarının, virüsün varyantlarını etkisiz ayla getirdiğini söyledi.

Cavaleri, “Dünyadan gelen eldeki veriler, aşıların iki dozunun tüm varyantlara karşısında koruyucu olduğunu gösteriyor. Keza laboratuvar verileri de tasdikli aşılardan elde edilen antikorların Delta varyantını etkisiz ayla getirdiğine dikkat çekici ediyor. Bütün bunlar güven verici.” dedi.

Ayrıca Cavaleri, aşı geliştiren tüm firmalardan ürünlerinin ortaya meydana çıkan ya da çıkabilecek yeni varyantlara karşısında etkin olup olmadığını araştırmalarını istediklerini de dile getirdi.

– FARKLI AŞILARIN KARIŞTIRILMASI

Birinci ve ikinci dozda farklı aşıların kullanımı hakkında da değer biçme yapan Cavaleri, bir takım AB ülkelerinin ikinci dozda bambaşka aşı kullanılması yönünde bir cereyan bulunduğunu aktardı.

Cavaleri, ilk dozda AstraZeneca, ikinci dozda BioNTech-Pfizer aşısının kullanımını örnek göstererek, “EMA derhal iki bambaşka Kovid-19 aşısının kullanımına yönelik kesin bir tavsiye verecek durumda yok. Ancak İspanya ve Almanya’da yapılan çalışmalardan elde edilen ara bulgular, bu stratejinin yeterli bağışıklık tepkisi sağladığını ve emniyet endişesi bulunmadığını gösteriyor.” diye konuştu.

– ÜÇÜNCÜ DOZUN GEREKLİLİĞİ HENÜZ BELLİ DEĞİL

Üçüncü dozun kullanımını da yorumlayan Cavaleri, üçüncü doz için en uygun zamanlamayı saptamak üzere aşı geliştiren firmalarla temas halinde olduklarını açıkladı.

“Aşıların koruyuculuğunun devamı için destekleyici dozların zorunlu olup olmadığı hemen muhakkak yok.” ifadesini kullanan Cavaleri, buna ilişkin verilerin yaz boyunca değerlendirileceğini kaydetti.