Ülkenin tapusunu Cengiz’e verdiler

Ülkenin tapusunu Cengiz’e verdiler

Halkın tepkisine rağmen İkizdere’deki taşocağı projesinde ısrarcı olan Cengiz her talanın altından çıkıyor. Ülkenin dört bir tarafında onlarca proje yürüten Cengiz, rant uğruna doğayı katlediyor.

Ülkenin tapusunu Cengiz’e verdiler

Gökay BAŞCAN

Rize İkizdere’de Ulaştırma ve Altyapılar Bakanlığı göre açtırmak istenen Cengiz İnşaat’ın işleteceği taşocağına tepkiler sürüyor. Gözaltı ve baskılara karşın mücadeleye devam eden yurttaşlar, taşocağının yapılması planlanan alanı terk etmiyor. Jandarma köylüleri iş makinelerinin yaklaşmasını ormanın içine kurduğu barikatlarla önlemeye çalışırken köylüler her gün yeni yollardan alana gitmeye uğraşıyor.

İkizdere’de hayat alanlarını savunan yurttaşlara destek çığ gibi büyüyor. Çevre köylerden sanatçılara, barolardan siyasetçilere kadar ülkenin bütün kesimleri İkizdere’ye destek çağrısı yapıyor.

AKP’ye yakınlığıyla bilinen, 5’li çetenin güzide üyesi Mehmet Cengiz’in sahibi olduğu Cengiz Holding’in talan girişimi İkizdere’yle sınırlı değil. Kamudan aldıkları ihalelerle servetini katlayan Cengiz aynı zamanda ülkenin dört bir tarafında enerji santralı, maden, karayolları inşaatları gibi birçok projeyle doğayı katlediyor. Dünya Bankası verilerine tarafından dünya üzerinde en fazla halk ihalesi bölge 10 şirket aralarında olan Cengiz Holding, ülkenin her ormanında, deresinde, vadisinde karşımıza çıkıyor.

HAÇAPİT TALAN EDİLDİ

İkizdere’deki çaba sürerken sosyal medyadan yapılan paylaşımlar gözleri Cengiz İnşaat’ın bambaşka bir faaliyetine çevirdi. Paylaşımlarda Cengiz’in tahrip ettiği yerlerden biri olan ve İkizdere’nin komşu ilçesi Pazar’ın Haçapit köyü hatırlatıldı. Dört yıl önce Haçapit’te de tıpkı İkizdere’de olduğu gibi büyük bir çaba yaşandı. Ancak o dönem köylüler taşocağına engel olamamıştı. Hemen Haçapit halkı ve binlerce insan ‘İkizdere, Haçapit olmasın’ diye çağrı yapıyor.

HER TAŞIN ALTINDA

Dereleri kurutan HES’ler, zehir saçan termik santrallar, doğayı katletme uğruna yapılan otoyollar ve yandaşları varlıklı eden mega projelerin az kalsın hepsinde Cengiz’in imzası bulunuyor. Bakanlıklarda lisans, çevresel tesir değer biçme (ÇED) süreçlerine ‘takılmayan’ Cengiz, adalet kararlarına da takmıyor. Cengiz’in tüm projelerine ÇED zorunlu değildir kararı ve ÇED olumlu kararları verilirken mahkemenin aleyhine verdiği kararlara rağmen faaliyetlerini sürdürüyor. Son olarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Genel Müdürlüğü’nden İkizdere’ye gelen bir yetkili düzenledikleri bilgilendirme toplantısında protestoya uğradı. Bakanlık’ın proje tanıtım dosyasında Cengiz İnşaat isminin çıkmasına tepki bildiren İkizderelilerin avukatı Yakup Okumuşoğlu “Bakanlığı Cengiz İnşaat’a mı bağladınız? Bu devlet, Cengiz İnşaat’tan mı ibaret?” ifadelerini kullandı. Cengiz’in facia ve talan projelerinden bir kısmı şu şekilde:
Cengiz’in projelerindeki en büyük hukuksuzluklardan biri Çanakkale’nin Karabiga beldesinde yaşandı. Cengiz Holding-Alarko ortaklığındaki Cenal Entegre Enerji Santralı’nı hiçbir hak kararı durduramadı. ÇED olumlu kararının iptaline rağmen faaliyetlerine devam eden santral, zeytinlik arazilere, konutlara, kazıbilimsel alanlara yakınlığıyla kavga konusu olmuştu.

13 MİLYON AĞAÇ KESİLDİ

Cengiz en büyük hançeri Kuzey Ormanları’na vurdu. Üçüncü köprü, İstanbul Havalimanı ve Marmara Otoyolu projeleriyle milyonlarca ağaç katledildi. Cengiz İnşaat’ın sadece İstanbul Havalimanı için kestiği ağaç miktarı 13 milyon.

MADENDE 1 KİŞİ ÖLDÜ

Geçen şubat ayında Artvin Arhavi’deki Cengiz Holding tarafından işletilen ve meslek makinesinin devrilmesi sonucu bir işçinin hayatını kaybettiği taşocağının kapatılmasına ilişkin davanın sürdüğü ortaya çıkmıştı.

HASANKEYF’İ BİTİRDİLER

Doğanın yanı sıra kültürel miraslara da göz diken Cengiz, Hasankeyf’i yok etme noktasına getirdi. UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası listesine girebilmek için zorunlu 10 kriterden 9’unu yerine getirmesine rağmen, hükümet düzeyinde tatbik yapılmadığı için listeye giremeyen Hasankeyf, geçtiğimiz sene yapımı tamamlanan Ilısu Barajı’nın suları aşağı kaldı.

İLÇE SULAR ALTINDA

Artvin’de, Çoruh Nehri yapılan ve ülkenin en yüksek barajı olan Yusufeli Barajı sebebiyle ilçe merkezi su altında kaldı.

AKKUYU’DA DA O İSİM

Rus şirket Rasatom’un yaptığı Akkuyu Nükleer Santralı’nın faaliyetlerinde Cengiz İnşaat da bulunuyor. Uzmanların felaket olarak yorumladığı santralın Akkuyu Nükleer Santral’ının deniz hidroteknik yapılarının projelendirilmesi ve inşatını Cengiz Holding yapıyor.

Niçin BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede reel bir demokrasi ve özgür ortamının yeşermesine katkı sunmak. bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata aşmak, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz değil; iyi ama de değil.

Bundan sonra da yolumuza benzer mesuliyet bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle kuvvetli, seninle serbest!

BirGün’e Takviye Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir